Srbija se u sredu pridružila platformi koju predvodi Ukrajina o reintegraciji Krima, signalizirajući time odmak od Rusije, istorijskog saveznika i njenog jedinog snabdevača prirodnim gasom.
Taj potez usledio je dan nakon sastanka ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog i njegovog srpskog kolege Aleksandra Vučića u Atini, koji su oba lidera opisali kao dobar i otvoren, javlja Rojters.
U onlajn obraćanju forumu, premijerka Srbije Ana Brnabić rekla je da Srbija "iskreno žali zbog stradanja Ukrajine i ukrajinskog naroda".
Ona je istakla "našu posvećenost poštovanju principa međunarodnog prava, teritorijalnog integriteta i političke nezavisnosti država", dodajući: "Iskreno se saosećamo sa ukrajinskim narodom i Ukrajinom koji ima pravog prijatelja u Srbiji".
Brnabić je izjavila da Srbija "nije vrednosno neutralna", dodavši da "u potpunosti poštuje teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine", preneo je Radio Slobodna Evropa.
"Nastavićemo da posvećujemo posebnu pažnju humanitarnoj situaciji u Ukrajini i nastavićemo da pružamo pomoć Ukrajini, o čemu svedoči i naša nedavna odluka da doniramo robu i lekove za ublažavanje humanitarnih patnji", rekla je Brnabić.
Platformu Krima pokrenuo je Zelenski 2021. godine sa ciljem reintegracije Krima, koji je Rusija anektirala 2014. godine.
Platformi se od tada pridružilo ukupno 67 zemalja i organizacija, uključujući Sjedinjene Države, Veliku Britaniju, NATO i Evropsku uniju.
Srbija je više puta osuđivala rusku invaziju na Ukrajinu u Ujedinjenim nacijama i drugim međunarodnim forumima, ali je do sada odbijala da uvede sankcije Moskvi.
Ukrajina ne priznaje Kosovo, koje je proglasilo nezavisnost od Srbije 2008. Beograd, zauzvrat, ne priznaje rusku aneksiju Krima i delova Ukrajine koje okupira Rusija, podseća Rojters.
Srbija ostaje u potpunosti zavisna od isporuke prirodnog gasa iz Rusije i održava trgovinske i vojne veze sa Moskvom. Ali Beograd takođe nastoji da se pridruži Evropskoj uniji i diverzifikuje svoje snabdevanje energijom.
U aprilu su procureli dokumenti Pentagona pokazali da je Srbija pristala da isporuči oružje i municiju Kijevu ili da ih pošalje Ukrajini, piše Rojters.
Vučić je izjavio da Srbija nikada nije prodavala oružje ili municiju Ukrajini ili Rusiji, iako je srpsko oružje možda na ratište stiglo preko trećih zemalja.