Linkovi

SAD pitaju Evropu šta im je potrebno za sigurnonosne garancije u Ukrajini, pokazuje dokument


Ukrajinski vojnici ispaljuju projektil iz haubice prema ruskim trupama u blizini grada Pokrovsk na liniji fronta
Ukrajinski vojnici ispaljuju projektil iz haubice prema ruskim trupama u blizini grada Pokrovsk na liniji fronta

SAD su pitale evropske saveznike što bi im trebalo od Washingtona za sudjelovanje u sigurnosnim aranžmanima u Ukrajini, navodi se u dokumentu u koji je Reuters imao uvid.

U diplomatskom demaršu poslanom prošle sedmice, koji se sastoji od šest tačaka i pitanja, također se postavlja pitanje koje bi zemlje mogle doprinijeti garancijama, koje bi bile spremne rasporediti trupe u Ukrajinu kao dio mirovnog rješenja i kolika bi mogla biti veličina bilo koje sile pod vodstvom Evrope.

Američki predsjednik Donald Trump šokirao je evropske saveznike ove sedmice nazvavši ruskog predsjednika Vladimira Putina - čije su snage izvršile invaziju na Ukrajinu prije tri godine - bez konsultacija s njima ili Kijevom, i proglasivši trenutni početak mirovnih pregovora.

Novinske kuće, uključujući Reuters, objavile su u subotu da su SAD poslale dokument u kojem traže od evropskih vlada da kažu kako bi mogle doprinijeti sigurnosnim garancijama, ali cijeli tekst koji je dobio Reuters pokazuje da SAD također pitaju šta bi im trebalo od Washingtona da tome doprinesu.

Taj element će pozdraviti mnoge evropske vlade, koje su jasno stavile do znanja da mogu pružiti sigurnosne garancije samo uz podršku SAD-a.

"Koje, ako ih ima, zahtjeve za podršku SAD-a bi vaša vlada smatrala neophodnim za svoje učešće u ovim sigurnosnim aranžmanima? Konkretno, koji kratkoročni i dugoročni resursi mislite da će biti potrebni od SAD-a?", glasi jedno od postavljenih pitanja.

Dvojica evropskih diplomata kazala su da još uvijek postoji debata o tome kako će evropske prijestolnice odgovoriti, ali neki vjeruju da bi to trebao biti kolektivni odgovor.

Neki evropski lideri, uključujući one iz Britanije i Njemačke, sastat će se u ponedjeljak u Parizu na hitnom samitu u Ukrajini.

U dokumentu se također pita za koje evropske i/ili treće zemlje vjeruju da bi mogle ili da bi učestvovale u takvom aranžmanu i da li bi njihova zemlja bila voljna da rasporedi trupe u Ukrajinu kao dio mirovnog rješenja.

"Ako bi vojne snage treće zemlje bile raspoređene u Ukrajinu kao dio mirovnog aranžmana, koju biste smatrali potrebnom veličinom takvih snaga pod vodstvom Evrope? Kako i gdje bi te snage bile raspoređene i koliko dugo?", pokazuje dokument.

Zemlje su također upitane koje akcije SAD, saveznici i partneri moraju biti spremni da poduzmu ako Rusija napadne ove snage.

Također se postavlja pitanje šta bi vlade bile spremne učiniti da povećaju sankcije Rusiji, uključujući strožiju primjenu postojećih.

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG