Спеціальні потреби

Невдала оборона Покровська та успішна Курська операція. Деякі західні оглядачі критикують, інші захоплюються


Евакуауція мешканців Покровська, включно з лежачими людьми із обмеженими можливостями, Донецька область, Україна, 30 серпня 2024 року. Radio Free Europe/Radio Liberty/Serhii Nuzhnenko via REUTERS
Евакуауція мешканців Покровська, включно з лежачими людьми із обмеженими можливостями, Донецька область, Україна, 30 серпня 2024 року. Radio Free Europe/Radio Liberty/Serhii Nuzhnenko via REUTERS

Російське міністерство оборони повідомило, що російські війська взяли під контроль селище Верезамське на сході України, інформує агентство Reuters, називаючи село Кірове, як його називають у Росії.

Йдеться про селище Старобешівської громади Кальміуського району Донецької області, з довоєнним населенням в 41 особу.

Західні аналітики оцінюють ситуацію на сході України, де відбувається поступовий наступ російських військ, зосереджуючи особливу увагу на Покровську, на тлі критики дій військового керівництва та особисто президента України.

Найпесимістичніші прогнози попереджають про втрату шляхів забезпечення українських військових у всьому регіоні, а також про те, що падіння Покровська відкрило б шлях наступу на Дніпро.

Росія досягає “повільного, але стабільного прогресу” у намаганні захопити Покровськ, пише видання Sky News.

А газета Financial Times додає, що президент Володимир Зеленський “потрапив під шквал критики з боку солдатів, законодавців і військових аналітиків через швидке просування російської армії на сході України” після того, як Київ почав контр-вторгнення в Курську область Росії.

FT нагадує, що Покровськ є одним із двох ключових залізничних і автомобільних вузлів у Донецькій області, а його втрата загрожувала б матеріально-технічному забезпеченню українських військових у всьому регіоні.

За Покровськ тривають бої “винятково жорсткого характеру”, підтвердив напередодні і головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський. Він сказав, що “ворог кидає у бій все, що може рухатись і наступати, намагаючись прорвати оборону”.

Sky News нагадує західній аудиторії, що довоєнний Покровськ мав близько 60 000 населення. Після втрати контролю над Донецьком місто прийняло найбільший і найстаріший у регіоні технічний університет, а також тут розташована вугільна шахта, що є найбільшим в Україні виробником коксівного вугілля.

Росіяни вже лише за 8 км від Покровська

Стосовно критики української стратегії, то Financial Times інформує – Зеленський стикається з негативною реакцією через прорив Росією східної оборони:

“Стратегічно важливий опір Покровська був послаблений вимогами вторгнення на Курськ, кажуть критики”, – пише газета.

Зокрема, оглядач FT цитує критичні зауваження стосовно “послаблення позицій України” передислокацією “тисяч загартованих у боях українських військ” для Курської операції.

Російські війська змушують відступати неукомплектовані українські підрозділи з оборонних позицій
Financial Times

Крім того, FT пише, що російські війська змушують відступати “неукомплектовані українські підрозділи” з оборонних позицій.

Супутникові зображення, проаналізовані дослідниками з відкритих джерел із фінської Black Bird Group, свідчать, що російські війська перебувають лише за 8 км від Покровська.

У відповідь місцева влада наказала евакуювати місцевих мешканців, пише FT.

Страша сестра гойдає немовля в евакуаційному поїзді з Покровська, Донецька область, Україна, 23 серпня 2024 р. AP Photo/Evgeniy Maloletka
Страша сестра гойдає немовля в евакуаційному поїзді з Покровська, Донецька область, Україна, 23 серпня 2024 р. AP Photo/Evgeniy Maloletka

Газета також цитує військового аналітика київської групи “Інформаційний спротив” Олександра Коваленка, який назвав ситуацію на східній околиці Покровська “повним оборонним провалом”, а також виною “не простих солдатів, які тримають позиції”, а тих, “хто ухвалює рішення за цих солдатів”.

Сирський тим часом повідомляє, що керівництву “постійно доводиться ухвалювати нестандартні рішення для зміцнення оборони”.

У FT також вважали за потрібне спростувати слова Зеленського з цьоготижневої пресконференції:

“Зеленський… заявив, що просування Росії в цьому районі сповільнилося після наступу України на Курську. Насправді ж, російські війська з 6-го серпня просунулися в Донецьку швидше, ніж у попередні місяці”.

“Тут повний хаос”, – цитує видання Романа Погорілого з аналітичного центру Deep State про падіння ключових міст, таких як Новогродівка, і навислу загрозу над Покровськом.

Водночас Роб Лі, старший науковий співробітник Інституту досліджень зовнішньої політики, пояснив успіхи Росії браком досвідченої української піхоти та відволіканням ресурсів на наступ на Курську.

Frontelligence попереджає: якщо Покровськ впаде, це може відкрити шлях для російських військ для просування на Дніпро, четверте за розміром місто України.

“Це надзвичайно ризикована авантюра”, – так зі свого боку коментує видання Forbes українське вторгнення на Курськ, що триває вже четвертий тиждень.

Видання зокрема вважає причиною цьому те, що лідери України роблять ставку на ситуацію, коли “вигоди від раптового вторгнення на півночі важливіші для результату війни, ніж їхні потенційні втрати на сході”.

Психологічний ефект і конретні результати вторгнення у Курщину

З іншого боку, деякі політики та військові аналітики вважають, що вторгнення на Курщину мало політичний і військовий сенс.

Міністр закордонних справ Литви Ґабріелус Ландсберґіс, виступаючи у суботу на безпековому формі у Празі, заявив, що до вторгнення українських військ на Курщину президент Росії Володимир Путін міг запевняти своє населення, що він перемагає в Україні, навіть якщо це була уповільнена та часткова перемога.

"Але через Курщину вперше для нього цей наратив не працює. І це одна з причин, чому це так важливо. Люди навколо нього вже не дуже переконані, що все є в порядку", – вважає Ландсберґіс.

Колишній директор ЦРУ та екскомандувач коаліціями під проводом США в Іраку та в Афганістані генерал Девід Петреус в нещодавньому інтерв'ю сказав, що успіхи України в Курську є "дуже вражаючими".

За словами Петреуса, це була складна військова операція, успішно спланована і здійснена українським військом.

"Їм вдалося застати зненацька ворога не лише з тактичної точки зору, а і але, виглядає, що і з точки зору оперційної та стратегічної", – сказав генерал Петреус в подкасті цього тижня.

За словами Петреуса, крім психологічного ефекту, українцям в перебігу операції вдалося досягнути конкретних результатів.

"Вони перерізали дуже важливу залізничну лінію, що сполучала Москву та південний схід України, тому що росіяни залежать від залізничного сполучення для перевезення зброї, людей, боєприпасів, іншої логістики. Це – їхня дорога життя, і її вдалося перервати, що означає затримки з постачанням, бо в об'їзд їм триватиме набагато довше", – каже генерал Петреус.

Також, за його словами, росіяни не мають резервів і їм доведеться перекидати війська з півдня Росії, і є питання щодо боєготовності цих військ.

Також переміщення лінії фронту дозволило українцям наблизитися до російських авіабаз, які вони можуть вражати власною зброєю, зокрема, дронами, у відсутності дозволу на використання західної зброї з цією метою.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG