Sjedinjene Države i Evropska unija sarađuju u očuvanju evropskih energetskih rezervi od izazova usled ukrajinske krize, saopštio je američki državni sekretar Entoni Blinken.
„Koordiniramo sa našim saveznicima i partnerima i zainteresovanim stranama u energetskom sektoru, između ostalog i u vezi sa načinima na koje najbolje podeliti rezerve energije u slučaju da Rusija prekine snabdevanje ili otpočne sukob koji ometa protok gasa kroz Ukrajinu“, rekao je Blinken tokom susreta sa visokim predstavnikom EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozepom Boreljom, saopštio je Stejt department.
Blinken je na početku sastanka rekao da su Sjedinjene Države usredsređene na ključni dugoročni cilj ubrzanja prelaska na čistu energiju kako bi se ispunio cilj nulte emisije i sprečila klimatska katastrofa. Dodao je da Vašington i Brisel sarađuju i u toj oblasti i da je najbolji primjer te saradnje Zapadni Balkan.
“Sjedinjene Države su godinama podržavale napore da se energetske mreže Zapadnog Balkana povežu sa onima u Evropskoj uniji da bi se ubrzala tranzicija sa uglja i drugih fosilnih goriva. Tokom tog istog perioda, EU je obezbijedila grantove i investicije za razvoj energetskih mreži na Zapadnom Balkanu, ukljućujući nedavno kroz Akcioni plan za zelenu agendu. Vidjeli smo kakav su uticaj imali ti napori. Albanija i Kosovo su uspostavili zajedničko tržište za električnu energiju, proizvodnja obnovljive energije je skočila, a zemlje širom regiona sada tragaju za različitim izvorima energije", rekao je Blinken.
Borelj je istakao da je važno poslati snažnu poruku da bi se pokazala odlučnost u poboljšanju energetske bezbjednosti za Evropu i direktne susjede - u Ukrajini i na Zapadnom Balkanu.
“Uspostavili smo kontakt sa našim glavnim snabdevačima da bi poboljšali našu pripremljenost i osigurali da su zalihe energije pouzdane, priuštive i bezbjedne, ne samo za nas, za Evropsku uniju, već i za naše susjede, za Ukrajinu, Moldaviju i Zapadni Balkan. To je važna tačka današnje agende", poručio je Borelj i dodao:
"U sred smo snažne diplomatske krize sa Rusijom. Rusija ne oklijeva da koristi zalihe energije za Evropu kao oružje za geopolitičku dobit u trenutku naglog rasta cijena energenata širom svijeta".
Na to se nadovezao evropski komesar za energiju Kadri Simpson.
"Takođe možemo da bolje uskladimo naše poteze da podržimo Ukrajinu u ovom ključnom trenutku i koordinišemo pomoć za prelazak na čistu energiju i razvoj infrastrukture u zemljama Zapadnog Balkana. Po svim tim pitanjima, snažna saradnja može da ima veliki uticaj".
Borelj je na Tviteru objavio da je sa Blinkenom razmatrao geopolitička pitanja, a iznad svega, stanje u i okolini Ukrajine, kao i ruske pretnje.
“Saradnja Evropske unije i SAD ključna je za izbegavanje daljeg pogoršavanja i prevladavanja diplomatije”, istakao je Borelj.
Visoki zvaničnik EU boravi u dvodnevnoj poseti Vašingtonu. Uoči dolaska u SAD saopštio je da je potrebno produbiti transatlantsku saradnju u oblasti energetike, klimaskih promena i aktuelnih geopolitičkih izazova.
Rusija i Zapad su poslednjih meseci u klinču, pošto je duž ukrajinsko-ruske granice ali i u Belorusiji raspoređen značajan kontingent ruskih vojnih trupa i oružja. Takođe, Rusija od Zapada traži, kako ih označava, bezbednosne garancije da Ukrajina neće postati članica Alijanse, da će se NATO uzdržati od razmeštanja oružja u blizini ruske granice, kao i da će povući snage sa područja istočne Evrope.
O tome su pokrenuti i pregovori uključenih strana – koji, za sada, nisu dali opipljive rezultate.