Спеціальні потреби

Перший американський газ прийшов в Україну. Кінець епохи російського газу в Європі, кажуть оглядачі


Вагони біля нафтових цистерн у Весселінгу, поблизу Кельна, Німеччина, 6 квітня 2022 року. Європа подолала енергетичну кризу після того, як Росія обмежила постачання природного газу через єворпейську підтримку України після вторгнення Росії. (Фото AP)
Вагони біля нафтових цистерн у Весселінгу, поблизу Кельна, Німеччина, 6 квітня 2022 року. Європа подолала енергетичну кризу після того, як Росія обмежила постачання природного газу через єворпейську підтримку України після вторгнення Росії. (Фото AP)

Україна отримала свою першу партію зрідженого природного газу зі США за кілька днів до завершення угоди про транспортування російського газу до Європи.

Американський газ, за словами Києва, посилить енергетичну безпеку України та Європи після припинення постачання газу з Росії.

«ДТЕК, найбільша приватна енергетична компанія України, сьогодні прийняла свій перший вантаж скрапленого природного газу (СПГ) із США», — йдеться в повідомленні компанії у п'ятницю, 27-го грудня.

ДТЕК отримав поставку СПГ по трубопроводу з грецького терміналу в Середземному морі.

За словами генерального директора ДТЕК Максима Тимченка, йдеться не лише про "гнучке і безпечне джерело електроенергії", але і зменшення впливу Росії на європейську енергетичну систему.

Незважаючи на війну, Москва продовжувала транспортувати газ через Україну до Європи згідно з багатомільярдною угодою, яку Київ відмовився продовжувати, коли вона закінчиться наприкінці 2024 року

Після обстрілу Росії української енергосистеми, Київ часто збільшував екстрений імпорт електроенергії з сусідніх країн ЄС. Тож поставка американського газу, кажуть у Києві, допоможе зменшити тиск на європейський газовий ринок.

Як пише Алан Райлі, експерт Міжнародного центру оборони і безпеки в Естонії, припинення транзиту газу через Україну ознаменує завершення епохи, що тривала майже шістдесят років.

"Російський газ спочатку проходив через Україну і далі до Чехословаччини, перш ніж досягти Австрії у вересні 1968 року, але тепер, згідно з чинним контрактом 2019 року та якщо нова угода не набуде чинності, ця домовленість закінчується 1 січня 2025 року", – наголошує експерт.

Він нагадує, що історично Україна дозволяла експортувати на захід до 150 млрд кубометрів російського газу і забезпечувала єдиний транзитний шлях для радянського, а потім російського газу до європейських країн, що стали Європейським Союзом.

Росія витратила пів століття на формування своєї частки європейського газового ринку, яка на піку становила 35%.

Однак геополітичний, технічний, економічний і правовий тиск, який створився після широкомасштабного нападу Росії на Україну, навіть не дає можливості уявити, що транзит газу через Україну можна продовжити, вважає експерт.

Після 2022 року Європа почала купувати американський скраплений газ і зараз закуповує близько 40% свого імпортного газу зі США.

Як наголошує британське ділове видання Financial Times, перша поставка американського газу до України відбулася лише за кілька тижнів до приходу до Білого дому новообраного президента Дональда Трампа, який поставив під сумнів подальшу підтримку України, і одночасно погрозив європейським країнам тарифами, якщо вони не будуть купувати американські нафту і газ.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Чому американець пішов воювати за Україну. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:34 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG