Linkovi

Studenti koji pešače iz Beograda do Kragujevca stigli u Sopot i Aleksinac


Serbia, Sopot, reception for the students who headed to Kragujevac to attend the protest on Serbian Statehood Day (Foto: Fonet/Goran Denić)
Serbia, Sopot, reception for the students who headed to Kragujevac to attend the protest on Serbian Statehood Day (Foto: Fonet/Goran Denić)

Studenti iz Beograda i Niša koji pešače do Kragujevca, gde je planirano da se sa kolegama susretnu na Dan državnosti Srbije 15. februara, stigli su na lokacije gde će noćiti - Sopot i Aleksinac.

Kako javlja televizija N1, u Aleksincu ih je dočekao veliki broj građana.

Njihova šetnja deo je studentskih blokada i protesta koje traju duže od dva meseca kojima srpski akademci traže krivičnu i političku odgovornost za pogibiju 15 ljudi u obrušavanju nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu.

Planirano je da se tim povodom u Kragujevcu na Dan državnosti Srbije održi veliki protest.

Kolona studenata iz Beograda krenula na „Šumadijski marš“ ispred Farmaceutskog fakulteta odakle su ih ispratili zaposleni i okupljeni građani. Kolonu obezbeđuju redari i saobraćajna policija.

Šetnja će trajati četiri dana, sa noćenjima u Sopotu, Aranđelovcu i Čumiću. Na Sretenje u subotu, studenti će, kao štafetu, kolegama sa Univerziteta u Kragujevcu predati Ustav Srbije

Beogradskim studentima su se u šetnji do Kragujevca pridružile i pojedine novosadske kolege, koje su sinoć stigle u Beograd posle "štafetnog trčanja" i predavanja Ustava kolegama u glavnom gradu.

U okviru akcije "Ništa nije daleko za pravdu", na put ka Kragujevcu, u dužini od 150 kilometara, peške su krenuli i studenti iz Niša, njih više od 150, javlja RTS.

U Kragujevac bi trebalo da stignu u petak, a pre toga će odmarati u Aleksincu, Ćićevcu, Paraćinu i Jagodini, nakon čega će učestvovati svi zajedno na skupu "Sretnimo se na Sretenje".

Protest za obrazovanje - „Držimo vam lekciju“

U međuvremenu, studenti fakulteta Univerziteta u Beogradu okupili su se na Studentskom trgu, odakle su zajedno sa prosvetnim radnicima i građanima nešto posle 11 časova krenuli u protestnu šetnju do Ministarstva prosvete, gde je potom održan protest pod parolom “Držimo vam lekciju – protest za obrazovanje”.

Profesor Trinaeste beogradske gimnazije Zoran Bašić je govoreći na protestu rekao da je prvi i glavni zahtev prosvetara da svi stanu iza studentskih zahteva.

Bašić je istakao da govori u ime hiljade pobunjenih kolega i naglasio da je ovo trenutak kada svi zajedno dižu glas "protiv vladavine najgorih".

"Svi mi svedočimo izlivu energije pobunjenih ljudi, probuđene su nade da je moguće živeti u uređenom društvu, ali ovo je trenutak kada se vidi da je obrazovanje protivnik tiraniji i autokratiji, jer je teško manipulisati obrazovanim ljudima", poručio je Bašić.

Protest "Držimo vam lekciju - protest za obrazovanje", ispred Ministarstva prosvete. (Fonet / Marko Dragoslavić)
Protest "Držimo vam lekciju - protest za obrazovanje", ispred Ministarstva prosvete. (Fonet / Marko Dragoslavić)

Vanredni profesor Fakulteta političkih nauka Dejan Pavlović, koji je govorio kao predstavnik univerzitetskih profesora, poručio je prosvetnim radnicima da nastavnici, zajedno sa decom, moraju Srbiju učiniti boljim i pravednim društvom.

Istrajaćemo u vašim zahtevima da budete slobodni i jednaki u dostojanstvu i pravima. Jer je to jedino ispravno. Kako ja mogu uopšte da pomislim da ćete podučavati moje sinove šta je to ljudsko dostojanstvo, šta je to integritet, šta je patriotizam, ako ste vi uniženi i dehumanizovani?", zapitao je Pavlović.

Učiteljica Vera Stojanović iz Osnovne škole "Ivo Andrić", koja je od početka drugog polugodišta u potpunoj obustavi nastave, naglasila je da je suština u zajedništvu.

"Možda smo bačeni u svet, ali to ne sme da nas osujeti u nameri da svet učinimo mestom koje će počivati na dobrom, na obrazovanju, kulturi, nauci, pravdi, poverenju i institucijama. Jedino tako ćemo nastaviti da radimo ono što nam je zadatak, podizaćemo otvorene hrabre i misleće ljude, slobodne ljude. To svako od nas želi", naglasila je.

Protest "Držimo vam lekciju - protest za obrazovanje", ispred Ministarstva prosvete (Fonet / Marko Dragoslavić)
Protest "Držimo vam lekciju - protest za obrazovanje", ispred Ministarstva prosvete (Fonet / Marko Dragoslavić)

Književnica za decu Jasminka Petrović podržala je zahteve prosvetnih radnika, kao i studentske zahteve i dodala da su studenti odraslima „dali jedinstvenu mogućnost u životu da postanu heroji, da urade ono čega se plaše i što im je teško“.

Protest ispred Ministarstva prosvete završen je simbolično zvukom školskog zvona koje označava kraj školskog časa.

