Linkovi

Tramp traži reviziju zakona koji zabranjuje korupciju u stranim zemljama


Predsednik Donald Tramp posle potpisivanja uredbe u Ovalnoj kancelariji Bele kuće u Vašingtonu 10. februara 2025. (Foto: AFP/Andrew Caballero-Reynolds)
Predsednik Donald Tramp posle potpisivanja uredbe u Ovalnoj kancelariji Bele kuće u Vašingtonu 10. februara 2025. (Foto: AFP/Andrew Caballero-Reynolds)

Predsednik Donald Tramp naredio je da se pauzira sprovođenje i izvrši revizija zakona koji skoro pet decenija definiše američke aktivnosti u inostranstvu, tvrdeći da stroga zabrana podmićivanja stranih zvaničnika guši američku konkurentnost na stranom tržištu.

"To će značiti mnogo više poslova za Ameriku", izjavio je Tramp kada je, u ponedeljak, potpisao uredbu kojom se od Sekretarijata za pravosuđe traži da zaustavi trenutne istrage i u narednih šest meseci preispita Zakon o koruptivnim praksama u inostranstvu (FCPA) iz 1977. godine.

U uredbi se navodi da "preterano široko i nepredvidljivo sprovođenje FCPA protiv američkih građana i biznisa - od strane naše sopstvene vlade - u odnosu na rutinske poslovne prakse u drugim zemljama, ne samo što traći organičene sudske resurse koji bi mogli da se posvete očuvanju američkih sloboda, već i aktivno nanosi štetu američkoj konkurentnosti, a time i nacionalnoj bezbednosti".

Međutim, u najnovijem godišnjem pregledu primene zakona, koji je izradio Pravni fakultet Univerziteta Stenford, navodi se da je broj radnji sprovođenja zakona u 2024. bio „znatno ispod desetogodišnjeg proseka od 36“, sa 26 predmeta koje su te godine podnela dva entiteta odgovorna za sprovođenje tog zakona - Sekretarijat za pravosuđe i Komisija za hartije od vrednosti.

„Ovaj pad nagoveštava da je svaka šema podmićivanja dovela do više postupaka protiv odgovorne korporacije i njenih podružnica, zaposlenih i agenata, ali da je manje pojedinačnih šema korupcije bilo meta sprovođenja zakona tokom 2024", zaključeno je u izveštaju.

Aktivisti za borbu protiv korupcije kritikovali su predsednikovu uredbu.

"Svet ne sme da pristane na situaciju gde su mito i korupcija - norma", izjavio je za Glas Amerike Geri Kelman, direktor organizacije "Transparensi internešnel" (TI) u Sjedinjenim Državama.

"Trka ka dnu nanosi štetu i građanima i zemlji i biznisima koji su umešani u koruptivne transakcije. Oni koji odluče da prekrše zakon često se suoče sa višestrukim zahtevima za mito koji odlažu ili sprečavaju te kompanije da dobiju potrebne dozvole da bi ušli na strano tržište. Na kraju, svi su na gubitku ako se upuste u mito".

Podmićivanje je i dalje nelegalno

Privatni pravni eksperti u utorak su pokušali da pojasne stepen i značaj nove uredbe.

"Podmićivanje je i dalje nelegalno", glasi naslov analize koju je u utorak objavila multinacionalna pravna firma "Arnold & Porter", sa sedištem u Vašingtonu.

Osmoro autora, pravnika, u svojoj analizi ističe da ne samo što mito ostaje nelegalan prema zakonu koji još nije ukinuo Kongres, već je korupcija nelegalna i na osnovu brojnih državnih, federalnih i stranih zakona. Takođe se ističe da su druge zemlje pojačale svoje sprovođenje zakona protiv korupcije.

"Za sada, preporučujemo da kompanije sačekaju i vide šta će se dogoditi, a u međuvremenu da se fokusiraju na poštovanje zakona", zaključuju pravnici.

Ilon Mask smanjuje federalnu vladu, demokrate dovode u pitanje njegova ovlašćenja
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:56 0:00

Demokratski kongresmen Džejmi Raskin, koji je stručnjak za ustavno pravo, ocenio je da nova uredba "stavlja Ameriku na stranu 'rutinske' koruptivne poslovne prakse širom sveta". Uredbom se, kako kaže, korporacijama daju "odrešene ruke da plaćaju mito, i daju finansijske poklone stranim zvaničnicima".

U njegovom saopštenju se takođe kritikuje Ilon Mask, biznismen i multimilijarder koji je, zbog bliskih veza sa Trampom, postavljen na čelo inicijative da se radikalno reformiše američka vlada i eliminišu rasipanje, malverzacije i korupcija, preko njegove Agencije za vladinu efikasnost DOGE (Douž).

"Administracija Tramp - Mask je učinila da podmićivanje i korupcija ponovo budu savršeno legalni", napisao je Raskin. "Cena jaja i drugih namirnica, stanarina i cene struje nastavljaju da skaču, ali je upravo postalo mnogo jeftinije baviti se političkom korupcijom".

Mask i njegove kompanije su se javno sporile sa američkom Komisijom za hartije od vrednosti i Sekretarijatom za trgovinu, ali se niti njegovo ime, niti bilo koja od kompanija sa kojima je povezan, pojavljuju na kompletnoj listi kompanija koje su prekršile Zakon o koruptivnim praksama u inostranstvu.

XS
SM
MD
LG