Маленька Молдова із її населенням у понад три з половиною мільйона людей, при сучасних викликах з боку Росії бачить своє майбутнє у Європі. Прем`єр-міністр Молдови Юріє Лянке вважає європейську інтеграцію найефективнішим інструментом для модернізації країни.
«Є кілька пояснень: перше і найбільш важливе – євроінтеграція вже показала свою ефективність у випадку Балтійських країн і Центральної Європи. Це найефективніший інструмент модернізувати країну, її інституції, зробити їх підконтрольними людям, досягнути справжньої незалежності судової гілки влади від законодавчої та виконавчої гілок», - розповідає Юрій Лянке.
Лянке зауважує, що на відміну від українського уряду, Молдова з 2009-го року не змінювала свого рішення щодо євроінтеграційних намірів.
«Один урок з України, принаймні той, який я вивчив, полягає у тому, що коли демонструєш невпевненість, певне збентеження щодо цілей, яких хочеш досягнути... І я добре пам`ятаю минулого листопада, коли були очікування, що українська влада підпише Угоду про асоціацію у Вільнюсі на саміті Східного партнерства, і що трапилось після того, коли за одну ніч вони змінили свою позицію, і це призвело до повстання народу, що потім стало Майданом».
Проблемою на шляху Молдови до Європи може стати заморожений конфлікт у Придністров`ї. У 1990 році проросійські сепаратисти від`єднались від Молдови нібито через побоювання союзу з Румунією.
Експерт Jamestown Foundation Володимир Сокор впевнений, що ситуація в Україні продемонструвала слабкість НАТО та Європи та їхню нездатність протистояти російській агресії.
«Білорусь, Україна, Молдова, Грузія, Вірменія, Азербайджан – це частина східної Європи. В цьому регіоні через бездіяльність НАТО утворився вакуум безпеки. Без стратегічного бачення, без великих інвестицій, з катастрофічними наслідками», - вважає американський аналітик Володимир Сокор.
За його словами, російська пропаганда зараз активно працює не лише щодо України:
«Молдова виглядає зараз так, щоб вона у безпеці. Але Росія використовує інші інструменти впливу. Російська пропаганда намагається використати місцевих сепаратистів».
Вплинути на мешанців Молдови ззовні сьогодні не важко, більшість її населення мріє про інше, краще життя. Середня зарплата в Молдові – 300 доларів на місяць. У пошуках кращних заробітків 15% населення виїжджає закордон на заробітки. Половина – до Європи, інша частина – у Росію.
За результати соціологічних досліджень, до Митного Союзу з Росією прагне близько 45% жителів Молдови. Утім, після того, як Євпросоюз підпише у п`ятницю Угоду про Асоціацію з Молдовою, Україною та Грузією, вони можуть змінити свою думку. Якщо це трапиться, до 2019 року, як планує прем’єр Юрій Лянке, Європейський Союз може поповнитися маленькою країною з назвою Молдова.
Дивіться також: "Діти-нелегали - гуманітарна криза у США"