Linkovi

Šta će otkriti tajna dokumenta o ubistvima Džona i Roberta Kenedija i Martina Lutera Kinga


Limuzina sa smrtno ranjenim predsednikom Džonom F. Kenedijem juri ka bolnici nekoliko sekundi nakon što je upucan, 22. novembra 1963. u Dalasu. (Foto: AP/Justin Newman, arhiva)
Limuzina sa smrtno ranjenim predsednikom Džonom F. Kenedijem juri ka bolnici nekoliko sekundi nakon što je upucan, 22. novembra 1963. u Dalasu. (Foto: AP/Justin Newman, arhiva)

Predsednik Donald Tramp naredio je objavljivanje hiljada poverljivih vladinih dokumenata o ubistvu predsednika Džona F. Kenedija 1963. godine, što je decenijama podsticalo teorije zavere. Izvršna naredba koju je Tramp potpisao u četvrtak takođe ima za cilj da skine oznaku poverljivo sa preostalih federalnih dokumenata u vezi sa ubistvima senatora Roberta F. Kenedija i prečasnog Martina Lutera Kinga mlađeg.

Naredba je među nizom izvršnih radnji koje je Tramp brzo potpisao prve nedelje svog drugog mandata. Obraćajući se novinarima, Tramp je rekao: "Sve će biti otkriveno".

Tramp je imenovao Roberta F. Kenedija mlađeg za sekrera za zdravstvo u svojoj novoj administraciji. Kenedijev otac, Robert F. Kenedi, ubijen je 1968. dok je bio u trci za demokratsku predsedničku nominaciju.

Mlađi Kenedi je rekao da nije uveren da je jedan napadač bio jedini odgovoran za ubistvo njegovog ujaka, predsednika Kenedija, 1963. godine.

Naredbom se nalaže direktoru nacionalne obaveštajne službe i sekretara za pravosuđe da u roku od 15 dana naprave plan za objavljivanje preostalih dokumenata u vezi sa atentatom na Džona F. Kenedija i u roku od 45 dana za druga dva slučaja. Nije bilo jasno kada će zaista biti objavljena.

Tramp je olovku korišćenu za potpisivanje naredbe predao pomoćniku i uputio da je preda Robertu F. Kenediju mlađem.

Robert F. Kenedi mlađi, kandidat za sekretara za zdravstvo
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:55 0:00

Samo nekoliko hiljada od više miliona vladinih dokumenata u vezi sa ubistvom predsednika Kenedija tek treba da bude potpuno deklasifikovano. I dok mnogi koji su proučavali šta je do sada objavljeno kažu da javnost ne bi trebalo da očekuje nikakva revolucionarna otkrića, i dalje postoji veliko interesovanje za detalje vezane za atentat.

"Uvek postoji mogućnost da se nađe nešto što bi bio mali vrh mnogo većeg ledenog brega koji bi se otkrio. To je ono što istraživači traže. Sada, šanse su da to nećete pronaći, ali je moguće da postoji.“, rekao je Leri Sabato, direktor Centra za politiku Univerziteta Virdžinije i autor knjige “The Kennedy Half-Century.”

Kenedi je ubijen u centru Dalasa 22. novembra 1963. dok je njegova povorka vozila prolazila ispred zgrade Teksaškog skladišta školskih knjiga, gde je 24-godišnji ubica Li Harvi Osvald postavio snajper na šestom spratu. Dva dana nakon što je Kenedi ubijen, vlasnik noćnog kluba Džek Rubi ubio je Osvalda tokom prebacivanja u zatvor.

Početkom 1990-ih, federalna vlada naložila je da svi dokumenti u vezi sa atentatom budu smešteni u jednu zbirku u Državnoj upravi za arhive i evidenciju. Zbirka od više od 5 miliona dokumenata trebalo je da bude otvorena do 2017. godine, osim izuzetaka koje je odredio predsednik.

U naredbi se navodi da, iako nijedan kongresni akt ne određuje objavljivanje informacija o ubistvima Roberta F. Kenedija ili Kinga, objavljivanje dokumenata je u javnom interesu.

Tokom prvog mandata, Tramp se hvalio da će dozvoliti objavljivanje svih preostalih dokumenata o atentatu na predsednika Kenedija, ali se na kraju ipak zadržao zbog onoga što je nazvao potencijalnom štetom po nacionalnu bezbednost. I dok su dosijei nastavili da se objavljuju pod predsednikom Džoom Bajdenom, neki su i dalje ostali van očiju javnosti.

Sabato, koji obučava studente istraživače da pročešljaju dokumente, rekao je da se većina istraživača slaže da otprilike 3.000 dokumenata još nije objavljeno, bilo u celini ili delimično, a mnogi od njih su iz CIA.

Dokumenti objavljeni u poslednjih nekoliko godina nude detalje o načinu na koji su obaveštajne službe radile u to vreme, a imaju i depeše iz CIA i memorandume u kojima se govori o Osvaldovim posetama sovjetskoj i kubanskoj ambasadi tokom putovanja u Meksiko Siti samo nekoliko nedelja pre atentata. Bivši marinac je prethodno prebegao u Sovjetski Savez pre nego što se vratio kući u Teksas.

Obeleženo 50 godina od ubistva Džona Kenedija
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:55 0:00

King i Robert F. Kenedi su ubijeni u razmaku od dva meseca 1968. godine. King je bio na terasi motela u Memfisu, u državi Tenesi, 4. aprila 1968, kada su odjeknuli pucnji. Lider za građanska prava, koji je bio u gradu da podrži štrajk radnika, trebalo je da tamo predvodi marševe i druge nenasilne proteste. Umro je u bolnici manje od sat vremena kasnije.

Džejms Erl Rej izjasnio se krivim za ubistvo Kinga. Kasnije je povukao priznanje i izjašnjavao se nevinim sve do svoje smrti. Dokumenti FBI-a objavljeni tokom godina pokazuju kako je biro prisluškivao Kingove telefonske linije, prisluškivao njegove hotelske sobe i koristio doušnike da bi dobio informacije protiv njega. Delovanje agencije bilo je tema nedavnog dokumentarnog filma „ MLK/FBI“.

Robert F. Kennedi, tada njujorški senator, ubijen je 5. juna 1968. u hotelu Ambasador u Los Anđelesu nekoliko trenutaka nakon što je održao pobednički govor posle stranačkih izbora demokrata u Kaliforniji koje je osvojio. Njegov ubica Sirhan Sirhan osuđen je za ubistvo prvog stepena i služi doživotnu kaznu zatvora.

U slučaju Džona Kenedija još postoje neki dokumenti za koje istraživači ne veruju da će predsednik moći da ih objavi. Oko 500 dokumenata, uključujući poreske prijave, nije prošlo zahteva za obelodanjivanje iz 2017. Istraživači kažu i da i da su dokumenta uništavana tokom decenija.

XS
SM
MD
LG