Ухиляючись від коментарів з приводу виборів в США протягом кількох днів, світові лідери, включаючи прем'єр-міністра Великобританії Бориса Джонсона і канцлера Німеччини Ангелу Меркель, направили привітання Джо Байдену після того, як підсумки голосування в Пенсильванії зробили його прогнозованим переможцем.
Прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон заявив, що США є «найважливішим союзником Сполученого Королівства», і додав, що він «сподівається на тісну співпрацю у наших спільних пріоритетних питаннях: від зміни клімату до торгівлі і безпеки».
Британський лідер також зазначив «історичне досягнення» напарниці Байдена, Камали Гарріс, яка стала першою жінкою, обраною віце-президенткою США.
В середині тижня Джонсон уникав виступів з приводу виборів, ухиляючись від закликів британських опозиційних партій прокоментувати вимогу президента Дональда Трампа припинити підрахунок голосів в декількох штатах.
«Ми, як уряд Великобританії, не коментуємо демократичні процеси наших друзів і союзників», - сказав він.
Деякі прихильники Трампа висловили невдоволення діями іноземних лідерів.
«Ці передчасні дзвінки іноземних лідерів з привітаннями Байдену є навмисним втручанням у вибори», - написав у «Твіттері» Кайл Шайделер - аналітик Центру з політики в галузі безпеки, вашингтонської політичної організації, яка підтримує Трампа.
«Висловлюватися цим лідерам зараз абсолютно недоречно», - додав він.
У числі перших на прогнозовану перемогу Байдена відреагував прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо.
«Між Канадою та Сполученими Штатами склалися незвичайні відносини, унікальні для світової арени, - заявив він. – Наша близька географія, спільні інтереси, глибокі особисті відносини та міцні економічні зв’язки роблять нас близькими друзями, партнерами та союзниками. Я розраховую на роботу з обраним президентом Байденом, обраною віце-президенткою Гарріс, їх адміністрацією та Конгресом США при спільному вирішенні найсерйозніших викликів світу».
Канцлер Німеччини Меркель привітала Байдена, зазначивши, що вона розраховує «на майбутню співпрацю» між двома країнами.
«Наша трансатлантична дружба незамінна, якщо ми хочемо впоратися з серйозними викликами нашого часу», - підкреслила Меркель.
Байдена також привітали прем'єр-міністр Іспанії Педро Санчес і президент Франції Еммануель Макрон.
«Нам треба багато зробити, щоб подолати сьогоднішні виклики, - заявив Макрон. Давайте працювати разом!»
Санчес зазначив: «Ми розраховуємо на співпрацю з вами для вирішення поставлених перед нами завдань».
Президент Афганістану Ашраф Гані привітав Байдена і Гарріс, написавши в «Твіттері», що «Афганістан розраховує на продовження і з поглиблення нашого багаторівневого стратегічного партнерства з США – нашим фундаментальним партнером - в тому числі для боротьби з тероризмом і встановлення миру в Афганістані».
У посланні до Байдена Далай-лама привітав його і написав: «Людство покладає великі надії на демократичне бачення і провідну роль США як лідера вільного світу. У цей непростий час я сподіваюся, що ви зможете внести вклад в формування більш мирного світу, в якому люди, які страждають від бідності і несправедливості, знайдуть розраду. Потреба вирішити ці проблеми, в тому числі проблему кліматичних змін, насправді нагальна».
У той же час деякі іноземні лідери не поспішають вітати Байдена.
Президент Мексики Андрес Мануель Лопес Обрадор заявив в суботу, що він хоче почекати, поки всі правові питання не будуть врегульовані.
«Що стосується виборів в США, то ми хочемо почекати, поки всі юридичні питання будуть вирішені», - сказав він на прес-конференції.
Саудівська Аравія також поки не направила поздоровлень. Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху теж мовчить з приводу виборів.
Уряди всього світу з хвилюванням очікували результатів виборів.
Більшість іноземних лідерів намагалися не висловлювати свої прихильності, побоюючись зіпсувати відносини з можливим переможцем. Навіть національні лідери найбільш тісно пов'язані з Трампом, такі, як Нетаньяху або прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді були стримані в похвалах на адресу чинного президента.
Популістський прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан був одним з небагатьох лідерів, які публічно підтримали Трампа. У статті в одній з угорських газет, опублікованій у вересні, Орбан заявив, що він «бажає нової перемоги Дональда Трампа», тому що Угорщина «дуже добре знає зовнішню політику демократичних адміністрацій США, побудовану на моральному імперіалізмі».
«Ми спробували її, хоча і з примусу. Вона нам не сподобалася, і ми не хочемо добавки », - написав він.
Інші консервативні націоналістичні лідери в Центральній Європі, включаючи президента Польщі Анджея Дуду, висловлювалися менше.
Вітальні послання Байдену також направили лідери Нідерландів, Катару, Єгипту, України, Лівану, Норвегії та Греції.