Естонія запропонує лідерам альянсу північноєвропейських країн-членів НАТО, який очолює Велика Британія, витрачати на оборону не менше 2,5% ВВП у відповідь на загрозу Росії. Про це в понеділок, 16 грудня, заявив премʼєр-міністр Естонії Крістен Міхал, повідомляє Rеuters.
Наразі 23 із 32 країн-членів НАТО, як зазначає агенція, наближаються до досягнення позначки витрат на оборону у щонайменше 2% ВВП.
"Зараз у всіх, у НАТО і ЄС, є внутрішнє відчуття, що слід збільшити витрати на оборону через те, що відбувається у всьому світі, а також із Росією", - сказав Міхал в інтерв'ю Reuters.
Він додав, що "Європа як найбагатший регіон світу має витрачати більше на оборону та безпеку".
За даними Reuters, Естонія подвоїла витрати на оборону з початку повномасштабної війни в Україні, досягнувши показника 3,2% ВВП у 2024 році.
Минулого тижня генеральний секретар НАТО Марк Рютте, виступаючи в Брюсселі з першою великою програмною промовою від моменту вступу на посаду, заявив, що Росія готується до довгострокової конфронтації з Україною та країнами НАТО. Альянс, за його словами, не готовий протистояти загрозам, які постануть перед ним у наступні 4-5 років, й повинен вжити відповідних термінових заходів для підготовки вже зараз.
Хоча Рютте уник конкретних рекомендацій щодо рівня оборонних витрат, які країни-члени НАТО мають здійснювати, він нагадав, що під час Холодної війни європейські країни витрачали понад 3% свого ВВП для потреб оборони.
Як повідомляв Голос Америки, на початку вересня міністр оборони Британії Джон Гілі висловив упевненість, що уряд лейбористів виконає зобов'язання попередньої влади збільшити витрати на оборону до 2,5% ВВП та буде "ухвалювати рішення, які дозволять ... зробити наші сили краще оснащеними для боротьби та стримування загроз".
У липні британський прем’єр-міністр Кір Стармер заявляв, що Британія країна збільшить витрати на оборону до 2,5% ВВП, але лише тоді, коли зможе собі це дозволити, та після перегляду оборонної стратегії.
Цього тижня естонський прем'єр Крістен Міхал приймає в Таллінні голів Об'єднаних експедиційних сил і, як очікується, зосередить свою увагу на російському "тіньовому флоті" нафтових танкерів, який він назвав "екологічною катастрофою, яка очікує свого часу".
Наприкінці листопада Велика Британія оголосила про "найбільший пакет санкцій проти тіньового флоту Росії, включаючи 30 суден". Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Ламмі закликав країни G7 підтримувати та озброювати Україну стільки, скільки це потрібно.
Дивіться також: