Linkovi

Policija Kosova zatvorila sve objekte opština i pošta koje rade u srpskom sistemu južno od Ibra


Kosovo: Zatvorene institucije Srbije južno od Ibra
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:45 0:00

Ministar unutrašnjih poslova Kosova Đeljalj Svećlja saopštio je da su “zatvorene paralelne opštine Srbije u Lipljanu, Obiliću, Prištini, Kosovu Polju, Vučitrnu, Novom Brdu, Kamenici, Vitini, Orahovcu, Skenderaju (Srbici), kao i pošta i ilegalne poreske kancelarije”.

“Zajednička akcija između Ministarstva unutrašnjih poslova, Policije Kosova, Ministarstva za infrastrukturu i transport i Ministarstva za administraciju lokalne samouprave, okončava eru opština i paralelnih, kriminalnih institucija Srbije na teritoriji Republike Kosovo. Kao što smo se obavezali, ne dopuštamo bilo kakav paralelizam, a naročito kriminal od strane Srbije, koji bi ugrozio Ustav i zakonitost u našoj zemlji”, napisao je Svećlja na Fejsbuku i objavio snimak njegove i izjave ministra administracije lokalne samouprave Eljberta Krasnićija.

Pored Privremenih organa u mnogim srpskim sredinama južno od reke Ibar, jutros su zatvorene i filijale Pošte Srbije.

Akciju Policije Kosova nadgledali su pripadnici EULEKS-a.

U Gračanici je zatvoren Privremeni organ grada Prištine, Centar za socijalni rad za nekoliko srpskih opština, objekat koji je koristila Kancelarija za KiM, zatim prostorije Kosovskog upravnog okruga i filijala Pošte Srbije.

Policija Kosova saopštila je da je akcija sprovedena kako bi se prekinule aktivnosti pojedinih nezakonitih institucija koje su delovale kao opštine, pošte, banke koje su pružale nezakonite usluge u suprotnosti sa ustavnim poretkom i važećim zakonima Kosova.

Svrha policijske operacije je uspostavljanje reda i zakonitosti, gde je Policija Kosova, na zahtev Ministarstva za administraciju lokalne samouprave, pomogla službenicima ovog ministarstva, kao i Ministarstva industrije, preduzetništva i trgovine, u prekidu nezakonitih aktivnosti ovih institucija", navedeno je u saopštenju.

Međutim, Osnovno tužilaštvo u Prištini saopštilo je da kosovskoj policiji nije odobrilo pretres lokacija u opštinama južno od Ibra zbog sumnje da su u njima funkcionisale paralelne institucije Srbije.

"Nije postojao zvaničan pisani zahtev da se ova radnja sprovede od strane nadležnih institucija, a državnom tužiocu nisu dostavljeni dokazi da postoji osnovana sumnja da je izvršeno krivično delo koje je u nadležnosti Osnovnog tužilaštva u Prištini", ukazano je u saopštenju.

Burne reakcije zbog poteza kosovskih vlasti

Predsednik Privremenog organa grada Prištine Novak Živić rekao je novinarima da je “ovo je velika sramota za međunarodnu zajednicu”.

„Kao što vidite, u prisustvu EULEKS-a, znači međunarodne zajednice koja se poziva na to međunarodno pravo, na taj Briselski sporazum, da ne poštuju, da ne poštuju Rezoluciju 1244… I danas su pokazali svoje pravo lice i vrše pritisak nad srpskim narodom. Iživljavaju se, hoće da uteraju strah, da proteraju ovaj narod. Danas su došli, upali su u PO grada Prištine. (Aljbin) Kurti to radi u jeku predizborne kampanje da bi dobio neki politički poen“, kazao je Živić.

Građani Gračanice rekli su za Glas Amerike da ih nije iznenadilo zatvaranje institucija u sistemu Srbije, koje kosovske vlasti smatraju nezakonitim i paralelnim.

“Šta da mislim, pitajte (predsednika Srbije Aleksandra) Vučića i (direktora Vladine kancelarije za Kosovo i Metohiju Petra) Petkovića i Srpsku listu. Oni su krivi za sve, sve to od njih imamo”.

“To smo se i nadali, mi smo to očekivali. To nije nikakvo iznenađenje. Iznenađenje bi bilo da nešto funkcioniše. Valjda će u dijalogu nešto da se preduzme”.

“Dosta je teško, bolno, mučno, jadno, ali šta da radimo valjda će kroz dijalog nešto da se reši uspešno”.

“Ja nisam ni znao za to, sad kad sam stigao vidim. Katastrofa za nas više da li je uopšte ovo život za nas. Šta je? Ako ne možeš najmanju sitnicu da završiš da ne pričam za lečenje i druge stvari”.

