Поступаючись натиску з боку США, лідери ЄС можуть ввести нові санкції проти Росії у зв’язку з кризою в Україні, які можуть призвести до згортання низки європейських економічних проектів на російській території.
Згідно з проектом підсумкової заяви, який потрапив у розпорядження Reuters, керівники країн Євросоюзу мають намір просити Європейський інвестиційний банк призупинити фінансування урядових проектів на російській території.
Як виходить з документа, вони мають намір також домагатися припинення фінансування проектів у Росії по лінії Європейського банку реконструкції та розвитку.
На додаток до цього ЄС планує кроки, спрямовані на блокування іноземних інвестицій в Криму, який був анексований Росією.
Вони мають намір також рекомендувати Європейській комісії призупинити спільні з Росією проекти, які не спрямовані на розвиток громадянського суспільства.
На зустрічі в Брюсселі в середу лідери ЄС, також, ймовірно, розширять «чорний список», включивши в нього громадян України та Росії, яким буде заборонений в’їзд до країн Євросоюзу, і активи яких повинні бути заморожені.
Лідери можуть також змінити критерії включення в список, дозволивши блоку розширити його, а також вжити додаткові неназвані заходи, повідомили дипломати ЄС.
Але ці заходи не рівносильні тим жорстким санкціям проти російської економіки, на яких наполягають США і «яструби» ЄС, включаючи Польщу і країни Балтії.
На останній зустрічі лідерів ЄС наприкінці червня вони попередили, що можуть ввести нові санкції, якщо проросійські повстанці не зроблять кроків до встановлення миру. Деякі з цих вимог, наприклад, звільнення спостерігачів ОБСЄ, були виконані, інші – ні.
Єврокомісар з питань розширення Штефан Фюле заявив у вівторок, що Росія не зупинила потоки зброї, обладнання та озброєних людей через кордон з Україною і не скористалася своїм впливом, щоб переконати сепаратистів скласти зброю.
Москва заперечує підтримку сепаратистів на сході України.
«Завтра в Брюсселі глави держав і урядів знову оцінять ситуацію на місцях і, в разі необхідності, приймуть необхідні рішення», – заявив Фюле у вівторок на засіданні Європарламенту у французькому місті Страсбурзі.
«Певні обмежувальні заходи винесені на обговорення завтра, – повідомив один з європейських дипломатів. Рішення залишиться за лідерами країн ЄС. Вони можуть прийняти тільки «політичне рішення», а деталями займуться вже міністри та чиновники.