Predsednik Donald Tramp rekao je u petak da uvodi tarife od 25 odsto Kanadi i Meksiku i od 10 procenata na proizvode iz Kine.
Dodao je da razmatra niže tarife na naftu, ali nije poznato da li će to biti na snazi kada u subotu potpiše uredbu.
″Verovatno ću smanjiti tarife malo. Mislimo da ćemo je smanjiti na 10 odsto", rekao je Tramp za naftu.
Rizik od uvođenja tarifa mogao bi potkopati Trampovo ponavljeno obećanje da će smanjiti ukupnu inflaciju umanjenjem troškova energije. Troškovi povezani sa tarifama mogli bi da se prenesu na potrošače u vidu viših cena goriva, što je pitanje koje je Tramp stavio u središte svoje republikanske predsedničke kampanje obećavaući da će prepoloviti troškove energije u roku od godinu dana.
"Godinu dana od 20. januara, vaše cene energije širom zemlje biće prepolovljene", rekao je Tramp u gradskoj većnici u Pensilvaniji 2024.
AP VoutKast (VoteCast), opsežna anketa biračkog tela, pokazala je da je 80 odsto glasača reklo da je zabrinuto zbog cena goriva. Tramp je osvojio poverenje skoro šest od 10 glasača koji su rekli da su zabrinuti zbog cena na pumpama.
Sjedinjene Države su uvozile skoro 4,6 miliona barela nafte dnevno iz Kanade u oktobru i 563.000 barela iz Meksika, prema Upravi za informacije o energetici. Dnevna proizvodnja u SAD tokom tog meseca u proseku iznosila je skoro 13,5 miliona barela dnevno.
Metju Holms, izvršni potpredsednik i šef javne politike u Kanadskoj privrednoj komori, rekao je da će Trampove tarife "prvo oporezovati Ameriku" u vidu većih troškova.
"Ovo je gubitak", rekao je Holms. "Nastavićemo da radimo sa partnerima da pokažemo predsedniku Trampu i Amerikancima da ovo život ne čini pristupačnijim. To čini život skupljim i dovodi naše integrisane kompanije u nevolje".
Ali Tramp nije pokazao zabrinutost da bi uvođenje uvoznih taksi trgovinskim partnerima SAD moglo da ima negativan uticaj na američku ekonomiju, uprkos riziku prikazanom u mnogim ekonomskim analizama viših cena.
"Ne trebaju nam proizvodi koje oni imaju", rekao je Tramp."Imamo svu naftu koja vam treba. Imamo svo drveće koje vam je potrebno, što znači drvnu građu".
Predsednik je takođe rekao da će Kina naplatiti tarife za svoj izvoz hemikalija koje se koriste za pravljenje fentanila. On je ranije naveo tarife od 10 odsto koje bi bile povrh ostalih uvoznih taksi na proizvode iz Kine.
Naftom su se u četvrtak popodne trgovalo za oko 73 dolara po barelu. Cene su skočile u junu 2022. pod predsednikom Džoom Bajdenom na više od 120 dolara po barelu, tokom perioda koji se preklapao sa ukupnim rastom inflacije koja je dostigla maksimum u četiri decenije, što je podstaklo širi osećaj javnog nezadovoljstva demokratskom administracijom.
Cene benzina su u proseku 3,12 dolara po galonu širom Sjedinjenih Država, što je otprilike ista cena kao pre godinu dana, prema AAA.
Kasnije u četvrtak, Tramp je zapretio novim tarifama zemljama koje traže alternativu američkom dolaru kao sredstvu globalne razmene.
Predsednik je prethodno izneo istu pretnju u novembru protiv takozvane grupe BRIKS, koja uključuje Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu, Južnu Afriku, Egipat, Etiopiju, Iran i Ujedinjene Arapske Emirate.
Ruski predsednik Vladimir Putin sugerisao je da sankcije protiv njegove zemlje i drugih znače da nacije treba da razviju zamenu za dolar.
"Zahtevaćemo posvećenost ovih naizgled neprijateljskih zemalja da neće stvoriti novu valutu BRIKS-a, niti podržati bilo koju drugu valutu koja bi zamenila moćni američki dolar ili će se suočiti sa tarifama od 100 odsto i treba da očekuju da se oproste od svoje prodaje (kupcima u) divnoj američkoj ekonomiji", objavio je Tramp na društvenim mrežama.