Na Kosovu će u nedelju 9. februara biti održani redovni parlamentarni izbori. U poslednje četiri nedelje koliko traje predizborna kampanja politički subjekti imali su priliku da predstave svoje planove i programe. Međutim, sagovornici Glasa Amerike uglavnom ocenjuju da za sada nisu čuli ništa novo, posebno kad su srpske političke partije u pitanju.
“Osnovna reč srpske kampanje na Kosovu je opstanak. Kada imate tu reč, onda zapravo vi nemate nikakvu kampanju i sve se svodi na filozofiju tamnog vilajeta. Ako izađete na izbore, kajaćete se, ako ne izađete na izbore, kajaćete se. To je odsustvo bilo kakve ideologije, to je glasanje u getu, to su jednostavno iste poruke koje se u proteklih 10 ili 15 godina ponavljaju i one tako beznadežno zvuče. Lično, ničeg novog nisam video niti shvatio u svemu tome”, rekao je za Glas Amerike književnik i novinar Živojin Rakočević.
Predizbornu kampanju srpskih političkih partija za kosovske parlamentarne izbore, istoričar Aleksandar Gudžić ocenjuje kao „skromnu i nevidljivu“.
„Uglavnom su njihovi programi i aktivnosti bili vidljivi na elektronskim medijima i na društvenim mrežama. Što se tiče njihovih programa, planova i predizbornih obećanja, to je sve viđeno do sada. Sve ono što su ranijih godina, u ranijim izbornim procesima pričali, sada su negde reciklirali i ponovili, reprizirali. Tako da, što se tiče njihovih planova i programa, oni su isti ili slični. Ono što je obeležilo ovu kampanju, jeste ta nevidljivost i mišljenja sam da dobar deo građana Kosova i Metohije, srpske zajednice, ni ne zna ko su neki politički akteri“, naveo je Gudžić.
S druge strane analitičar Fatmir Šeholi za Glas Amerike kaže da i albanske politike partije u kampanji uglavnom nisu građanima ponudile nove planove i programe. Prema njegovim rečima kampanju su obeležile, kako je naveo „dve bitne stvari“.
„Antiamerikanizam Samoopredeljenja i lično Aljbina Kurtija, jer je po prvi put Kosovo doživelo da zvanična Amerika kaže da vi možete da birate koga želite za premijera, ali za nas Aljbin Kurti nije prihvatljiv i ne može biti partner Sjedinjenim Američkim Državama i to se u istoriji Kosova nikada nije desilo. I, s druge strane, po prvi put ujedinjenje u celini tri opozicione stranke Albanaca koji definitivno i ne žele, ali i ne smeju u bilo kojoj koaliciji sa Kurtijem”, rekao je Šeholi.
Predsednik Alijanse za biznis Kosova Agim Šahini izjavio je za Glas Amerike da su u programima vodećih albanskih političkih partija bili prisutni samo mali delovi onoga što najviše zanima građane i privrednike, a to je, prema njegovim rečima, ekonomski program.
“Za nas je važno ko će voditi fiskalnu politiku, ko će od budućih premijera biti u direktnom dijalogu sa privrednicima Kosova, sa domaćim investitorima i sa stranim investitorima, koji su nam preko potrebni. Kosovo, kao jedna od potrošačkih država, prošle godine je uvezlo robu u vrednosti od preko 6.330.000.000 evra. To znači da treba da glasamo za onu partiju ili lidera koji imaju program za jačanje proizvodnih kapaciteta na Kosovu, kako bismo smanjili uvoz i povećali potrošnju domaćih proizvoda”, rekao je Šahini.
Za razliku od prethodnih izbornih procesa, izborna tišina prema novom zakonu počinje na dan izbora otvaranjem biračkih mesta i na snazi je do njihovog zatvanja.
Na ovim izborima, koji će biti održani 9. februara 2025, učestvovaće ukupno 28 političkih subjekata i 1.280 kandidata za poslanike. Među njima, 6 političkih subjekata dolazi iz srpske zajednice, a 13 iz drugih nevećinskih zajednica.