Європейський Союз запросить прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера взяти участь у неформальних переговорах щодо безпеки та оборони з лідерами 27 країн блоку на тлі прагнень покращити відносини після Брекзиту.
Про це 28 листопада повідомило британське видання Financial Times із посиланням на неназваних посадовців ЄС.
Зокрема повідомляється, що Антоніу Кошта, наступний президент Європейської ради, який невдовзі вступить на посаду, запросить британського прем’єр-міністра на обід з лідерами ЄС під час неофіційної зустрічі в Бельгії 3 лютого. Також на зустріч буде запрошено генерального секретаря НАТО Марка Рютте.
Стармер стане першим британським прем’єр-міністром, який візьме участь у такій зустрічі відколи Велика Британія вийшла з ЄС у 2020 році.
“Ми сповнені рішучості перезавантажити відносини, і ми вже почали це”, — заявив Стармер у промові в парламенті 27 листопада, цитує Financial Times. Він додав, що вже ведеться робота щодо “торгівлі, безпеки та іншого співробітництва”.
Перезавантаження відносин між ЄС та Великою Британією – включно з самою зустріччю у лютому 2025 року – відбувається на тлі повернення на президентську посаду у США Дональда Трампа та потенційних змін у євроатлантичній та європейській безпековій структурі, які може принести друга каденція Трампа.
“Запрошення Стармера обговорити питання оборони з 27 (країнами) ЄС є відображенням того факту, що Велика Британія має одні із найпередовіших військових і розвідувальних спроможностей у Європі”, - зазначає видання.
Водночас Стармер, який у 2016 році на референдумі про Брекзит проголосував за те, щоб залишитися в ЄС, заявляв, що перезавантаження відносин з ЄС не означатиме скасування Брекзиту, на тлі політичної токсичності цієї теми в країні.
Натомість уряд Стармера бажає укласти широкий “пакт безпеки” з ЄС, який охоплюватиме оборону, енергетику та нелегальну міграцію.
Андрюс Кубілюс, новий комісар ЄС з питань оборони, заявив, що Велика Британія важлива для планів ЄС щодо збільшення виробництва зброї.
“Ми вважаємо Британію частиною Європи”, — сказав він Financial Times у вересні.
“Демократичні європейці мають бути максимально об’єднаними”, - додав Кубілюс.
Своєю чергою в Офісі президента України Володимира Зеленського повідомили 28 листопада, що у розмові з британським прем’єр-міністром Зеленський наголосив на необхідності запросити Україну до НАТО.
“Володимир Зеленський і Кір Стармер обговорили продовження оборонної співпраці та домовилися бути в тісному контакті з європейськими лідерами щодо кроків, які мають забезпечити Україні найбільш сильну позицію перед будь-яким розвитком подій, - йдеться у повідомленні. - Глава держави наголосив, що для цього Україна потребує запрошення в НАТО та нарощування далекобійних спроможностей”.
Зеленський також зазначив у дописі в мережі Х, що два лідери погодилися “прискорити підготовку до підписання історичної угоди про сторічне партнерство між Україною та Великою Британією”.