Izborna posmatračka misija Evropske unije predstavila je preliminarni izveštaj o nadgledanju parlamentarnih izbora na Kosovu koji su održani 9. februara. Misija je nadgledala ceo izborni proces, uključujući period pre kampanje, samu izbornu kampanju, glasanje i početak prebrojavanja glasova.
Evropski posmatrači su ocenili da su izbori protekli mirno, ali da su kampanju obeležile tenzije, politička polarizacija i ozbiljni izazovi. Posebno su ukazali na brojne pritiske u srpskim sredinama i ograničen politički pluralizam.
Prema njihovoj oceni, kampanja u srpskim opštinama bila je znatno slabija nego u ostatku Kosova.
„Mnogi sagovornici su pričali o pritiscima od strane članova Srpske liste na birače, bilo je otvorenih uplitanja Srbije tokom kampanje. Videli smo i uplitanje specijalnog predstavnika SAD-a (Ričarda) Grenela na društvenim mrežama kad je kritikovao premijera Aljbina Kurtija, to bi moglo da se opiše kao veoma nediplomatski proces“, navela je šefica posmatračke misije EU Natali Luazo.
Šefica delegacije Evropskog parlamenta Marta Temido ukazala je na nedostatak političkog pluralizma, posebno u nevećinskim zajednicama.
„Jedan uski politički prostor za nevećinske zajednice je zabrinutost koju smo pomenuli i ranije kao posmatračka misija i ja to želim i sada da pomenem. Primećujemo da se srpske vlasti snažno mešaju podržavajući jednu od šest srpskih političkih partija. Neki od naših sagovornika su takođe pričali o pritisku na srpske birače. Nedostatak istinskog političkog pluralizma u kosovskoj i srpskoj zajednici nije izraz za demokratiju i ne može da se ignoriše. Svi kosovski birači zaslužuju najviše demokratske standarde“, rekla je Temido.
Kad su u pitanju albanske političke partije, posmatrači su ocenili da je izborni proces bio obeležen oštrom i zapaljivom retorikom. Tokom kampanje zabeleženi su žestoki napadi među političkim rivalima, kako na mitinzima i u televizijskim debatama, tako i na društvenim mrežama. Takođe, primećen je negativan odnos vladajuće stranke prema medijima i pravosuđu, što je, prema mišljenju evropskih poslamtrača, dodatno uticalo na polarizaciju političkog ambijenta.
„Sam izborni dan je protekao mirno, nije bilo značajnijih incidenata. Kampanja je bila dosta konkurentna, ali su polarizacija, duboke podele, oštra retorika bili prisutni tokom kampanje“, ocenila je šefica posmatračke misije.
Misija je ukazala i na nedostatak pristupa informacijama za nevećinske zajednice. Ključni izborni materijali i informacije bili su dostupni gotovo isključivo na albanskom jeziku, uprkos zakonskim obavezama da budu prevedeni i na srpski.
„Zajednice se nalaze u različitim informativnim sferama i gotovo da se ne mešaju. Iako zakon zahteva da informacije budu dostupne i na srpskom i na jezicima drugih manjina, one su u najvećoj meri bile dostupne samo na albanskom“, navela je Luazo.
Pored toga misija je skrenula pažnju i na izazove u radu Centralne izborne komisije, naglašavajući potrebu za većom transparentnošću u radu ove institucije.
„Primećujemo da je Centralna izborna komisija imala puno izazova oko zapošljavanja, angažovanja, obuke, nabavki, to je mogao da bude razlog za različita kašnjenja koja su sada nesporna. Mora da postoji puna transparentnost onoga što se dešava oko nas“, rekla je Natali Luazo.
Evropska unija rasporedila je na Kosovu 104 posmatrača iz zemalja članica EU, Norveške, Švajcarske i Kanade, koji će ostati na Kosovu do kraja februara kako bi pratili završne faze izbornog procesa, uključujući moguće žalbe.
Finalni izveštaj izborne posmatračke misije EU, koji će sadržati detaljnu analizu i preporuke za poboljšanje izbornog procesa na Kosovu, biće, kako je najavljeno, objavljen za dva meseca.