Izjava predsednika Odbora za spoljne poslove ukrajinskog parlamenta da se u Kijevu razgovara o priznavanju nezavisnosti Kosova i otvaranju kancelarije za vezu u Prištini, ispraćena je brzom reakcijom ukrajinskog ambasadora u Srbiji da se zvanična politika neće menjati - ali, uz priznanje da postoje glasovi koji to zagovaraju. Reagovao je i predsednik Srbije koji je poručio da će Ukrajina "izgubiti sve što ima ako prizna Kosovo".
Ukrajinski poslanik i predsednik Odbora za spoljne poslove u parlamentu, Oleksandr Merežko, jedan je od potpisnika pisma parlamentaraca iz evropskih zemalja i SAD, kojim se traži od Vašingtona, Brisela i Londona da pooštre politiku prema Srbiji u kontekstu Kosova.
Povodom tog pisma, u intervjuu kosovoskoj televiziji K7 Merežko je nagovestio da u Ukrajini ima zagovornika promene politike prema priznanju Kosova. On se u sredu ogradio da je izneo svoj lični stav o priznanju Kosova, te da o tome konačnu odluku donosi predsednik Ukrajine, a ne parlament. Merežko i ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, inače, dolaze iz iste političke partije.
Ukrajinski ambasador u Srbiji Volodimir Tolkač u utorak je rekao da Kijev poštuje teritorijalni integritet Srbije i da je stav Ukrajine "principijelan i stabilan", preneo je FoNet.
Ali, Tolkač je konstatovao da je kosovsko rukovodstvo uvelo sankcije Rusiji - za razliku od Srbije - i da u tom smislu "ne čudi što sve više glasova u ukrajinskom društvu podržava priznanje nezavisnosti Kosova".
Novinar i politikolog Boris Varga za Glas Amerike ocenjuje da su Merežkov potpis na pismu i njegovi komentari postigli cilj - barem na neformalan način.
“A to je da se skrene pažnja da postoji asimetrija u dobrim odnosima između Ukrajine i Srbije. Ukrajina je principijelna u svom stavu prema nepriznavanju Kosova, dok Srbija javno govori kako poštuje teritorijalnu celovitost Ukrajine, ali ne uvodi sankcije Rusiji zbog teritorijalnih osvajačkih ratova. Takvo dvolično ponašanje Beograda u zvaničnom Kijevu tumači se kao podrška agresoru u ratu protiv Ukrajine”.
Varga, koji je završio magistarske studije u Lavovu i autor je knjige "Evropa posle Majdana", skreće pažnju na to da se u ukrajinskom javnom mnjenju Srbija smatra ruskim saveznikom.
"Ukrajinci čitaju istraživanja javnog mnjenja o odnosu Srbije o ratu u Ukrajini i sve im je jasno. U ukrajinskim medijima dominiraju svi ti skupovi iz Srbije sa portretom Putina, simbolima Z, amblemima Vagnera i podrškom rata protiv Ukrajine. U ukrajinskoj javnosti i među političkim partijama oštro se govori o otvorenom upozorenju, pa čak i sankcijama Srbiji".
Ako i dođe do promena u stavu Kijeva prema Kosovu, to je isključivo zasluga Beograda, kaže u razgovoru za Glas Amerike spoljnopolitički komentator i novinar Boško Jakšić. Ukrajina nije menjala stav o Kosovu otkako je proglasilo nezavisnost 2008, i nije otvorila kancelariju za vezu u Prištini - kakvu Rusija ima od 2005. godine.
"Beograd se jednoj zemlji koja ga podržava u naporima za očuvanje Kosova, zahvaljuje na način što šalje diplomate i zvaničnike u Moskvu u ovim trenucima rata, i što je pristao da osudi agresiju u nekoliko formalnih rezolucija... Mislim da bi apsolutno, ukoliko Ukrajina bude priznala Kosovo, onda je to potpuno zaslužen odgovor Beogradu".
A kakve bi bile posledice na širem planu ako se to desi?
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je, reagujući na izjave poslanika Merežka, kazao da će "Ukrajina izgubiti sve što ima u rukama ako prizna nezavisnost Kosova".
Boško Jakšić smatra da to jeste deo dileme koja postoji u Kijevu.
"Jer saglasnost sa Kosovom na neki način izbija argument predsedniku Zelenskom u zahtevu da se svi delovi okupirane Ukrajine vrate pod vlast Kijeva. Tako da to jeste jedna veoma osetljiva i delikatna diplomatska igra, ali postoje na globalnoj sceni i mnogi koji nisu baš preterano spremni za sentimente i te vrste osetljivosti, pogotovu ako neko drugi mora da plaća cenu", kaže Jakšić i ističe da bi Beograd bio na diplomatskom gubitku ako Ukrajina ipak prizna Kosovo.
"Srbija je ta koja polako gubi saveznike u oba vektora svoje spoljne politike. Srbija gubi vernog saveznika Ukrajinu po pitanju teritorijalnog uvažavanja integriteta, ali Beograd zbog lojalnosti Moskvi svakim danom gubi savzeništvo sa Zapadom i evropske integracije, što je daleko veća šteta za Srbiju", zaključuje Boris Varga.
Srbija je jedina zemlja kandidat za EU koja nije uvela sankcije Rusiji zbog agresije na Ukrajinu.