Studenti, aktivisti i građani su i ovog petka na više lokacija u Srbiji u 11 sati i 52 minuta održali komemorativnu akciju "15 minuta tišine", kojom se odaje pošta za 15 poginulih u obrušavanju betonske nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra.
Akcija je održana u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, Užicu, Zrenjaninu, Valjevu, Subotici, Jagodini i drugim gradovima, a na pojedinim lokacijama zabeleženi su i incidenti.
Studenti Ekonomskog fakulteta su saopštili da je, tokom njihove akcije u Karađorđevoj ulici, jedno vozilo probilo blokadu, udarilo studenta i nosilo ga na haubi.
Navode da je, prema neformalnim izjavama svedoka, vozilom upravljala žena koja je nakon incidenta pobegla sa lica mesta, dok je povređeni student nakon intervencije hitne pomoći prevezen u Urgentni centar.
"Napad je prijavljen policiji, koja je pozvala kao svedoke jednog profesora Ekonomskog fakulteta i osobu iz studentske službe. Svedoci su dali izjave u policijskoj stanici Savski venac“, navode studenti, prenosi N1.
Prema snimcima sa društvenih mreža, incident se dogodio i tokom blokade ulice u Ivanjici, kada je muškarac automobilom marke Audi prošao kroz blokadu bez usporavanja.
Akcija "Zastani Srbijo" održana je bez incidenata ispred Radio-televizije Srbije (RTS) u Takovskoj ulici u Beogradu, a mirno je bilo i ispred Pravnog fakulteta gde su studenti i okupljeni građani u tišini odali počast poginulima u padu nadstrešnice u Novom Sadu.
Komemorativnom skupu ispred Pravnog fakulteta pridružili su se i učenici Prve, Pete i Četrnaeste beogradske gimnazije.
Posle petnaestominutnog odavanja pošte i tišine na raskrinici Bulevara kralja Aleksandra i Beogradske ulice, studenti su se uputili prema raskrsnici kod Skupštine Srbije, gde su se sastali sa studentim drugih fakulteta, da bi potom zajedno u koloni otišli ispred Ministarstva prosvete u Nemanjinoj ulici.
Tamo su izveli akciju ostavljanja starih udžbenika u znak podrške srednjoškolcima, nakon što je Vlada Srbije donela odluku da skrati polugodište i započne zimski raspust nedelju dana ranije.
"Najstrože osuđujemo neosnovanu odluku o nasilnom prekidu nastave, sve u cilju da se spreče nastavnici i učenici da kažu svoje mišljenje", rekla je na tom mestu jedna studentkinja Elektrotehničkog fakulteta koja je potom i apelovala na ministarstvo - da radi "u interesu prosvete i obrazovanja, a ne u interesu stranke".
"Osuđujemo svaki vid zastrašiavanje prosfesora i nastavnika, kao što je zahtev ministarke Slavice Đukić Dejanović da direktori sprovedu disciplinski postupak protiv nastavnika koji u petak nisu držali nastavu. Neprihvatljivo je da ministarka zloupotrebljava položaj i iznosi ovakve pretnje. Mi kao studenti se svakodnevno susrećemo sa uvredama i neistinama u tabloidima i režimskim medijima, a tako i od same ministarke. Dosta nam je da nas nazivaju političkim plaćenicima, da nas napadaju na ulicama, dosta nam je da naše profesore i nastavnike ponižavate, da se nauka i struka stavlja na marginu... Apelujemo na odgovornost i zaštitu naših prava kao studenata i građana ove zemlje", dodala je studentkinja ETF-a koja je želela da ostane anonimna.
Okupljeni su nakon govora ostavili udžbenike ispred zgrade Ministarstva, a na pojedinim su bile zalepljeni papiri sa natpisom "Možda nešto i naučite".
Otpevali su i himnu Srbije "Bože pravde", a potom su se vratili matičnim fakultetima na blokade.
U Beogradu je akcija "15 minuta tišine" održana i na Autokomandi, a prostesovali su i zaposleni u Palati Pravde.
Protestovalo se na više lokacija i u Novom Sadu - na Trgu Slobode gde su stajali novosadski srednjoškolci, u Bulevaru cara Lazara kod Muzičke škole, u ulici Narodnog fronta, kao i raskrsnice kod zgrade Banovine i ispred Železničke stanice, gde se 1. novembra obrušila nadstrešnica i usmrtila petnaestoro ljudi.
Skup je održan i ispred zgrade Radio televizije Vojvodine (RTV) na Mišeluku, gde je deo zaposlenih u toj medijskoj ustanovi izašao da pozdravi studente.
Radnici pokrajinskog javnog servisa su od studenata ranije zatražili da ih podrže u zahtevima za smenu glavnog i odgovornog urednika Nenada Ćaćića zbog, kako su rekli, skandaloznog izveštavanja o protestima.
Akcija "Zastani, Srbijo" održana je ovog petka i u Nišu, gde su studenti, đaci, nastavnici, profesori i građani odali petnaestominutnu poštu nastradalima u Novom Sadu.
