Спеціальні потреби

Норвегія надасть Україні $242 млн для зміцнення військово-морського флоту


Прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре разом з прем'єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером відвідує військово-морський ангар 16 грудня 2024 року в Бергені, Норвегія. (Фото: Леон Ніл через REUTERS)
Прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре разом з прем'єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером відвідує військово-морський ангар 16 грудня 2024 року в Бергені, Норвегія. (Фото: Леон Ніл через REUTERS)

Норвегія надасть Україні близько 242 мільйонів доларів (2,7 мільярда норвезьких крон) на зміцнення українського флоту, щоб допомогти стримувати Росію у Чорному морі. Про це 16 грудня заявив уряд країни.

“Україні потрібна додаткова підтримка для стримування російських військово-морських сил у Чорному морі в майбутньому. Необхідно захистити українське населення та українську інфраструктуру від нападів Чорноморського флоту Росії”, – зазначив прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре.

“Також важливо захистити морський експорт зерна та інших продуктів, які генерують критичний прибуток для України”, – додав посадовець.

Норвегія та Велика Британія очолюють Коаліцію морських спроможностей для України, започатковану в грудні 2023 року з метою наблизити ВМС України до стандартів її західних союзників.

Про новий пакет підтримки було оголошено під час візиту прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера до Норвегії.

Уряд зазначив, що у теперішній пакет допомоги увійдуть пожертви від Збройних сил країни, а також військове обладнання, замовлене у військово-промислових компаній спеціально для передачі Україні.

Частина фінансування також буде спрямована на підтримку інновацій та автономії в рамках Коаліції морських можливостей.

“Міни становлять значну загрозу морській безпеці та безпечному судноплавству в Чорному морі, а операції з розмінування дуже складні”, — пояснив міністр оборони Норвегії Бьорн Арільд Грам.

“Системи, які ми надаємо, підвищать здатність українських сил виявляти та знешкоджувати міни вздовж узбережжя”, — додав Грам.

За даними норвезького уряду, у 2024 році країна надала Україні загалом 22 мільярди крон (близько 1,96 мільярда доларів) допомоги, з яких 13,5 мільярда крон (понад 1,2 мільярда доларів) було надано у вигляді військової підтримки. Уряд запропонував збільшити загальну допомогу Україні цього року до 27 мільярдів крон (понад 2,4 мільярда доларів). Це рішення вимагає затвердження парламентом.

Як повідомляв Голос Америки, міністр оборони України Рустем Умєров відвідав Осло 15 листопада, де зі своїм норвезьким колегою Бйорном Арільдом Грамом обговорив зміцнення української ППО та тренування військових.

Грам заявив тоді, що обговорив з Умєровим ситуацію на полі бою в Україні, та співпрацю у сфері виробництва зброї. Посадовці підписали меморандум про двосторонню співпрацю. Наприкінці жовтня Грам у супроводі Умєрова відвідав Одесу.

Норвегія також входить до Коаліції військово-повітряних сил, й зокрема надає підтримку у тренуванні українських пілотів на винищувачах F-16.

Днями уряд Норвегії заявив, що з наступного року тренування українських льотчиків, які підтримує країна, від 2025 року відбуватимуться у Португалії.

“Уряд зарезервував кошти на підтримку підготовки українських пілотів і наземного складу й у 2025 році. На початку року в Данії буде припинено навчання F-16. Тому з нового року Збройні сили натомість надаватимуть інструкторів для підготовки українських пілотів F-16 у Португалії”, – наведено слова міністра оборони Грама у повідомленні на сайті уряду.

Президент України Володимир Зеленський заявив 7 грудня, що Данія надала Україні другу партію винищувачів F-16, й подякував країні за “лідерство в захисті життя”.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG