Спеціальні потреби

Як у Конгресі реагують на останні заяви Трампа про Зеленського та Україну


Політики у США активно коментують заяви президента США Дональда Трампа щодо України
Політики у США активно коментують заяви президента США Дональда Трампа щодо України

Коментарі президента США Дональда Трампа, озвучені 19 лютого на події в американському штаті Флорида викликали активне обговорення серед політиків у США.

Звертаючись до аудиторії на інвестиційній конференції в Маямі у середу Трамп ще раз повторив переконання, що може завершити війну і назвав президента України "диктатором без виборів: "Диктатору без виборів, Зеленському, варто рухатися швидше. Бо у нього може не залишитися країни. Має рухатися, має рухатися швидко, бо ця війна йде в неправильному напрямку. Тим часом, ми успішно ведемо переговори про припинення війни з Росією. Всі визнають, що тільки Трамп зможе це зробити. І адміністрація Трампа це зробить.

Низка конгресменів від Республіканської партії закликала підтримати зусилля нової адміністрації в досягненні миру, а Україну закликала до проведення виборів. Частина республіканців, висловилась критично щодо зауважень американського президента, який раніше припустив провину України у війні. Законодавці від опозиційної Демократичної партії різко розкритикували позицію президента США.

Ми зібрали для вас коментарі законодавців США про позицію Трампа щодо України.

Заяви республіканців

Конгресмен-республіканець Дон Бейкон з Небраски у мережі Х написав: "Путін почав цю війну. Путін скоїв воєнні злочини. Путін – диктатор, який вбивав своїх опонентів. Країни ЄС зробили більший внесок в Україну. Зеленський має понад 50% рейтингу. Україна хоче бути частиною Заходу, Путін ненавидить Захід. Я не приймаю дводумства в стилі Джорджа Орвелла".

"Це просто. Найшвидший спосіб зупинити війну в Україні – це припинити вторгнення Росії, припинити вбивати військовополонених і припинити бомбити міста. Нехай Україна буде Україною, і вони нехай йдуть своїм шляхом. Вони пережили століття панування Росії, і вони ненавидять це", - додав Бейкон.

Народжена в Україні конгресвумен-республіканка від Індіани Вікторія Спарц поширила допис Трампа із мережі Truth Social і додала: "Дональд Трамп зробив багато дуже важливих зауважень. Зеленський і Байден підвели американський народ і український народ".

Вона також поширила заголовок новини Wall Street Journal "Президент Трамп назвав президента України Зеленського диктатором і звинуватив його у зловживанні допомогою США через день після того, як президент заявив, що Україна почала війну з Росією" і додала: "Президент Трамп не помиляється, на жаль".

Сенатор-республіканець Роджер Вікер з Міссіссіппі, глава сенатського комітету з питань Збройних сил США, сказав в коментарі пресі, що довіряти Путіну не можна: "Путін - воєнний злочинець і має бути притягнутий до відповідальності до кінця життя, якщо не страчений".

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем з Південної Кароліни, який очолює сенатський комітет із Бюджетних питань, заявив: "Якщо історія чогось нас навчила, то це того, що умиротворення агресії призводить до ще більшої агресії. Чемберлен з Гітлером, Байден і Обама з Путіним. Я впевнений, що президент Трамп завершить війну в Україні швидко і в такий спосіб, який стримає майбутню агресію".

"Лицемірно стверджувати, що ви – справді вільна демократія, при цьому не бажаючи проводити виборів. Думаю, це єдине, що мав на увазі президент Трамп. Але все це шум. Зрештою, багато залежатиме від того, як це вирішать. Президент Трамп сказав, що любить українців, тож гадаю його позиція є саме такою", - сказав сенатор-республіканець Ерік Шмітт з Міссурі.

CNN також цитує сенатора-республіканця Джона Кеннеді з Луїзіани: "У Володимира Путіна... чорне серце. Він явно має сталінський смак до крові". Однак законодавець відкинув заяви про те, що Трамп запропонував Кремлю значні поступки, просто вивівши Росію з дипломатичної ізоляції: "Я не бачив, щоб ми робили якісь кроки, щоб зменшити тиск на Путіна".

Сенатор Джон Тун з Південної Дакоти, лідер республіканців у Сенаті сказав медіа: "Я підтримую мирний результат... в Україні. І я думаю, що зараз адміністрація, президент і його команда працюють над досягненням цього... Я думаю, що це в інтересах усіх — України, Росії, Європи, Сполучених Штатів — якщо вони зможуть досягти мирного завершення війни. Ось про що зараз йдеться, і я думаю, що більшість із нас хоче підтримати їхні зусилля, коли вони рухаються в цьому напрямку та, сподіваюся, досягнуть успішного результату".

Сенатор-республіканець з Міссурі Джош Говлі, відповідаючи на запитання конгресової кореспондентки Української служби Голосу Америки Катерини Лісунової, сказав: "Зеленський має провести вибори. Він обраний лідер країни, але наш президент правий, що виборів у них давно не було. Вони фактично мають воєнний стан. А це погано, якщо ви заявляєте, що захищаєте демократію … Дональд Трамп звинуватив також і Росію. Ще два тижні тому він погрожував санкціями, якщо вони не сядуть за стіл переговорів. І гляньте, після цих погроз вони сіли за стіл переговорів".

ABC пише, що Говлі сказав, що не назвав би Зеленського диктатором, й додав: "Очевидно, що Україна має бути залучена до будь-якого остаточного врегулювання шляхом переговорів... Я припускаю, що він (Трамп) висловлює певне розчарування Зеленським".

На прохання прокоментувати заяви Трампа сенатор-республіканець Джон Корнін з Техасу сказав, що намагається "не читати думки інших людей", а сенатор-республіканець Рон Джонсон з Вісконсину сказав: "Вам доведеться поговорити з президентом Трампом про те, що це означає". Також сенатор-республіканець Том Тілліс з Північної Кароліни сказав: "Я дозволю людям самим підбирати свої слова. Я б такого слова не використав. Чи хоче Путін миру? Путін хоче відродити Російську імперію. І від мене він цього не отримає".

Сенатор-республіканець Кевін Креймер з Північної Дакоти сказав пресі: "Ясна річ, це неправда, що Україна почала війну. Очевидно, що саме Володимир Путін – диктатор – хоче відновити Радянський Союз".

Білл Кессіді, сенатор-республіканець з Луїзіани, сказав журналістам: "Я вважаю, що Росія напала на Україну, і це відомий факт. Росія атакувала невинних мирних жителів. Але ми всі хочемо миру, і президент намагається його досягти, і я думаю, що йому потрібно віддати належне".

Заяви представників Демократичної партії США

"Дональд Трамп поводиться так, ніби боїться Володимира Путіна. Я не знаю, чому це так, але це дуже тривожно. Кілька років тому Дональд Трамп сказав, що довіряє Володимиру Путіну більше, ніж представникам нашої розвідки, - сказав пресі Тед Ліу, сенатор-демократ з Каліфорнії. - Я б хотів, щоб президент припинив це і продемонстрував силу. Американський народ не хоче, щоб американський президент демонстрував слабкість, і саме це зараз робить Трамп, демонструючи слабкість".

Незалежний сенатор Берні Сандерс з Вермонта, який часто голосує разом із демократами, зробив великий допис із відеозверненням у мережі Х: "Ми є свідками дуже сумного моменту в американській історії. Президент Сполучених Штатів об’єднується з диктатором Росії Володимиром Путіним, щоб підірвати незалежність України та її демократію".

"Трамп показує нам, що він бачить своїм другом одного з найжорстокіших диктаторів у світі, а наших давніх демократичних союзників у Європі - ворогами. Він хоче світ, безпечний для авторитарних лідерів та олігархів, але дуже небезпечний для демократій", - сказав Сандерс у відео. Він заперечив, що Зеленський є "диктатором", і нагадав, що саме Росія проводить фіктивні вибори президента кожні шість років, а також що арешту Путіна вимагає виданий у березні 2023 року ордер Міжнародного кримінального суду за підозрою у воєнному злочині примусової депортації населення - дітей з окупованих територій України до РФ.

