Ситуація з правами людини в окупованому Росією Криму позначилася «численними та грубими порушеннями», вчиненими російськими державними агентами.
Про це йдеться в новій доповіді Управління верховного комісара ООН з прав людини.
В оприлюдненому у понеділок звіті ООН зазначається, що ситуація у сфері прав людини в Криму «значно погіршилася за російської окупації» зі зникненнями і тортурами, порушенням Женевської конвенції і міжнародного права.
«Були задокументовані грубі порушення прав людини, такі як свавільні арешти і затримання, насильницькі зникнення, жорстоке поводження й катування, і щонайменше одна позасудова страта», – йдеться в документі.
Автори звіту наголошують, що були порушені Женевська конвенція й інші міжнародні норми гуманітарного права і прав людини, коли закони України у Криму були замінені російськими законами, включно із насадженням російського громадянства десяткам тисяч мешканців.
Питання громадянства, заявив верховний комісар ООН з прав людини Зейд Раад аль-Гусcейн, значно вплинуло на життя багатьох мешканців Криму.
Як йдеться в доповіді, нав’язування громадянства РФ мало особливий жорсткий вплив на три групи: тих, які офіційно відмовилися від громадянства, державних службовців, які мали відмовитися від свого українського громадянства або втратити роботу, а також мешканців Криму, які не відповідали юридичним критеріям» для набуття російського громадянства і «стали іноземцями».
Люди без російського громадянства, які мають дозвіл на проживання в Криму тепер «позбавлені важливих прав» і «не користуються рівністю перед законом», заявляють в ООН.
У звіті вказано, що вони «не можуть володіти сільськогосподарською землею, голосувати і бути обраними, зареєструвати релігійну громаду, подати заявку на проведення публічних зборів, займати посади в державній адміністрації і перереєструвати свій приватний автомобіль на півострові».
В ООН наголошують, що сотні в’язнів і затриманих до рішення суду, були переведені до Росії, а ця практика «суворо заборонена міжнародним гуманітарним правом».
У звіті також звертається увагу на сильний вплив юридичних змін та процедур втілення в життя законів, запроваджених в окупованому Росією Криму.
Закони Російської Федерації замінили українські закони, що є порушенням зобов’язань згідно з міжнародним гуманітарним правом щодо збереження існуючих законів на окупованій території».
Дивіться також: Вибори у Бундестаг: Меркель виграє четвертий термін, правляча партія ХДС/ХСС здобуває понад 32%