Američki državni sekretar Marko Rubio rekao je u nedelju najvišim panamskim čelnicima da Kina vrši „neprihvatljiv” uticaj i kontrolu nad Panamskim kanalom, koji bi, ako se ne promeni, mogao da natera SAD da „preduzmu neophodne mere” kako bi zaštitili svoj pristup plovnom putu.
Rubio je u Panama Sitiju rekao tamošnjem predsedniku Hoseu Raulu Mulinu i ministru inostranih poslova Havieru Martinezu-Aću da je američki predsednik Donald Trump „preliminarno odlučio da je trenutna pozicija uticaja i kontrole Komunističke partije Kine nad područjem Panamskog kanala pretnja” operacijama kanala, saopštio je Stejt Department.
U saopštenju nije detaljno navedeno šta SAD percipiraju kao neprimereni uticaj Kine na 82-kilometrski kanal između Atlantskog i Tihog okeana, kao ni koje bi radnje SAD mogle preduzeti, te kakav je bio Mulinov odgovor.
Mulino je poslednjih dana odbacio kritike nove američke vlade zbog Panamskog upravljanja plovnim putem koji je od vitalnog značaja za globalnu trgovinu.
Kanal koji su izgradili Amerikanci predat je Panamcima 1999. i oni se oštro protive Trampovom zahtevu da vrati vlasništvo SAD-u.
Panamski lider je rekao da neće biti pregovora sa SAD-om o vlasništvu nad kanalom, a Trampovi planovi prouzrokovali su i protest kod lokalnog stanovništva.
U nedelju je oko 200 ljudi marširalo u Panama Cityju, noseći zastave Paname i vičući, „Rubio van Paname”, „Živeo nacionalni suverenitet” i „Jedna teritorija, jedna zastava”.
Neki od demonstranata su zapalili transparent sa slikama Trampa i Rubija, ali ih je policija zaustavila pre nego što su stigli do predsedničke palate.
Stejt Department je saopštio da je Rubio, na svom prvom putovanju u inostranstvo kao najviši američki diplomata, „takođe naglasio važnost zajedničkih napora za okončanje krize ilegalnih migracija na hemisferi”, ključnog Trumpovog fokusa u prvim danima njegovog drugog mandata u Beloj kući kako bi sprečio migrante bez dokumenata i deportovao milione koji već žive u SAD-u.
Stejt Department je rekao da je Rubio zahvalio Mulinu „na njegovoj podršci zajedničkom programu repatrijacije, koji je smanjio ilegalnu migraciju kroz Darien Gap”, udaljenu oblast koja povezuje Srednju i Južnu Ameriku kroz koju su prolazili migranti prolaze na putu do SAD-a.
Rubi će posetiti Salvador, Kostariku, Gvatemalu i Dominikansku Republiku, a to će uključivati i razgovore sa tamošnjim predsednicima.
„Ovo je prvi put u više od 100 godina da se državni sekretar SAD-a za prvu zvaničnu posetu inostranstvu odlučio za Latinsku Ameriku“, rekao je Maurisio Klaver-Karone, specijalni izaslanik SAD-a za Latinsku Ameriku.
Zvaničnici i stručnjaci kažu da je poseta delimično usmerena na suprotstavljanje rastućem uticaju Kine u tom regionu.
„Angažmani sekretara Rubija s visokim zvaničnicima i poslovnim liderima promovisaće regionalnu saradnju na našim suštinskim, zajedničkim interesima: zaustavljanje ilegalnih i masovnih migracija, borba protiv transnacionalnih kriminalnih organizacija i trgovaca drogom, suprotstavljanje Kini i produbljivanje ekonomskog partnerstva u cilju povećanja prosperiteta u našoj hemisferi”, rekla je portparolka Stejt Departmenta Temi Brus u saopštenju u petak.
Tramp je ranije tvrdio da Kina kontroliše Panamski kanal, ali je Panama odbacila tu tvrdnju, insistirajući na tome da nepristrasno upravlja kanalom za sav pomorski saobraćaj.
Rubio je u četvrtak upozorio da bi Kina potencijalno mogla blokirati pristup kanalu u slučaju sukoba.
Mulino je odbacio bilo kakav razgovor s Rubiom o kontroli nad kanalom.
„Ne mogu pregovarati, a još manje otvoriti proces pregovora o kanalu”, rekao je novinarima u četvrtak. „To je zapečaćeno. Kanal pripada Panami”, rekao je.
Neki analitičari upozoravaju da Kina koristi i ekonomske i neekonomske taktike širom zapadne hemisfere kako bi proširila svoj uticaj, što je izazvalo zabrinutost za nacionalnu sigurnost.
„Možda mislite da samo dobijate više kineskih investicija u svojoj zemlji, ali uskoro ćete biti na neki način prisiljeni ili nagovarani da potpišete Inicijativu Pojas i put, ili da vas nagovaraju da potpišete još jedan ugovor koji daje elemente vaših telekomunikacija”, rekao je Rajan Berg, direktor američkog programa u Centru za strateške i međunarodne studije, tokom online diskusije u četvrtak.
Inicijativa Pojas i put je veliki infrastrukturni projekat koji je Kina pokrenula 2013. godine pod predsednikom Ši Đinpingom, s ciljem povezivanja više kontinenata putem kopnenih i pomorskih ruta.
Sjedinjene Države su upozorile da je Inicijativa Pojas i put „podstaknuta kineskom misijom da manipuliše i podriva globalni trgovinski sistem zasnovan na pravilima u kinesku korist”.
„Kina je u Panami više od 20 godina, ali je zaista postala politički aktivna u Panami nakon 2017. godine, kada je Panama potpisala Inicijativu Pojas i put i prenela svoje diplomatsko priznanje sa Tajvana na Narodnu Republiku Kinu,“ rekao je Džozef Hjumir, izvršni direktor Centra za sigurno i slobodno društvo, napomenjujući da je ekonomija Paname u padu poslednjih godina.
Kineske direktne strane investicije u Latinskoj Americi i na Karibima značajno su porasle, napomenuo je Berg, dodajući da pet zemalja u regionu već ima sporazume o slobodnoj trgovini sa Kinom, dok dve trenutno pregovaraju o takvim poslovima.