Linkovi

Studenski protesti, vladajuća stranka i RTS: Šta je posao javnog servisa?


ARHIVA - Studenti tokom 24-satne blokade u Beogradu, 27. januara 2025.
ARHIVA - Studenti tokom 24-satne blokade u Beogradu, 27. januara 2025.

Nakon što je bila predmet oštrih kritika studenta u protestu, čak i protestnih okupljanja ispred svog sedišta, Radio-televizija Srbije (RTS) počela je detaljnije da izveštava sa masovnih skupova studenata i građana, dajući tim događajima status udarne vesti u glavnim informativnim emisijama tokom minulog vikenda i blokade mostova u Novom Sadu.

Posle izveštaja iz Novog Sada, uz direktna uključenja reportera, ankete sa učesnicima protesta i snimaka dronom iz vazduha na kojima se videla velika brojnost prisutnih, reagovala je vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) oštrim saopštenjem u kom je izveštavanje RTS-a ocenila kao "skandalozno", navodeći da je RTS "prekršio sva pravila i vrednosti objektivnog i nepristrasnog novinarstva".

"Oni koji bi trеbalo da prеdstavljaju javni sеrvis građana Srbijе najgrubljе su, stavljajući sе na stranu političara koji bi da rušе ustavni porеdak Rеpublikе Srbijе, prеkršili svе kodеksе novinarstva i grubo zloupotrеbili novinarsku profеsiju", saopštila je vladajuća stranka.

Iako studenti i organizatori protesta ističu da iza njih ne stoje političari, iz SNS-a su najavili da će "u narеdnim danima pokrеnuti svе nеophodnе procеsе" i "učiniti svе da zaštite institucijе Srbijе".

"Svе u cilju kako bismo onеmogućili da sе nadaljе unižava država Srbija i na nеzabеlеžеn način obmanjujе javnost".

Dva najveća novinarska udruženja Srbije podržala su javni servis.

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) ocenilo je da je saopštenje SNS-a protivzakonito i pogubno po slobodu izražavanja, podsećajući da je RTS "posle skoro tri meseca od početka studentskih protesta i posle protesta održanih ispred zgrade javnog servisa, konačno uvidela da se radi o dešavanjima od izuzetnog javnog interesa i počela u većoj meri objektivno i nepristrasno da izveštava".

NUNS je primetio da vladajućoj stranci ne smeta izveštavanje ostalih televizija sa nacionalnom pokrivenošću, koje ocenjuje kao "laži, manipulacije i govor mržnje" kojima se zloupotrebljavaju nacionalne frekvencije, krše zakoni i novinarski kodeks.

Udruženje novinara Srbije ocenilo je da je izveštavanje RTS-a iz Novog Sada bilo profesionalno i saopštilo da saopštenje SNS-a smatra nedopustivim pritiskom na javni servis, podsećajući i da su učesnici protesta ometali izveštavanje RTS-a - zbog kog su se studenti organizatori kasnije izvinili javnom servisu.

Studenti probili medijsku blokadu

Rade Veljanovski, univerzitetski profesor u penziji i dugogodišnji novinar i urednik, kaže da"RTS, nažalost, već godinama nikako da pređe Rubikon i da od državne radio-televizije postane javni servis", dodajući da možda i postoje naznake da se to sada menja.

"I sada pošto su videli da više ne može da se žmuri nad onim što se događa na ulicama Beograda, Novog Sada, Niša i svih ostalih gradova, oni su konačno shvatili... Da treba da rade za javni interes i da osvetle sve što se događa".

Ocenjuje da je do sada viđena promena rada RTS-a nedovoljna.

"To ni približno nije dovoljno i ni približno nije ono što bi javni servis trebalo da radi - čak ne samo javni servis, nego i svi ostali mediji jer ni komercijalni mediji nisu lišeni obaveze da izveštavaju profesionalno, po profesionalnim i etičkim standardima i normama profesije", kaže Veljanovski.

Sociolog Zoran Gavrilović iz Biroa za društvena istraživanja, organizacije koja se bavi i medijskim monitoringom i analizama, kaže da su studenti probili medijsku blokadu.

"Pojavom studenata koji su izvršili promenu političke moći u Srbiji, očito je da je RTS rešio da promeni taj svoj odnos prema stvarnosti o kojoj izveštava i počeo je da izveštava na način koji daje relativno realnu sliku onoga što se dešava na studentskim protestima".

On međutim za Glas Amerike primećuje da"RTS u stranu sklanja ono što je povod, a to je nadstrešnica. Imate izveštavanje RTS-a sa protesta kao da izveštavaju sa sindikalnih protesta - izveštavanje očišćeno od konteksta i povoda. Izveštaj kao sa sportskih igara", kaže Gavrilović. "I ta i takva promena je bila problematična za SNS".

Zoran Kusovac, analitičar i medijski ekspert koji je bio na čelu privatnih televizija u Srbiji, smatra da su promene u načinu izveštavanja javnog servisa "kozmetičke" i "sitne" i da su odraz da su u RTS-u "neki ljudi svesni da su preterali". Međutim, odmah usledi kritika vlasti i zatim RTS ponovo počinje da vaga".

