Jedna od značajnijih promjena na onlajn prezentaciji Kine na veb stranici Stejt departmenta je da se umjesto engleske skraćenice "PRC" (NRK - Narodna republika Kina), što je zvanično ime te zemlje, sada koristi samo riječ "Kina".
Administracija bivšeg predsjednika Džoa Bajdena rutinski je vladu Pekinga označavala skraćenicom NRK. Otkako je bivši predsjednik Ričard Nikson započeo proces normalizacije odnosa sa Pekingom — što je 1. januara 1979. okončalo priznanje vlade u Tajpeju (Tajvan), tada službeno poznate kao Republika Kina — Sjedinjene Države održavaju diplomatske veze s vladom u kontinentalnom delu Kine kojom upravljaju komunisti. Rezultat je i da su odnosi sa Tajvanom postali nezvanični, ali prijateljski.
“Tajpej bi se trebao utješiti činjenicom da promjena termina [iz NRK u Kina] ne predstavlja promjenu politike u Sjedinjenim Državama. Činjenica je da SAD još uvijek imaju svoju politiku 'Jedne Kine' i u skladu sa tom politikom održavaju diplomatske odnose sa Pekingom, kao i snažne nezvanične odnose s Tajpejem”, rekao je za Glas Amerike Rasel Hsiao, izvršni direktor Globalnog tajvanskog instituta.
“Od 1979. Vašington je priznao vladu Narodne Republike Kine u Pekingu kao jedinu legalnu vladu Kine, tako da je promjena termina u suštini drugačiji način predstavljanja istog skupa činjenica, koje se nisu promijenile”, rekao je Hsiao.
Kina smatra Tajvan za odmetničku provinciju. Nacionalističke snage, koje su podržale Sjedinjene Države i kojima je komandovao Čang Kaj-šek, pobjegle su sa kopnenog dijela Kine na Tajvan 1949. godine, nakon što su izgubile građanski rat od komunističkih snaga predvođenih Mao Cedungom.
Čang je postao relativno benigni diktator Tajvana do svoje smrti 1975. Mao je autoritarno vladao kontinentalnim dijelom Kine do svoje smrti, godinu dana nakon što je umro Čang.
Vašington nastavlja da šalje oružje Tajpeju i nije se jasno opredijelio u kontekstu pitanja da li bi Sjedinjene Države koristile svoju vojsku za odbranu otoka ako bi Tajvan bio napadnut. Zakon o odnosima sa Tajvanom obavezuje Sjedinjene Države da pomognu Tajvanu da se odbrani, ali konačna odluka o vojnoj intervenciji bi bila na predsjedniku i na Kongresu.
Prošle sedmice Stejt department je promijenio tekst o Kini i izbrisao referencu da Vašington ne podržava nezavisnost Tajvana, ali je netaknut ostao sadržaj u kojem se navodi da se Sjedinjene Države protive "jednostranim promjenama statusa kvo" sa obje strane Tajvanskog moreuza.
Međutim, značajna promjena na veb stranici Stejt departmenta o Kini je brisanje sadržaja o saradnji sa saveznicima po pitanjima vezanim za Kinu i o pomoći Pekingu u oblastima kulture i zaštite okoline. Umjesto toga, napisane su nove rečenice koje se fokusiraju na trgovinske odnose SAD i Kine, uz napomenu da je američkim kompanijama teško da posluju u Kini i da je kineska ekonomija „jedna od najrestriktivnijih investicijskih klima u svijetu“.
Još jedna promjena u tonu, u skladu sa retorikom koju koristi administracija predsjednika Donalda Trampa, odražava se čestim spominjanjem Komunističke partije Kine (KPK). Partija je direktno optužena da pokušava da „manipuliše i podmeće“ organizacijama Ujedinjenih nacija i drugim međunarodnim tijelima i da nastoji da „pripremi i postavi članove KPK na rukovodeće i druge pozicije“ u tim organizacijama.
KPK se takođe okrivljuje za “zlonamjerne sajber aktivnosti protiv vlade SAD, privatnog sektora i kritičnih infrastrukturnih mreža”. U dokumentu se sada navodi da su SAF posvećene suzbijanju ovih aktivnosti "kako bi pomogle zaštiti američkih građana, biznisa i industrije".
"Ovi potezi odražavaju generalni osjećaj u Vašingtonu i unutar Trampove administracije da je angažovanje sa Kinom propalo i da je oštriji pristup opravdan", kaže za Glas Amerike Rori Danijels, direktor Azijskog instituta za društvene politike.
„Ovo raspoloženje se gradilo — posebno u Kongresu — godinama, a promjena nije iznenađenje. Međutim, zamjena NRK za Kinu odražava dublji i opasniji narativ koji napada legitimitet KPK kao vladajućeg autoriteta Kine. Očekujem da će Peking to posmatrati sa velikom zabrinutošću i podići na najviše nivoe u narednim danima i sedmicama”, dodao je Danijels.
Portparol Ministarstva spoljnih poslova Kine Guo Žiakun, govoreći na redovnom brifingu za novinare u četvrtak, izrazio je snažno nezadovoljstvo promjenama na veb stranici Stejt departmenta.
Postupci Stejt departmenta „pogrešno predstavljaju činjenice, napadaju kinesku spoljnu politiku i narušavaju takozvano strateško nadmetanje Kina-SAD. Snažno žalimo zbog toga i odlučno se tome protivimo”, rekao je Guo.
Promjene su se dogodile nakon što je Tramp uveo dodatnih 10% tarifa na sav uvoz iz Kine. Predsjednik je rekao da je preduzeo tu mjeru jer vlada u Pekingu nije uspjela zaustaviti dotok nedozvoljenog opioidnog fentanila u SAD.
Tramp je takođe najavio da namjerava uvesti dodatne carine za sve trgovinske partnere koje ograničavaju pristup američkoj robi na njihova tržišta.
Song Ren iz Mandarinske redakcije Glasa Amerike pomogao je u radu na ovoj priči. Dio informacija preuzet je od Rojtersa.