Razvoj situacije u Srbiji je dobio novu dimenziju. Studenti su u sredu otišli do radnog mesta vrhovne javne tužiteljke Zagorke Dolovac i predali joj hiljadu identičnih pisama sa zahtevom da počne da radi svoj posao, a ona ih je pozvala na razgovor.
U tih hiljadu pisama studenti traže i očekuju od tužiteljke da se bori za pravo i pravdu "bez ikakvih političkih i korupcionih zloupotreba".
"Pozivamo vas da se na odgovoran i profesionalan način posvetite rešavanju zahteva studenata i da se pridružite našoj borbi za bolju i dostojanstvenu Srbiju, tako što ćete početi da primenjujete vaše nadležnosti koje su vam propisane po Ustavu i slovu zakona", istakli su studenti u svom pismu i naglasili je jedan od njihovih zahteva da se objavi kompletna dokumentacija o rekontrukciji nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu koja se 1. novembra obrušila i usmrtila 15 osoba.
Cilj ovog zahteva, kako navode studenti, nije samo u tome da se učine dostupnim javnosti, već i da se podstakne tužilaštvo da ih pregleda i preduzme korake predviđene zakonom.
Kao vršilac visoke javne funkcije, koja se do sada nije često pojavljivala u javnosti, odgovor tužiteljke je stigao vrlo brzo - istog dana pošto je primila tih hiljadu pisama, Dolovac je poručila studentima da među sobom izaberu petoro predstavnika koji će doći na sastanak sa njom i njenom delegacijom.
Studenti nisu otišli na sastanak, već su nastavili svoj protest i odgovorili tužiteljki da će na svojim plenumima u narednim danima razgovarati o formiranju delegacije koja će razgovarati sa njom.
Isto veče, predsednik Srbije Aleksandar Vučić i najviši zvaničnici održali su u centru „Sava“ tribinu "Budućnost, a ne prošlost" sa mladima i studentima, koju je organizovala Srpska napredna stranka.
U obraćanju okupljenima Vučić je rekao da protesti nisu studentski i ponovio da policija neće primenjivati silu osim ako nisu direktno ugroženi. Takođe, on je ocenio i da „moćni iz inostranstva“ finansiraju pojedine opozicione stranke i udruženja u Srbiji sa ciljem da završe što pre sve oko Kosova.
Povodom studentskih pisama tužiteljki Zagorki Dolovac, profesor FPN-a u penziji Čedomir Čupić kaže da se ona nalazi na čelu jedne važne institucije u okviru pravosudnog sistema i da njen poziv da razgovara sa studentima nema nikakvog osnova.
„Ona nije političar pa da sad oni nešto pregovaraju i dogovaraju se. Kao kada biste se sad vi dogovarali sa zakonom. Vi možete zakon da promenite, da ga poboljšate, ali ne možete da razgovarate sa njim. Ona treba jednostavno na osnovu zahteva studenata da se pojavi na javnom servisu i da kaže da je tužilaštvo uradilo to, to i to. I da će u narednom periodu raditi to, to i to. Odnosno da položi račun da li tužilaštvo i ona na čelu tog tužilaštva, obavljaju onako kako je zakon definisao - svoj posao“.
Prema oceni sagovornika Glasa Amerike studenti su došli da opomenu instituciju da radi svoj posao i da se istraga sprovede do kraja, da se otvore svi ugovori i, između istalog, „vidi kako se to plaćalo“.
„Ona koja se nije 12 godina nigde javljala, čak je izbegavala i novinare, i studente, i građane, sad odjednom želi da razgovara. Pa to je neki nalog koji je ona dobila od onoga ko upravlja njome“, naglašava Čupić.
Beogradski advokat Aleksandar Petrović u razgovoru za Glas Amerike ističe da je Zagorka Dolovac imala dosta vremena da pokaže svoj profesionalizam i težinu svoje funkcije i da je posle toliko godina „njene nevidljivosti“ sada kasno za razgovor.