"Ovo je sada najgora stvar koju RTS radi, jer oni rade političku trgovinu - 'malo ćemo da se ulagujemo vama, malo političkim protivnicima, pa kad to izvagamo kako - onda ćemo malo više jednima nego drugima, pa obrnuto i tako u krug' .Sve su to pokazatelji da RTS-u kakav je nema pomoći", kaže Kusovac.

"SNS ne razume da RTS nije propagandno sredstvo"

Gavrilović kaže da je RTS dugi niz godina smatrao da političke aktere treba da pokriva u procentu u kom su one zastupljene u paramentu, ali da se to menja od 2012. i posebno od 2017. godine, kada dominantnu ulogu preuzima predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Veliki sendvič koji su studenti doneli kao rođendanski poklon direktoru RTS-a Draganu Bujoševiću
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:06 0:00

"Uloga javnog servisa jeste da analizira, da pita, da izveštava, da bude neko ko u ime javnosti - a bogami i za račun, jer ih mi plaćamo - građanima omogući potpuno istinito i blagovremeno informisanje, odnosno da obezbedi ono što je predviđeno Članom 53. Ustava Srbije - istinito i blagovremeno informisanje, da pojasni, da edukuje - zato je to javni servis", kaže Gavrilović i podseća da o tome govori i ODIHR i da je to preduslov da bi mogli da se održe slobodni izbori.

"Rekacija SNS-a pokazuje da oni ne razumeju koja je uloga medija, da to nije propagandno sredstvo. (...) Oni u svom saopštenju nisu naveli koji deo zakona je prekršen i koji članovi pravnilika o zaštiti ljudskih prava. Oni su pokazali veliko neznanje i očigledno je da se radi o histeriji i nenaviknutosti da RTS ima drugu stranu u Dnevniku i da se pokazuje stvarnost u kojoj Srbija živi", dodaje Gavrilović.

"Ovo što danas imamo je rasprskavanje SNS-ove slike Srbije kojom ona pokušava da drži Srbiju pod medijskom blokadom. Studenti su probili medijsku blokadu SNS-a stvarajući svoj medijski prostor - preko društvenih mreža i svih kanala koji su izvan televizija sa nacionalnim pokrivanjem. I to je glavni problem Vučića što on ne može da nad mladima uspostavi medijsku kontrolu i onda neopredeljeni delovi društva, koji nisu za SNS, kada vide šta se desilo sa nadstrešnicom izlaze sada na ulice", kaže Gavrilović.

"Oni stalno mere količinu koliko su oni prisutni, a koliko su prisutni oni koji im oponiraju i imaju kritičko mišljenje. Razume se, ko iole zna šta su mediji zna da tu ne može da bude reciprociteta i da javni servis nema obavezu da u tom smislu daje njih onoliko koliko su zastupljeni u parlamentu, a opozicije manje", kaže Veljanovski i dodaje da javni servis ne treba samo da prenosi stavove vlasti i opozicije, već i nezavisnih eksperata i građana.

Da li je moguća reforma RTS-a?

Reakciju vlasti Veljanovski tumači kao pokazatelj da "oni smatraju da medije treba da drže u svojim rukama i da mediji treba da budu poluga njihove propagande, što su inače sve četiri televizije sa nacionalnim pokrivanjem, a među njima i RTS i RTV".

"To sada, međutim, više ne može da bude tako i jako je važno dati podršku javnim servisima da promene svoju političku koncepciju više nego što su već i da osvetle sve što se dešava, a da ih posle toga podržimo u tom otporu prema vlastima, ako taj otpor zaista bude očigledan", navodi Veljanovski.

Telo kome bi vlast mogla da se požali na neku TV - ne funkciniše, zbog vlasti

"Jedini organ kojem mogu da se požale na to kako neki medij funkcioniše je Regulatorno telo za elektronske medije (REM) koje je trenutno sada u vakuumu i interegnumu, jer već tri meseca nemamo organ koji odlučuje u tom telu, a to je Savet REM-a. A to nemamo upravo zbog te vlasti" , objašnjava Rade Veljanovski, jer, kako kaže, nadležna državna tela nisu pokrenula proceduru na vreme da izaberu Savet REM-a.

"Mislim da to upravo vlast namerno nije pokrenula, da ne biste imali kome da se žalite", ocenjuje on.

Zoran Kusovac kaže da RTS nema potencijal da se promeni:

"Ja sam verovatno u manjini. Mislim da ovakvim pokušajima pranja savesti i profesionalne biografija kakvom se RTS bavi poslednjih nekoliko dana ne može da se opere jedna kolaboracija sa režimom, prećutkivanje, neprofesionalizam, neobavljanje svoje suštinske dužnosti - a to je pošteno, javno informisanje".

"Mislim da kompletan RTS treba rasformirati. Kad god dođe do promene vlasti u Srbiji i uspostave režima koji bi bio suštinski demokratski orijentisan, ovakav RTS ne može biti reformisan. To je RTS koji je neprofesionalan, neprincipijelan, pristrasan, pokvaren već decenijama", ocenjuje Kusovac.

RTS nije odgovorio na telefonske pozive i mejl poruku Glasa Amerike u kojoj su zamoljeni da obezbede sagovornika za ovu priču.

XS
SM
MD
LG