Putujuće pozorište

Grupa glumaca iz beogradskih pozorišta, koji su 10. februara započeli desetodnevni štrajk kojim podržavaju studente i njihove zahteve i otkazali sve predstave, okupila se danas ispred Hrama Svetog Save odakle su, nakon petnaestominutne akcije odavanja počasti nastradalima u padu nadstrešnice, zajedno sa studentima krenuli u akciju „Putujuće pozorište“.

Okupljanje glumaca ispred Hrama Svetog Save, uoči protestne šetnje "Putujuće pozorište" (Fonet / Marko Dragoslavić)
Okupljanje glumaca ispred Hrama Svetog Save, uoči protestne šetnje "Putujuće pozorište" (Fonet / Marko Dragoslavić)

Prva adresa im je bila Beogradsko dramsko pozorište, nakon čega su išli Bulevarom Kralja Aleksandra, pored Pravnog Fakulteta do Pete beogradske gimnazije gde su im se pridružile kolege iz ansambla Malog pozorišta "Duško Radović".

Nakon toga, nastavili su Svetogorskom ulicom do Ateljea 212 gde su ih kolege iz tog pozorišta emotivno dočekale.

Kod Trga Republike dočekale su ih kolege iz pozorišta "Boško Buha" i Narodnog pozorišta sa transparentom "Narodno je narodno", "Maske su pale, ja Aska a ti Vučić", "Ne ćutim dakle postojim".

Povorka glumaca bila je sve brojnija, jer su im se usput pridružili i studenti i građani, a kroz Kolarčevu ulicu stigli su do Pozorišta na Terazijama i nastavili ka Jugoslovenskom dramskom pozorištu, a odatle prema Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, gde su petnaestominutnom tišinom odali poštu žrtvama nesreće na novosadskoj železničkoj stanici.

Na čelu kolone pozorišnih umetnika stoji transparent sa natpisom "Dizajniramo novo društvo", a glumci su nosili tranasparente sa natpisima "Budi Deo Promene", "Digo se BDP po glavi stanovnika", "Loše su vam replike", "Spušta vam se zavesa"

Studenti su nosili i veliki crveni školski dnevnik na kome piše OŠ "Moral i odgovornost"

Od danas je i Novosadsko pozorište/Újvidéki Színház stupilo u sedmodnevni štrajk i time se, kako je i najavljeno, pridružilo pozorištima u Beogradu, Novom Sadu, Zrenjaninu i Somboru, koji na taj način iskazuju podršku zahtevima studenata.

Da će sve predstave biti otkazane saopštio je i beogradski "Zvezdara teatar".

"Skup za pravdu" – susret prosvete i zdravstva u Novom Sadu

Učenici i profesori Srednje muzičke škole Isidor Bajić i deo prosvetnih radnika u Novom Sadu, prošetali su danas do Poliklinike Kliničkog centra Vojvodine, gde su se sastali sa studentima koji blokiraju Medicinski fakultet i zdravstvenim radnicima.

"Skup za pravdu“, kako su ga nazvali organizatori, jeste susret prosvete i zdravstva, odnosno "spoj odgovornosti za budućnost nacije kroz brigu o zdravlju i obrazovanje"-

Učenici i profesori iz muzičke škole, otpevali su himnu Bože Pravde, nakon čega su u 11 i 52 odali poštu nastradalima na Železničkoj stanici petnaestominutnom ćutnjom.

Skup je obeležila i simbolični performans razmene belog mantila i sveske sa notama himne Srbije koju su doneli učenici muzičke škole Isidor Bajić.

Zaposleni u KCV nedeljama skoro svaki dan u 11.52 časova na 15 minuta staju ispred Poliklinike u Hajduk Veljkovoj i odaju počast poginulima u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.

Dok su građani Srbije na ulicama, Vlada u ostavci ponavlja da su zahtevi ispunjeni

I tradicionalna akcija odavanja počasti nastradalima "15 minuta tišine" održana je u najvećim i mnogim drugim mestima u Srbiji. Kako prenosi RTS, građani su bili na ulicama Čačka, Šapca, Užica, Leskovca, Smedereva, Valjeva, Vranja...

Deo studenata u Srbiji duže od dva meseca blokira više od 60 državnih fakulteta na pet univerziteta tražeći ispunjenje četiri zahteva. Njihovi protesti doveli su do masovnih protesta stotina hiljada građana koji su im se pridružili na ulicama više od 200 gradova i mesta širom zemlje.

Studenti u blokadi zahtevaju objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji glavne železničke stanice u Novom Sadu, hitno procesuiranje civila koji su ih tukli na protestima, povlačenje prijava protiv uhapšenih na demonstracijama zbog te pogibije, kao i 20 odsto više sredstava za troškove fakulteta.

Vlada Srbije u ostavci tvrdi da je ispunila sve studentske zahteve.

U tekstu pisma Vlade Srbije upućenog ambasadama u zemljama članicama Evropske unije kog su u ponedeljak objavili mediji, navodi se da je Vlada priznala da su studentski zahtevi opravdani, dobro utemeljeni i važni i da uverava da su borba protiv korupcije, održavanje vladavine prava i jačanje institucija ključni principi kojima ostaju u potpunosti posvećeni i da su zahtevi studenata i građana prepoznati i odgovoreno je na njih.

U tekstu se navodi da je demonstrirana i politička odgovornost i da je premijer Miloš Vučević podneo ostavku i da je krivična istraga pokrenuta dan posle pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu

Predstavnici vlasti i ranije su govorili da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.

Svojim potpisima su podržali studentske zahteve određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije koja je bila u trodnevnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada pružaju podršku i poljoprivrednici, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.

Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.

Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije. Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, s jedne i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva s druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.

U izveštaju su korišćeni pojedini materijali agencije Fonet , portala N1 i RTS-a
XS
SM
MD
LG