Nenad Rašić: Totalna glupost, nebuloza… Sve po glavi naroda

Ministar za zajednice i povratak Nenad Rašić za Glas Amerike kaže da je zatvaranje srpskih institucija, pre svega posledica dijaloga Beograda i Prištine u Briselu.

“Mene iritira onaj deo gde se stalno pregovara nešto u Briselu, stalno se nešto dogovara, stalno se pozdravljaju dogovori, a u stvari ti dogovori zadnjih 12 godina, koliko traju, jednu stvar nisu doneli dobro za kosovske Srbe. Opet, po starom lošem običaju, sve ostaje po strani. Srbi su totalno marginalizovani i ni na koji način se ne mogu pomeriti, jer su ti pregovarači, i jedna i druga strana, apsolutno nezainteresovani za bilo koje dobro prema kosovskim Srbima”, rekao je Rašić.

Partija kosovskih Srba: Odgovorna je i Srpska lista

Partija Kosovskih Srba ocenjuje da je “zatvaranje institucija koje su Srbima pružale administrativne usluge na jednostran način od strane vlade Kosova samo nastavak političkog i institucionalnog nasilja nad Srbima”.

“S druge strane ne može se zanemariti uloga i odgovornost Srpske liste. Ova situacija je nastupila i poprimila razmere institucionalnog egzodusa za vreme vladavine Srpske liste i ljudi koji su do sada “predstavljali” Srbe na Kosovu. Oni snose podjednako veliku odgovornost, jer ne čine ništa da zaustave gašenje institucija, a kilava saopštenja koja tim povodom daju samo su dokaz njihove nesposobnosti i nezainteresovanosti da se zaštite institucije zbog kojih je naš narod uspevao da opstane od 1999.godine”, navodi u saopštenju Partija kosovskih Srba.

Ova stranka dodaje da “gde nije bilo institucija Srbije na Kosovu, tamo nije bilo ni Srba”.

“Ovaj negativan trend započet pogrešnom politikom Srpske liste imaće svoje ozbiljne i duboke posledice u mesecima i godinama pred nama. Sve ono što Srpska lista danas predaje bez otpora, niko neće u budućnosti moći ponovo da vrati i uspostavi”, zaključuje se u saopštenju.

Stojanović: Da li Srbija ne može da uradi ništa više od kontejnera za Srbe na Kosovu?

Zamenik predsednika Srpskog narodnog pokrata Branimir Stojanović upitao je predstavnike Srpske liste šta će uraditi i ponuditi kao rešenje posle zatvaranja srpskih institucija na Kosovu, a da to nije konferencija za medije.

„Kurti je zatvorio sve institucije u Gračanici i drugim mestima, i šta sada? Srpska lista će zasedati u širem sastavu, a potom će na konferenciji za štampu ponoviti ono što već svi znamo - 'Kurti sprovodi represiju nad Srbima'. Kurti koristi ovu situaciju u predizbornoj kampanji, a vi ćete, kao i do sada, sprovesti još jednu kampanju sa tom konferencijom. Ali, šta ćete konkretno ponuditi kao rešenje? To je pitanje na koje treba da odgovorite“, izjavio je Stojanović.

Stojanović je u video obraćanju na Fejsbuku imao pitanja i za predstavnike Srbije.

„Da li su kontejneri na administrativnim prelazima jedini odgovor koji možete da ponudite, osim što pravite još jednu kampanju? Da li su kontejneri za vas merilo naših vrednosti i vrednosti našeg naroda? Da li Republika Srbija može da uradi nešto više od toga, dok se istovremeno ulažu milijarde u projekte kao što je EXPO, dok se grade infrastrukturna čuda koja koštaju milijarde evra“, naveo je Stojanović.

Srpska lista: Zaposleni će i dalje primate plate

Predsednik Srpske liste Zlatan Elek poručio je da zatvaranje institucija u sistemu Srbije znači težak dan za Srbe na Kosovu.

On je izneo i tvrdnju da zaposlenima u zatvorenim institucijama neće biti ugrožena egzistencija.

"Mogu slobodno da kažem i tvrdim da će svi zaposleni u svim srpskim institucijama koje je zatvorio Kurtijev režim, nastaviti da primaju plate i prihode", rekao je Elek.

Ukazao je i da će se povodom poteza kosovskih vlasti obratiti predstavnicima međunarodnih misija i ambasada.

Kosovo je sa zatvaranjem institucija u sistemu Srbije počelo januara 2024. Evropska unija i SAD kritikovale su takve poteze kosovskih vlasti, navodeći da otežavaju život svih kosovskih građanai zajednica.

Kosovo i Srbija duže od decenije pregovaraju o normalizaciji odnosa.Proces karakteriše učestalo neprimenjivanje postignutih dogovora.

