Спеціальні потреби

"Доведеться фокусуватися і на Україні". Аналітики про Еліз Стефаник, кандидатку на посаду посолки США в ООН


Еліз Стефаник під час зустрічі Дональда Трампа з республіканцями Палати представників у готелі Hyatt Regency у Вашингтоні, 13 листопада 2024 р. ALLISON ROBBERT/REUTERS
Еліз Стефаник під час зустрічі Дональда Трампа з республіканцями Палати представників у готелі Hyatt Regency у Вашингтоні, 13 листопада 2024 р. ALLISON ROBBERT/REUTERS

Новообраний президент США Дональд Трамп уже через п'ять днів після виборів номінував конгресвумен Еліз Стефаник на посаду посолки США в ООН. Стефаник стала першою кандидаткою у новому уряді новообраного президента, який назвав її "сильною, жорсткою і розумною". Аналітики, з якими поспілкувався Голос Америки, здебільшого погоджуються з таким визначенням.

Еліз Стефаник була обрана до Конгресу у 2014 році, у 30-річному віці. Вона балотувалась як поміркована республіканка і представляла великий, переважно сільськогосподарський округ, на півночі штату Нью-Йорк.

"Спочатку вона не була особливою прихильницею президента Трампа, але невдовзі стала нею і пішла вгору в партійному керівництві в Конгресі. Тепер вона - голова Республіканської конференції, поки не піде у відставку", - сказала професорка політології University at Albany Саллі Фрідман.

Як голова Республіканської конференції з 2021 року, Еліз Стефаник є четвертою за вагомістю республіканкою у Палаті представників.

"Вона не була присутня на з’їзді республіканців у Клівленді у 2016 році, і лише після обрання Трампа та свого роду домінування, особливо серед консерваторів, вона стала, за її словами, прибічницею "ультраМАГА" , - каже Кейсі Сейлер, редактор видання Times Union.

Стефаник завзято захищала Дональда Трампа під час його першого президентства на слуханнях про його імпічмент у 2019 році. Пізніше у 2020 році вона підтримувала заяви кампанії Трампа, що вибори нечесні, та заперечувала проти перемоги Джо Байдена.

Стефаник була сильною ланкою політичної кампанії Трампа. "Вона розумна. Вона дуже працьовита. ЇЇ риторика надзвичайно ефективна", - додав Сейлер.

Стефаник стала відомою під час слухань у Конгресі, на яких вона критикувала те, яким чином в деяких університетах ставилися до пропалестинських протестів. Після цих слухань три ректори університетів пішли у відставку.

"Тож відповідь ствердна, що заклики до геноциду євреїв порушують Гарвардський кодекс поведінки, вірно?" - запитала Стефаник на одному зі слухань колишню президентку Гарвардського університету Клодін Гей.

Коли президентка відповіла, що "це залежить від контексту", Стефаник назвала це "неприйнятною відповіддю":

"Це не залежить від контексту. Відповідь ствердна, і саме тому ви повинні піти у відставку. Це неприйнятні відповіді за всіма визначеннями".

У травні вона висловила підтримку Ізраїлю у своїй промові перед Кнесетом і отримала значні внески на виборчу кампанію від проізраїльських лобі та окремих донорів.

Спікер Палати представників США Майк Джонсон аплодує Еліз Стефаник під час зустрічі Дональда Трампа з республіканцями Палати представників у готелі Hyatt Regency у Вашингтоні, США, 13 листопада. 2024. ALLISON ROBBERT/REUTERS
Спікер Палати представників США Майк Джонсон аплодує Еліз Стефаник під час зустрічі Дональда Трампа з республіканцями Палати представників у готелі Hyatt Regency у Вашингтоні, США, 13 листопада. 2024. ALLISON ROBBERT/REUTERS

Еліз Стефаник, якщо її затвердять, потрапить до ООН із невеликим досвідом зовнішньої політики, у час, коли ця міжнародна організація має справу з війнами в Україні, Газі, Судані; зростаючим голодом у світі; зміною клімату та низкою інших викликів.

"Я вважаю цілком ймовірним, що коли Еліз Стефаник стане посолкою, вона фокусуватиметься на Близькому Сході. Можливо, їй доведеться фокусуватися на питанні України. Також здається ймовірним, враховуючи її минулі заяви, що вона буде дуже критично ставитися до Китаю", - сказав Річард Говен, директор International Crisis Group.

Під час свого першого терміну Трамп скасував американське фінансування кількох агенцій в ООН на сотні мільйонів доларів. Цього разу організація складає плани на випадок надзвичайних ситуацій від ще більших скорочень.

Як повідомляв Голос Америки, Стефаник різко критикувала політику президента Джо Байдена, але також виступала проти "кровожерливого, авторитарного диктатора" Росії Володимира Путіна, коли Росія вторгнулась в Україну в лютому 2022 року.

"Володимир Путін — воєнний злочинець і божевільний бандит. Ми повинні протистояти нападу на демократію", — заявляла вона у 2022 році.

Втім, через два роки після того конгресвумен Стефаник була однією зі 112 республіканців, які проголосували проти надання Україні фінансового пакета на суму майже 61 млрд доларів.

"Я не можу підтримувати мільярди доларів платників податків на нелетальну допомогу, поки Джо Байден продовжує неефективно вести справи з кризою на нашому південному кордоні", - сказала вона в заяві Adirondack Daily Enterprise у квітні цього року.

Дивіться також:

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG