To je potez za koji kaže da će vjerovatno zahtijevati od evropskih saveznika da značajno poveća potrošnju na odbranu sa 2% BDP-a na oko 5% BDP-a.
"Možemo pričati sve što želimo o vrijednostima. Vrijednosti su važne, ali ne možete pucati vrijednosti, ne možete pucati zastavama i ne možete pucati jakim govorima. Ne postoji zamjena za tvrdu moć", rekao je Hegseth novinarima u četvrtak na sjedištu NATO-a u Briselu.
Prošle godine, evropski saveznici NATO-a zajedno su potrošili 2% svog BDP-a, što iznosi oko 380 milijardi dolara, prvi put nakon što su postavili cilj potrošnje za odbranu od 2% 2014. SAD trenutno troše oko 3,5% svog BDP-a na odbranu. Kanada, drugi neevropski saveznik u NATO-u, trenutno troši oko 1,4% svog BDP-a na odbranu.
„NATO je veliki savez, najuspješniji odbrambeni savez u istoriji, ali da bi se izdržali u budućnosti, naši partneri moraju učiniti mnogo više za odbranu Evrope“, rekao je Hegseth. Naglasio je da je odvraćanje od kineske agresije "na Pacifiku ono koje zaista mogu voditi samo Sjedinjene Države".
Rekao je da SAD ne traže sukob s Kinom, niti smatraju da je sukob s Kinom neizbježan, ali je ustvrdio da administracija mora raditi sa saveznicima kako bi osigurala odvraćanje u Indo-Pacifiku "odvraćanje tvrdom moći, a ne samo reputacijom".
Rat Rusije i Ukrajine
Hegseth je u srijedu rekao da je zadržavanje ukrajinskih granica prije invazije "nerealan cilj" u njenom ratu protiv ruske agresije, kao i očekivanje da će se Ukrajina pridružiti NATO-u. Zalagao se za pregovore o okončanju rata uz sigurne garancije koje podržavaju evropske i neevropske trupe koje ne bi uključivale američke snage.
Njemački ministar obrane Boris Pistorius rekao je da je o potencijalnom članstvu Ukrajine u NATO-u i da li bi trebalo ustupiti bilo koju teritoriju ne treba odlučivati prije početka mirovnih pregovora, nazivajući Hegsethove komentare "ustupcima" Sjedinjenih Država.
„Vladimir Putin odgovara na snagu“, rekao je Hegseth na pitanje da li SAD smanjuju uticaj Ukrajine.
„Niko neće dobiti sve što želi, s obzirom na to da je uopšte počinio agresiju“, dodao je on, misleći na Putina.
Generalni sekretar NATO-a Mark Rutte je ponovio svoju podršku većoj potrošnji za odbranu i čini se da brani Hegsethove komentare o tome da Ukrajina neće pristupiti alijansi. Rutte je u četvrtak rekao da, iako NATO mora "da se pobrine da Vladimir Putin nikada više ne pokuša da napadne Ukrajinu", rekao je, "nikada nije bilo obećanje Ukrajini da će kao dio mirovnog sporazuma biti dio NATO-a".
Visoki diplomata Evropske unije upozorio je da će svaki mirovni sporazum koji se sklopi između Sjedinjenih Država i Rusije - bez Ukrajine ili EU - propasti.
“Trump kaže da bi ubijanje trebalo prestati. Putin može zaustaviti ubijanje prestankom bombardovanja Ukrajine. To je izvedivo ako postoji volja”, rekla je Kaja Kalas, visoka predstavnica EU za vanjske poslove i sigurnu politiku. Ona je dodala da svaki sporazum bez Ukrajine za stolom predstavlja smirivanje.
Njeni komentari odražavaju komentare mnogih saveznika iz NATO-a na sastanku u četvrtak nakon razgovora predsjednika SAD Donalda Trumpa s Putinom i Trumpovog signaliziranja da su pregovori o Ukrajini između njih dvojice neizbježni.
Nakon ministarskog skupa NATO-a u četvrtak, Hegseth putuje u Poljsku, kako je Pentagon rekao, razgovore s liderima o "bilateralnoj odbrambenoj saradnji, kontinuiranim naporima odvraćanja duž istočnog krila NATO-a i vodstvu Poljske kao uzornog saveznika u ulaganjima u odbranu i podjeli tereta u NATO-u".
Neke informacije za ovaj izvještaj dale su Associated Press, Agence France-Presse i Reuters.