Oni su nosili transparente sa natpisima: "Ne dirajte nam više mladost", "Učitelji i nastavnici su uz studente", "Ja sam sa bakom izašao na protest, a vi?", "Ubijate našu mladost, sahranjujete je sa našom budućnošću" i "Generacije nam pate za dobrobit režima", a nakon petnaestominutne tišine, studenti su krenuli ka Mostu mladosti koji su blokirali.
U okviru akcije "Zastani, Srbijo" u Kragujevcu je blokirana jedna od ključnih gradskih raskrsnica kod Velikog parka, koja se nalazi na tranzitnom pravcu od Koridora 10 prema Kraljevu i Čačku.
Akciji "Zastani Srbijo" pridružili su se i drugi gradovi u Srbiji, a ovog petka zastalo se i u Banjaluci i u Sarajevu.
Zagorka Dolovac ponovo pozvala studente na sastanak
Vrhovna javna tužiteljka Srbije Zagorka Dolovac ponovo je pozvala u petak studente na sastanak o njihovim zahtevima, saopštilo je Vrhovno javno tužilaštvo.
U saopštenju piše da je Dolovac spremna da se bilo kada sastane sa predstavnicima studentskog protesta i da im odgovori na sva pitanja.
"Vrhovni javni tužilac i Vrhovno javno tužilaštvo su bili u potpunosti spremni da odmah prime studentsku delegaciju i zajedno sa njima neposredno razmotre sve zahteve, te stave na uvid svu tužilaštvu raspoloživu dokumentaciju u vezi pada nadstrešnice zgrade železničke stanice u Novom Sadu", navelo je Vrhovno javno tužilaštvo.
Istaknuto je da bi tokom sastanka studenti bili upoznati i sa svim postupcima koji se vode protiv osoba koje su napale studente ili profesore svih fakulteta tokom njihovih protesta.
"Ukoliko do ovog sastanka ne dođe u skorije vreme, Javno tužilaštvo će u svakom slučaju nakon završetka istrage i podizanja optužnice učiniti dostupnim javnosti sve informacije i dokaze kojima raspolaže Više javno tužilaštvo u Novom Sadu u predmetu pada nadstrešnice, a koji su zbog prirode krivičnog postupka i rada javnog tužilaštva potpuniji i sadržajniji od pojedinačnih informacija kojima raspolažu drugi državni organi, institucije i preduzeća", tvrdi tužilaštvo.
Saopštili su da pored objavljene dokumentacije, tužilaštvo ima i građevinske dnevnike glavnog izvođača i podizvođača na radovima, dokumentaciju o inspekcijskom nadzoru železničke stanice u Novom Sadu, uključujući naloge za postupanje po zapisnicima o redovnom i vanrednim inspekcijskim nadzorima, kao i sve druge informacije i dokaze koji se nalaze u okviru dokazne građe iz istrage.
Kako prenose pojedini mediji, studenti su odbili i ovaj poziv Vrhovne javne tužiteljke, uz komentar da će tako ostati sve dok njihovi zahtevi ne budu ispunjeni.
Oni su u sredu predali vrhovnoj tužiteljki Srbije hiljadu pisama u kojima od nje traže da "radi svoj posao", odnosno da ispuni deo studentskih zahteva za koje je, kako kažu, nadležna institucija na čijem je čelu.
Blokade se nastavljaju tokom praznika
Plenum studenata Univerziteta umetnosti u Beogradu saopštio je u petak da će se blokade nastaviti i tokom praznika.
"Sem našeg zajedništva i podrške koju smo dobili, mi, studenti, nemamo šta da proslavimo. Blokade se nastavljaju. To je naša najvažnija prognoza za Novu godinu. I dalje ćemo biti tu, bićemo na fakultetima i rektoratu, sretaćemo se po hodnicima i čestitaćemo jedni drugima praznike, i mnogo važnije, čestitaćemo na hrabrosti i istrajnosti, bićemo na protestnim okupljanjima i odavanjima pošte, bićemo zajedno, uvek i svuda zajedno jer, ove hladne praznične sezone, najtoplije je među nama", piše u saopštenju.
Studenti u blokadi istakli su i da neće postavljati nove zahteve u 2025. godini.
Nakon pogibije 15 ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u Srbiji je blokirano više od 60 fakulteta na četiri državna univerziteta, nekoliko rektorata i više desetina srednjih škola, a usledili su i protesti u gradovima širom Srbije.
Podršku studentima u blokadi pružilo je više udruženja i organizacija, veliki broj javnih ličnosti, kolega koje studiraju u inostranstvu i građana iz dijaspore.
Osim objave kompletne dokumentacije o padu betonske nadstrešnice sa Železničke stanice u Novom Sadu - kako bi se utvrdila politička i krivična odgovornost za nesreću, studenti zahtevaju i da se identifikuju i krivično odgovaraju napadači na demonstrante i studente, na protestima koji su širom Srbije usledili nakon nesreće u Novom Sadu.
Vlast osuđuje proteste i blokade i tvrdi da su ispunjeni svi zahtevi studenata.
Betonska nadstrešnica stanične zgrade u Novom Sadu obrušila se nekoliko meseci nakon svečanog otvaranja stanice, posle trogodišnje rekonstrukcije i tvrdnji zvaničnika da je urađena po najvišim evropskim standardima.