Doček nove 2025. godine po mnogo čemu se razlikovao od novogodišnjih noći proteklih godina, pa i decenija. U duboko podeljenoj Srbiji, građani su se podelili i u dočeku Nove godine - nasuprot dočeka uz pesmu i poznate estradne ličnosti koje su organizovali predstavnici lokalnih vlasti u mnogim gradovima u Srbiji, studenti su imali svoju manifestaciju koja je bila u skladu sa njihovim protestima i blokadama koje traju poslednjih nedelja.
Za njih je „doček“ počeo nešto ranije – u 23 sata i 52 minuta, studenti u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i mnogim drugim gradovima su u tišini odali počast 15 poginulih u padu nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu koji se dogodio 1. novembra.
Prethodno, studenti u Beogradu su počeli da se oko 22 sata okupljaju u Pionirskom parku preko puta zgrade Predsedništva Srbije. Pre studenata, tu su došli predstavnici udruženja „Ne damo Jadar“ i drugih ekoloških organizacija i oni su u nekoliko velikih kazana pripremili obrok za okupljene studente i građane.
Skup se održava pod parolom "Nema nove, za staru ste nam još dužni". Tokom dana ova i druge parole studenata su osvanule na mnogim lokacijama u Beogradu. Sve vreme, a naročito tokom šetnje studenti i građani su pravili veliku buku.
Oko 23 sata okupljeni su krenuli iz Pionirskog parka i kroz centar grada se uputili ka Studentskom trgu, gde su osam minuta pre ponoći započeli tišinu koja je trajala 15 minuta. Tokom tih 15 minuta tišine oni su uključili svoje mobilne telefone i osvetilili prostor oko sebe.
Posle toga studenti su se vratili na svoje fakultete sa kojih su došli na obeležavanje Nove godine.
Istovremeno, na Trgu republike, na pripremljenoj bini i organizovanom dočeku pevali su Haris Džinović, Željko Vasić i Marina Visković. Redari su na nekoliko lokacija pretresali sve koji su išli ka Trgu republike i detektorima za metal su svima proveravali torbe i odeću.
Drugi doček u glavnom gradu Srbije organizovan je u naselju Beograd na vodi, gde je ispaljen veliki vatromet, a zvezde novogodišnjeg programa tu su bile Marija Šerifović, Jelena Tomašević i Tijana Bogićević.
U Novom Sadu, studenti su predveče počeli da se okupljaju u kampusu, a oko 22 časa su krenuli peške do Trga slobode, gde su postavili crni flor oko Gradske kuće. Tu su im se pridružili građani. U 22 i 30 održan je studentski program, u kojem su glavni reč imali studenti umetničkih fakulteta koji su okupljenima čitali pesme, a svirao je i gudački kvartet. Program je održan pod neformalnim sloganom da studenti ne dočekuju novu, već ispraćaju staru godinu.
U 23 sata i 52 minuta održana je petnaestominutna tišina, a posle toga studenti su se vratili u kampus.
U Nišu, studenti su se okupili ispred Skupštine grada, a oko 23 sata su otišli do Tvrđave. Na putu su prošli pored Trga kralja Milana, gde je u toku bio koncert povodom dočeka Nove godine.
Tokom 15 minuta tišine, studenti su sa Tvrđave pustili 15 letećih lampiona u znak sećanja na poginule u Novom Sadu. Posle odavanja pošte, u jedan sat posle ponoći počeo je studentski performans.
Vučić: Studenti neće da razgovaraju sa mnom
Poslednjeg dana 2024. godine, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je predveče gostovao na televiziji "Prva", gde je izjavio da se ne plaši studenata i njihovog protesta, da ih poziva na razgovor, ali da oni, kako je rekao „neće da razgovaraju sa njim, jer nemaju argumente".
Takođe, Vučić je poručio da se ne plaši "nekog novog Apisa", jer bi, ako se to dogodi, bio u svim udžbenicima.
Uz to, on je bio iznenađen i time što su pojedini mediji izabrali studente za ličnost godine - uz pitanje koji su to mediji objavili, Vučić je rekao da su njega ličnosti godine njegova deca Vukan, Milica i Danilo.
Proglas: Program mera u 18 tačaka
A večeras, par sati pred Novu godinu oglasio se i Proglas, sa programom mera „Dan posle“ u kojem se ukazuje da su društvu potrebne promene bez kojih je, kako se ističe u saopštenju, teško zamisliti dostojanstven opstanak ovog društva.
U tom programu se u 18 tačaka navode mere iz oblasti pravosuđa, ekonomske politike, medija, izbornog sistema, ekologije i bezbednosti, na čijoj pripremi su radili stručnjaci iz tih oblasti i koje treba da donesu promene u društvu.
U saopštenju Proglasa se ističe se da su mere neideološke, umesto vladajućih mera koje dele i privileguju, i predlažu se mere koje okupljaju ljude i oslobađaju društvo od straha, monopola i nasilja.
„Sada se bira između režima lične vlasti i Srbije slobodnih ljudi, između diktature monologa i glasova vedrih, pametnih i duhovitih mladih ljudi, između korupcije koja slama društvo, pustoši budžet i odnosi živote i Srbije pravde i jednakosti, između nasilja i slobode“, ističe se u programu Proglasa.
Posle teške nesreće koja se 1. novembra dogodila u Novom Sadu, kada je u padu nadstrešnice na železničkoj stanici poginulo 15 ljudi, počeli su protesti građana, kojima su se kasnije priključili i studenti sa mnogobrojnih fakulteta u Srbiji.
Studenti su svoje zahteve saželi u četiri tačke: da se objavi kompletna dokumentacija o rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu, da se odbace optužbe protiv uhapšenih i privedenih studenata na protestima koji su održani poslednjih nedelja, da budu podnete krivične prijave protiv svih koji su napadali studente i profesore, kao i da se za 20 odsto poveća izdvajanja iz budžeta Srbije za materijalne troškove visokoškolskih ustanova.