„U trenutku kad studenti dolaze na njena vrata posle više godina njenog postupanja taj poziv da dođu kod nje je vrsta nekog dezavuisanja i razblaživanja svega. Nije ona juče postavljena na tu funkciju, nego je imala prilike unazad koliko godina da pokaže šta znači biti vrhovni javni tužilac“, kaže Petrović i naglašava da Dolovac ima članove zakona i da po njima treba da postupa.
Na pitanje zbog čega se glavna tužiteljka u Srbiji, poput njenih kolega u inostranstvu ne obrati javnosti preko medija, profesor Čedomir Čupić kaže da ne zna zašto Dolovac izbegava taj deo posla.
„Ona ako ne izađe, ona nije tužilac koji je u rukama građana. Odnosno, ona nije na čelu te institucije. Ta je institucija porobljena. Znate kako se institucije porobe - tako što na vrh institucija dovedete ljude koji su ucenjeni ili ljude koji su ideološki opredeljeni i zalažu se za to. Ja smatram da 80 procenata tužilaca su u redu. Ali 20 procenata je ušlo u razne vrste saradnje sa vlašću, ko zna kakvi su tu interesi i privilegije i na taj način su ucenjeni“.
Pozivi studentima iz BIA i policije
A u pozadini „sudara“ studenata i tužiteljke Dolovac, u javnost su počele da isplivavaju informacije kako BIA i policija zove učesnike protesta i blokada da sa roditeljima dođu na „prijateljski razgovor“.
U prvoj reakciji advokat i bivši zaštitnik građana Rodoljub Šabić , koji je za beogradske medije rekao da u srpskim zakonima ne postoje „prijateljski razgovori“ sa BIA i policijom, da je to zloupotreba zakona i da na razgovor ne treba ići bez advokata.
Slično razmišlja i advokat Aleksandar Petrović - on kaže da ima slučaj maloletne osobe koja je dobila poziv da sa roditeljima dođe kako bi u svojstvu građanina dala neke izjave o protestima.
„Ja sam se čuo sa roditeljima i dao im instrukcije u kom smeru može da bude to ispitivanje kada je u pitanju saslušanje u svojstvu građanina. Znači tu se samo prikupljaju informacije. Onog trenutka kada toj maloletnoj osobi počnu da se postavljaju pitanja koja mogu da inkriminišu nju, ona više nema svojstvo građanina, nego svojstvo osumnjičenog. I tada ima pravo na branioca“, kaže Petrović i dodaje da je ceo razgovor krenuo baš u tom smeru i da je policajac koji je vodio razgovor počeo da postavlja „inkriminišuća pitanja“.
„Ovo što se radi sa ovim pozivima BIA i policije po mom mišljenju je usmereno na zastrašivanje i na stvaranje jedne atmosfere gde će sutra i ta deca, ljudi i studenti, svi da imaju u glavi - ok, ja ako budem na ovom protestu, možda će neko da me zove, možda ću da imam neku neprijatnost, možda ću da imam problem oko zapošljavanja. Ja mislim da je to usmereno na stvaranje jednog opšteg straha i nesigurnosti“, dodaje Petrović.
Kako smatra profesor Čedomir Čupić u pitanju je zloupotreba BIA-e i policije i postoje elementi pretnji i zastrašivanja.
„BIA je izuzetno značajna institucija u okviru pravosudnog sistema, u okviru onog dela koji pripada policiji i tajnim službama. BIA ne sme da se meša u ideološke i partijske stvari. Pa to je neko iz BIA zloupotrebio - ja neću da optužim ljude, ima tamo profesionalaca koji obavljaju svoj posao tačno po zakonu. Pa kako neko iz BIA može da pozove studenta i roditelje da ih opomene i da im preporuči da se oni ponašaju tako i tako. Pa to je teška zloupotreba. Pa to je u stvari pretnja“.
Prema njegovim rečima studenti treba da odu i isped BIA i da ih pozovu da rade svoj posao:
„Nemaju oni šta da pregovaraju - zakonski je definisano šta BIA radi. Ali ne sme BIA da poziva roditelje i da im preporučuje nešto. Znate li koje je to kršenje ljudskih prava. Elementarnih ljudskih prava“, smatra Čupić.