Nove američke tarife na kinesku robu stupile su na snagu u utorak, a Kina je kao odgovor brzo objavila uvođenje tarifa na uvoz iz SAD.
Kina je saopštila da će uvesti tarife od 15 odsto na američki ugalj i tečni prirodni gas, kao i od 10 odsto na sirovu naftu, poljoprivredne mašine i neke automobile. Peking je takođe objavio da počinje antimonopolsku istragu protiv Gugla, i upozorio nekoliko američkih kompanija da bi mogle da se nađu na listi sankcija.
Američke mere uključuju tarife od 10 odsto na svu kinesku robu, koje je Tramp i najavio u pokušaju da izvrši pritisak na Kinu da preduzme mere kako bi sprečila šverc fentanila u Sjedinjene Države.
Američka vlada je identifikovala Kinu kao glavni izvor hemikalija koje koriste meksički narko-karteli za proizvodnju fentanila.
Kina je saopštila da je preduzela korake za suzbijanje industrije i ilegalne trgovine drogom.
"Nadajmo se da će Kina prestati da nam šalje fentanil, a ako ne, tarife će biti znatno veće", rekao je Tramp.
Sekretarka za štampu Bele kuće Kerolajn Levit rekla je u ponedeljak da će Tramp razgovarati sa kineskim predsednikom Ši Đinpingom u narednim danima. Međutim, Tramp je u utorak rekao "da mu se ne žuri" da razgovara sa Šijem. Na pitanje o kineskoj odluci da uvede uzvratne tarife na uvoz robe iz SAD rekao je "sve je u redu".
Ovo nije prvi put da su dve zemlje u trgovinskom ratu. 2018. godine Tramp je više puta podigao tarife na kinesku robu, a Kina je svaki put uzvratila svojim merama.
Tramp je u ponedeljak najavio jednomesečnu pauzu na uvođenje tarifa od 25 odsto na meksičku i kanadsku robu nakon što je razgovarao sa meksičkom predsednicom Klaudijom Šajnbaum i kanadskim premijerom Džastinom Trudoom.
Šejnbaum je rekla da će poslati 10.000 vojnika Nacionalne garde koji će pokušati da obuzdaju dotok fentanila u Sjedinjene Države.
"Meksiko će ojačati severnu granicu… kako bi zaustavio trgovinu drogom iz Meksika u Sjedinjene Države, posebno fentanila", objavila je Šejnbaum na Eksu nakon razgovora sa Trampom. "Sjedinjene Države se obavezuju da će raditi na zaustavljanju krijumčarenja oružja velike snage u Meksiko".
Meksička liderka je dodala da će dve zemlje nastaviti razgovore o bezbednosti i trgovini i da su "tarife stavljene na pauzu na mesec dana".
Trudo je rekao da će Kanada rasporediti novu tehnologiju i osoblje duž svoje granice sa Sjedinjenim Državama kako bi zaustavila protok fentanila.
"Upravo sam imao dobar razgovor sa predsednikom Trampom", rekao je Trudo na Eksu. "Predložene tarife će biti pauzirane na najmanje 30 dana dok budemo radili zajedno".
I Šejnbaum, i Trudo, koji predstavljaju dve zemlje koje su uz Kinu najveći trgovinski partneri SAD, protestovali su zbog Trampovih planova za uvođenje tarifa i obećali da će uzvratiti.
Kevin Haset, direktor Nacionalnog ekonomskog saveta Bele kuće, rekao je u ponedeljak da je pogrešno okarakterisati obračun oko carina kao trgovinski rat, uprkos planiranoj odmazdi Meksika, Kanade i Kine i riziku od eskalacije.
"Pročitajte uredbu u kojoj je predsednik Tramp bio apsolutno, 100 odsto jasan da ovo nije trgovinski rat", rekao je Haset. "Ovo je rat protiv droge".
Tramp je u nedelju priznao da bi nove tarife za tri najveća američka trgovinska partnera mogle da pogode Amerikance umorne od inflacije, višim cenama namirnica, benzina, automobila i druge robe široke potrošnje, ali je rekao da bi veće tarife bile "cena koju se isplati platiti" kako bi se ojačali interesi SAD .
Potrošači u SAD bi se mogli suočiti sa višim cenama jer kompanije koje plaćaju carine federalnoj vladi za uvoz robe iz drugih zemalja onda često prebacuju na potrošače barem deo svog tereta i dodatnih troškova, ako ne i celokupno opterećenje, umesto da same apsorbuju dodatne izdatke.
Tenzije su se povećale u ponedeljak kada je lider najmnogoljudnije kanadske provincije Ontario objavio da raskida ugovor o internet uslugama sa kompanijom Ilona Maska, Starlink, kao odgovor na Trampove nove tarife za Kanadu. Mask, verovatno najbogatiji čovek na svetu, ključni je Trampov savetnik koji nastoji da naglo smanji potrošnju američke vlade i smanji broj zaposlenih federalnih radnika sa postojećih 2,3 miliona nuđenjem otpremnina.
Premijer Ontarija Dag Ford, koji je rekao da takođe zabranjuje američkim kompanijama da sklapaju ugovore sa tom pokrajinom, potpisao je u novembru ugovor sa Maskovom kompanijom vredan 68 miliona dolara za obezbeđivanje brzog interneta stanovnicima udaljenih krajeva u ruralnom i severnom Ontariju.
"Raskidamo ugovor pokrajine sa Starlinkom. Ontario neće poslovati sa ljudima koji su užasno nastrojeni tome da unište našu ekonomiju", rekao je Ford u objavi na Eksu.