Tulsi Gabard, bivša članica Predstavničkog doma, potvrđena je u Senatu za direktorku nacionalnih obaveštajnih agencija, sa 52 glasa za i 48 protiv, čime su malom većinom glasova odbačene primedbe o njenom nedovoljnom iskustvu i ranijim izjavama o curenju poverljivih obaveštajnih informacija i drugim pitanjima.
Iako nikada nije radila u nekoj obaveštajnoj agenciji, Gabard će sada nadzirati agenciju koju je Kongres formirao posle terorističkih napada na Ameriku 11. septembra 2001, kako bi se koordinisao kompleksni obaveštajni aparat zemlje i zauzimati jednu od najznačajnijih pozicija u američkoj vladi u domenu nacionalne bezbednosti.
Tulsi Gabard je dobila podršku svakih republikanskih senatora osim bivšeg lidera većine Miča Mekonela, koji se pridružio demokratama u protivljenju potvrdi njene nominacije.
“Obaveštajna zajednica mora da se ponovo fokusira na svoju ključnu misiju - prikupljanja obaveštajnih podataka i pružanja nepristrasne analize tih informacija", izjavio je novi lider republikanske većine Džon Tun, hvaleći Gabard u ponedeljak na početku debate o njenoj nominaciji u Senatu.
“To je ono što je Gabard rešena da postigne", rekao je Tun. "I verujem da ima znanje i liderske kapacitete potrebne da to obavi".
Demokrate su bile manje entuzijastične, i u poslednji minut su apelovale na svoje republikanske kolege da ne potvrde Gabard.
"Ne možemo, mirne savesti, da poverimo svoje najveće tajne nekome ko ponavlja rusku propagandu i naseda na teorije zavere", poručio je lider demokratske manjine Čak Šumer obraćajući se zakonodavcima pre glasanja u sredu.
Šumer je takođe ustvrdio da se većina republikanaca tajno slaže sa tim.
"Da imamo tajno glasanje, Gabard bi dobila 10 glasova", rekao je. "Ljudi znaju. Zato su postavili toliko pitanja. Ali Donald Tramp i Ilon Mask su im očigledno zapretili i onda su promenili stavove".
Tramp je izabrao Gabard u novembru, hvaleći njen "neustrašivi duh".
Međutim, bivša demokratska članica Predstavničkog doma gde je predstavljala Havaje, i nekadašnja kandidatkinja za demokratsku prededničku nominaciju suočila se sa kritikama i demokrata i nekih republikanaca. Pre glasanja u celom Senatu, njenu nominaciju je podržao odbor za obaveštajna pitanja sa 9 prema 8 glasova.
Senatski odbor potvrdio nominaciju Tulsi Gabard za direktorku američkih obaveštajnih službi
Odbor za obaveštajna pitanja Senata potvrdio je nominaciju Tulsi Gabard za direktorku Nacionalnih obaveštajnih službi.
Time je kandidatkinja, koju je predložio američki predsednik Donald Tramp, bliža potvrdi za šta je potreba odluka punog sastava Senata.
Tokom pretresa u senatskom odboru suočila se kritikama njegovih članova zbog svojih ranijih stavova o Rusiji i Siriji i pravdala promenu stava o vladinim programima za nadzor.
Tema pretresa bila je i njena odbrana bivšeg saradnika Nacionalne bezbednosne agencije (NSA) Edvarda Snoudena, optuženog za razotkrivanje velikog broja tajnih podataka, kao i komentara tumačenih da su izražavali podršku Rusiji.
"Pošteno je reći da je nominacija gospođe Gabard izazvala više interesovanja i pažnje od većine kandidata pred ovim odborom", rekao je predsedavajući odbora, republikanac Tom Koton, tokom pretresa za njenu potvrdu u tom telu krajem januara.
Tokom pretresa, Gabard je odgovarala na više pitanja republikanaca i demokrata o Edvardu Snoudenu, bivšem radniku Nacionalne bezbednosne agencije koji je optužen da je medijima dao hiljade poverljivih dokumenata pre nego što je pobegao u Rusiju, a pre svega o predlogu da bude pomilovan koji je predala Kongresu.
Svaki puta kada je pitana da li Snoudena smatra izdajnikom, Gabard je odbila da odgovori.
"Senatori, svim srcem sam predana našem Ustavu i bezbednosti naše zemlje", rekla je Gabard odgovarajući na pitanja republikanskog senatora Džejmsa Lenkforda.
Senatori su je takođe ispitivali o putovanju u Siriju 2017, tokom kojeg se sastala sa tadašnjim sirijskim predsednikom Bašarom al-Asadom, uprkos optužbama da je koristio hemijskog oružje protiv sirijskih civila, kao i o komentarima o ruskoj invaziji na Ukrajinu u februaru 2022.
"I dalje imam ozbiljnu zabrinutost u pogledu vašeg rasuđivanja i kvalifikacija", rekao je demokratski senator Vorner. "Više puta ste nalazili opravdanje za najgore postupke naših protivnika, i umesto toga krivicu prebacivali na Sjedinjene Države."
Gabard je, međutim, uspela da pronađe zajedničke tačke sa republikanskim senatorima u odboru, i osvoji glasove Suzan Kolins i Toda Janga.
Jang je podelio pismo u kome je Gabard obećala da će zaposlene i radnike na ugovor u američkoj obaveštajnoj zajednici pozivati na odgovornost zbog curenja tajnih podataka i da se neće zalagati "ni za kakve mehanizme zaštite, koji treba da važe samo za legitimne i zakonite uzbunjivače".
Gabard je dalje obećala da neće iznositi nikakve preporuke "o pravnom statusu Edvarda Snoudena" američkom sekretaru za pravosuđe ili samom predsedniku Trampu.
Takođe je obećala da će podržavati upotrebu kapaciteta za nadziranje bez prethodnog sudskog naloga, iako se tom programu protivila dok je bila članica Kongresa.
Glasanje je još jedna pobeda za Trampa dok nastoji da osigura da Senat brzo potvrdi sve njegove preostale kandidate za funkcije u administraciji.
Poslednju prepreku pred potvrdu nominacije u sredu je prešao i Robert F. Kenedi mlađi, koji se takođe suočavao sa žestokim otporom kada ga je Tramp nominovao za sekretara za zdravstvo.
Senat je po stranačkoj lini izglasao da se završi debata o nominaciji Kenedija mlađeg i da se o njemu gornji dom Kongresa konačno izjasni.