Mijačić: Očekivani događaj koji tera kosovske Srbe u dalju samoizolaciju

Posle jutrošnje akcije kosovske policije u opštinama i poštama koje rade u sistemu Srbije južno od Ibra, Dragiša Mijačić, direktor Instituta za teritorijalni ekonomski razvoj (InTER), ocenjuje da to treba posmatrati kako u svetlu predizborne kampanje za parlamentarne izbore na Kosovu, tako i kao deo plana kosovskog premijera Aljbina Kurtija koji je on definisao kao „isterivanje Srbije sa Kosova“.

"ZSO se ne dovodi u pitanje"

Mijačić veruje da ovi događaji na Kosovu neće uticati na davno donetu odluku o formiranju Zajednice srpskih opština (ZSO) na severu Kosova - pitanje je samo kad će i u kojoj formi biti formirana:

Pitanje ZSO više nije pitanje Srba ili Srbije. Pitanje ZSO je pitanje dogovora kosovske vlade i međunarodne zajednice. I međunarodna zajednica je ta koja će insistirati na osnivanju ZSO, tako da svakako mislim da će biti nekakvih pomaka posle izbora, ali je pitanje koliko će Srbi biti zainteresovani za takva rešenja“.

Prema Mijačićevom mišljenju, ova akcija je bila očekivana, kao što je bilo očekivano da će se dogoditi tokom predizborne kampanje:

Tajming je vrlo interesantan zato što je danas bio sastanak radne grupe u vezi sa razgovorom o nestalim licama u Briselu i tačno je iskorišćen taj trenutak da se organizuje ova akcija i da se isprovocira srpska delegacija koja je napustila taj sastanak. Tako da će i srpska delegacija biti predstavljena kao nekonstruktivna u procesu rešavanja pitanja nestalih lica. I očigledno da je to danas bio cilj te provokacije. A danas je takođe godišnjica događaja ili masakra u Račku, zavisi od toga kako ko vidi kako to što se dogodilo u Račku. Tako da je to još jedan razlog da se desi ovo što se desilo danas“, kaže Mijačić i dodaje:

Ono što je nesrećna okolnost jeste da organi države Srbije nisu uradili preventivno ništa da spreče ovu vrstu događaja - ne u smislu nekog organizovanog otpora, ali su mogli makar da poštede radnike ovih institucija i ustanova dodatnog maltretiranja u vezi sa onim što se desilo danas“.

Mijačić smatra da je naročito bolno bilo ono što se događalo na severu Kosova, kao i da je ukidanje dinara na Kosovu pre godinu dana bio preduslov za zatvaranje srpskih institucija na severu:

I sad su ostale ove institucije na jugu Kosova, čiji je rad bio tolerisan pre svega iz političkih razloga. Jer Kurti je negde hteo da pokazuje mišiće na severu Kosova, a dok je zatvaranje ovakvih institucija na jugu hteo da iskoristi u predizbornoj kampanji. Jer tu nije očekivao nikakav otpor, kao što danas i nije bio nikakav otpor“.

Na pitanje kako će srpska zajednica da reaguje posle svega što se događalo, prvo na severu, a danas i na jugu Kosova, sagovornik Glasa Amerike kaže da će to da vodi daljoj pasivizaciji Srba - i ekonomski, i društveno, i politički. Oni će i dalje primati plate iz Srbije, ali će sedeti u kućama. Biće ekonomski zbrinuti, ali će socijalno i društveno biti izolovani, kaže Mijačić:

Dragiša Mijačić, direktor Instituta za teritorijalni ekonomski razvoj
Dragiša Mijačić, direktor Instituta za teritorijalni ekonomski razvoj

Vi kad imate neku poštu, imate mnoge ljude koji odu u poštu, odu na svoje radno mesto, imaju neku socijalnu interakciju sa svojim komšijama, prijateljima. Tako i u svakoj drugoj instituciji. Sada će se uglavnom zatvoriti u svojim kućama, baviće se nekom baštom, nekom sitnom poljoprivredom i prosto neće učestvovati niti u socijalnom životu svojih sredina, niti u ekonomskom i političkom životu svojih sredina. I to pravi od Srba neku izolovanu, samoizolovanu zajednicu koju će biti jako teško ponovo pokrenuti u neke društveno-političke procese u svojim sredinama“.

Prema njegovom mišljenju, Beograd može jedino za pregovaračkim stolom da traži političko rešenje za srpsku zajednicu na Kosovu.

Ovo ne može da se rešava sa specijalnom policijom, niti sa zatvaranjem institucija, prosto se mora naći političko rešenje za sve ove probleme koji se samo nagomilavaju. I bojim se da će se nezadovoljstvo srpske zajednice naročito iskazivati posle izbora. Sad je predizborna kampanja, postoji jedna određena pažnja javnosti, kako domaće, tako i međunarodne koja je okrenuta ka izborima i svaki otpor u ovom trenutku bi se računao kao dar, jedna usluga određenim političkim subjektima, pre svega pokretu Samoopredeljenje“.

XS
SM
MD
LG