Державний секретар США Марко Рубіо повідомив, що у понеділок до третьої річниці з моменту початку російського широкомасштабного вторгнення США запропонують ООН "знакову" резолюцію, яка окреслить шлях до миру.
Про це Рубіо написав у своєму твіті у суботу, 22-го лютого.
"Президент США виступає за припинення російсько-української війни. У понеділок, через три роки з початку російсько-української війни, США запропонують ООН знакову резолюцію, яку мають підтримати усі члени ООН, щоб накреслити шлях до миру", – написав Рубіо у мережі Х (колишня Twitter).
Раніше ЗМІ повідомляли з посиланням на дипломатів, що у понеділок Сполучені Штати хочуть запропонувати Раді Безпеки ООН короткий проєкт резолюції, присвячений третій річниці вторгнення Росії в Україну, який суперечить спробам Києва та європейських союзників домогтися ухвалення власного тексту в понеділок Генеральною Асамблеєю.
Згідно з повідомленням Reuters, США планують запропонувати свою резолюцію у понеділок перед тим, як Генеральна Асамблея, що складається зі 193 членів, проведе засідання щодо річниці війни.
Як пояснює Reuters, якщо Рада Безпеки, що складається з 15 членів, спершу прийме проєкт тексту США в понеділок вранці, це дозволить Сполученим Штатам і Росії стверджувати, що немає необхідності проводити засідання Генеральної Асамблеї або голосувати за резолюцію, розроблену Україною та Європою.
Раніше Reuters повідомив, що короткий проєкт резолюції США з трьох абзаців висловлює сум через загибель людей під час "російсько-українського конфлікту" та повторює, "що головна мета Організації Об’єднаних Націй полягає в підтримці міжнародного миру та безпеки та мирному врегулюванні суперечок".
Він також "закликає якнайшвидше припинити конфлікт і надалі закликає до тривалого миру між Україною та Росією".
Росія та Україна мають різні погляди на "першопричини" війни
Росія запропонувала свою поправку до американської резолюції, і в російській редакції резолюція "закликає якнайшвидше припинити конфлікт, у тому числі шляхом усунення його першопричин (виділення ред.), і далі закликає до міцного миру між Україною та Росією".
Посол Росії в ООН Василь Небензя назвав проєкт США "хорошим кроком". Російський дипломат на умовах анонімності сказав Reuters, що якщо російська поправка буде прийнята Генасамблеєю, то Москва проголосує за резолюцію США.
Небензя сказав, що він був проінформований США перед тим, як проєкт було розповсюджено на Генеральній Асамблеї.
Росія почала повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року, назвавши це "спеціальною військовою операцією", покликаною "денацифікувати" Україну та "зупинити небезпечне розширення НАТО на схід".
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга в суботу написав у мережі Х (колишня Twitter), що "першопричинами війни є заперечення президентом Росії Володимиром Путіним права України на існування".
"Корінні причини цієї війни — заперечення Путіним права України на існування та його бажання знищити нашу націю. Ось чому Росія почала цю війну, чинить звірства та намагається змінити кордони силою, – написав Сибіга у мережі Х. – Отже, так, усуньмо першопричини".
Пізніше він додав, що війна Росії проти України є найбільшою загарбницькою війною в Європі з часів Другої світової війни. І попередив про "катастрофічні наслідки" перемоги Путіна для всієї Європи.
"Дозвіл Путіну досягти успіху мав би катастрофічні наслідки для стабільності та спільного способу життя кожної родини в Європі та США. Ціну умиротворення заплатять прості люди", – написав Сибіга у твіті.
Його подальша серія твітів повідомляє про телефонні розмови, які він провів у суботу з низкою європейських дипломатів, зокрема, з Іспанії, Латвії, Великої Британії, Тунісу, Португалії, Греції, Данії, Словенії, Нідерландів та Молдови. Напередодні Сибіга провів консультації з низкою інших європейських партнерів.
Український міністр також повідомив у п'ятницю, що мав розмову з Марком Рубіо, щоб "продовжувати орієнтований на результат діалог Україна-США".
"Напередодні третьої річниці повномасштабної агресії Росії я підкреслив тверду волю України досягти всеосяжного, справедливого та міцного миру, який зміцнить Україну та США", – наголосив Сибіга у твіті.
У повідомленні Державного департаменту США про цю розмову сказано, що держсекретар Марко Рубіо розмовляв із міністром закордонних справ України Андрієм Сибігою в п’ятницю, "щоб підтвердити відданість президента Трампа припиненню конфлікту в Україні, зокрема шляхом ефективних дій у Раді Безпеки ООН".
"Цей дзвінок є останнім у багатьох зустрічах на високому рівні між лідерами США та України з метою досягнення міцного миру", – мовиться у повідомленні Держдепу.
У резолюції США не йдеться про суверенітет чи територіальну цілісність України – Reuters
У тексті резолюції, розробленому Україною та ЄС, "знову підтверджується нагальна необхідність припинити війну цього року та подвоїти дипломатичні зусилля для зменшення ризиків подальшої ескалації та досягнення всеосяжного, справедливого та міцного миру в Україні", повідомляє Reuters.
У ньому стверджується необхідність виконання попередніх резолюцій ООН, які вимагали від Росії вивести свої війська з міжнародно визнаної території України та наполягали на припиненні військових дій від Москви.
Рада Безпеки мала провести засідання щодо України в понеділок вдень.
Китай, як ротаційний голова Радбезу у лютому, може перенести засідання на прохання Вашингтона. Але, за словами дипломатів, рішення ще не було ухвалено.
Щоб прийняти резолюцію Радбезу, потрібно принаймні дев’ять голосів "за" і відсутність вето з боку Сполучених Штатів, Росії, Китаю, Великої Британії чи Франції.
Сполучені Штати просувають свій проєкт, повідомляє Reuters з посиланням на дипломатів, тоді як європейські країни також домагаються підтримки своїх зусиль у Генеральній Асамблеї. У тексті США не йдеться про суверенітет чи територіальну цілісність України.
"Підтримуючи цю резолюцію, ми стверджуємо, що цей конфлікт є жахливим, що ООН може допомогти покласти йому край, і що мир можливий", — заявив держсекретар США Марко Рубіо.
Він додав, що це можливість створити поштовх до миру і закликав усі країни-члени ООН приєднатися до Сполучених Штатів.
Генеральна Асамблея скликається в понеділок як так звана "надзвичайна спеціальна сесія".
Такі засідання проводяться, коли Рада Безпеки "не виконує свою основну відповідальність за підтримку міжнародного миру та безпеки в будь-якому випадку, коли виникає загроза миру, порушення миру або акт агресії", роз'яснює Reuters.
Через право вето Росії Рада Безпеки зайшла в глухий кут протягом усього 11-річного конфлікту. За перший рік широкомасштабного вторгнення Генеральна Асамблея ухвалила шість резолюцій щодо конфлікту, засуджуючи Москву та вимагаючи від Росії вивести всі свої війська.
Резолюції Генеральної Асамблеї не є обов’язковими до виконання, але мають політичну вагу, відображаючи глобальний погляд на війну. Жодна країна не має права вето в асамблеї.