Спеціальні потреби

Молдова на парламентських виборах вибирає між Європою та Росією


Прем’єр-міністр Молдови Юріє Лянке президент Петро Порошенко і голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу
Прем’єр-міністр Молдови Юріє Лянке президент Петро Порошенко і голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу

Лише в цьому році Європейський Союз надав Молдові візовий режим та створив зону вільної торгівлі, тоді як Росія заборонила імпорт молдовського вина та продукції.

Молдова готується зробити одне з найважливіших рішень щодо майбутнього своєї країни. На парламентських виборах у неділю, 30 листопада, громадяни мають вирішити, яким політичним шляхом рухатись далі: піти під європейське крило чи повернутися у зону російського впливу.

Комуністи та соціалісти вважають, що євроінтеграція не розв’яже усіх проблем країни. Їхні опоненти з ліберально-демократичної партії на чолі з прем’єр-міністром Юріє Лянке запевняють: альтенативи Європі немає.

За даними соціологічних опитувань, рейтинги найбільших партій мають майже однакові. При цьому, чимало людей за день голосування ще не визначились. За словами соціологів, вирішальним фактором під час голосування стане явка виборців.

Очільник Кабміну Лянке чимало зусиль приклав для зближення Молдови з Європейським Союзом. Зокрема, влітку цього року Молдова з Євросоюзом підписали угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі. Крім того, незважаючи, що Молдова є однією найбідніших країн Європи, з квітня цього року молдаванам дозволили їздити до країн Шенгенської зони без віз.

Реакцією Росії на зближення Молдови з ЄС стали економічні санкції. Москва заборонила імпорт молдовського вина, фруктів, овочів та м'ясних продуктів.

Прихильники Росії нищівно критикують правлячу коаліцію, зокрема, вказують на кризу у Грецїї та Болгарії і великий рівень безробіття в ЄС.

Напередодні суд Молдови заборонив одній із проросійськіх партій «Патрія» брати участь у парламентських виборах 30 листопада. Офіційна причина – фінансування з-за кордону. Цю політичну силу фінансує російський бізнесмен молдовського походження Ренато Усатий, який має амбіції очолити новообраний проросійський уряд Молдови.

Ця заборона з’явилася після звинувачень «Патрії», що та намагається виконати план Москви із дестабілізації ситуації в Молдові за українським сценарієм.

У п’ятницю Ренато Усатий втік з країни до Москви. Сам він заявляє про небезпеку бути заарештованим проєвропейським урядом.

Загалом участь у парламентських виборах в Молдові беруть 20 політичних партій і кілька незалежних кандидатів.

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

Розсилка

XS
SM
MD
LG