Сенатор-демократ від Нью-Джерсі Енді Кім в коментарі журналістам сказав: "Усе що я чув до цього моменту, як від президента, так і його адміністрації, включаючи заяву віцепрезидента Венса на безпековій конференції у Мюнхені, - це все просто образливо. Я працював у Держдепартаменті, тож бачити як Сполучені Штати ведуть переговори з Росією, до того як переговорити із нашими союзниками в Україні. Я просто не можу повірити, що саме цього прагне наша нація. ... Це значною мірою створює відчуття, що ми ведемо переговори проти самих себе, і не даємо союзникам, щоб їх почули".

Елісса Слоткін, сенаторка-демократка від Мічигану, сказала в коментарі Голосу Америки: "Я сиділа на слуханнях, коли побачила заяву Трампа, і я думаю, що це те, чого ми всі боялися. Він неправильно розуміє нинішні історичні події і звинувачує лідера країни, на яку напав автократичний режим. Відбулось вторгнення у демократичну державу. І як ви вирішуєте це, і як ви домовляєтесь, це одна справа, - але нині він виклав свої карти на стіл".

"У моєму штаті Мічиган є багато українців, які підтримали президента Трампа. І я сподіваюся, що тепер ми всі чітко розуміємо його позицію. Я вважаю, що це дуже шкідлива заява. Вона зашкодить не лише чинній адміністрації, а й людям, які називають себе командою з нацбезпеки, - додала Слоткін. - Сигнал, який він посилає Китаю, несе небезпеку для нас. Китай скаже, - чудово, Сполучені Штати - це країна, яку легко переступити. Вони не захищатимуть країни, які зазнали вторгнення. У них навіть не вистачить сміливості, щоб підтримувати партнерів, коли ті воюють".

Кріс Кунс, сенатор-демократ з Делаверу, заявив пресі: "Зеленський був обраний на вільних і чесних виборах і є легітимним президентом України. Сьогодні в Україні воєнний стан і вони не можуть провести чергові вибори, полягає в тому, що вони воюють, захищаючи свою незалежність і суверенітет від російської агресії".

"Оскільки українські чоловіки та жінки встали на оборону своєї свободи, вони не можуть зараз легко провести нові вибори, - додав Кунс. - Для нас або для президента Трампа вимагати проведення виборів перед досягненням припинення вогню чи справедливого та тривалого миру означає не розуміти хто є агресором, а хто – жертвою. Президента Росії Путіна ніколи не обирали на вільних і чесних виборах, питання має полягати в тому, - чи є Путін агресором, чи є Путін нелегітимним диктатором і чи є Путін лідером, який заслуговує на виплату репарацій за неймовірну шкоду та страждання, які він завдав народу України".

"Умиротворення лише заохочує хуліганів — Путіна чи Трампа, — а покидання України є жалюгідною, осудливою продажністю. Щойно повернувшись із Мюнхена, вони мають прислухатися до його уроків. Тепер республіканці зіткнулися зі своїм особистим Мюнхеном: чи мовчатимуть вони, щоб заспокоїти Трампа, чи зупинять лиховісне крокування до катастрофічної трагедії", - написав у мережі Х сенатор-демократ від Коннектикуту Річард Блументаль, маючи на увазі Мюнхенську угоду 1938 року між Британією, Францією, Німеччиною та Італією про передачу земель Чехословаччини Третьому Рейху.

"Звинувачення Трампом України у жорстокому, кривавому нападі Путіна на Україну є зрадою не лише відважних борців за свободу, але й європейських союзників та Америки. Це дає моральне прикриття Путіну, який намагається поглинути Україну, а потім Польщу, країни Балтії та інші", - додав Блументаль.

"Президенту Трампу справді слід поговорити з представниками власної розвідки, перш ніж знову звинуватити Україну в захопленні Росією", - написав у мережі Х сенатор-демократ від Вірджинії Марк Ворнер.

До роботи над матеріалом долучилась конгресова кореспондентка Української служби Голосу Америки Катерина Лісунова

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG