Росія пропонує Європі скраплений газ. Що з цього вийде та якою буде зима в Європі та Україні — інтерв'ю з експертом Олександром Харченком.
Росатом і надалі домінує у ланцюжку поставок ядерного палива. Компанії на заході й надалі продовжують зв’язки з цією корпорацією: якщо від російського палива країни відмовляються, позбутись ядерної залежності виявилось значно важче.
Російський рубль впав до найнижчої позначки з початку повномасштабного вторгнення. Тим часом, іноземним компаніям, які досі там працюють, стає все важче піти. Про це Оксані Бедратенко розповів Джеффрі Сонненфельд з Єльської школи менеджменту.
Банк Росії нині на позачерговому засіданні збільшив ключову ставку через падіння курсу рубля. У понеділок рубль впав нижче психологічної позначки – сто рублів за долар. Внаслідок дії регулятора курс дещо зріс.
Фактична морська блокада РФ й постійні удари по зерновій інфраструктурі України вже призвели до стрімкого зростання цін на харчі в усьому світі.
Для відновлення зернового судноплавства з України потрібні додаткові системи ППО і, ймовірно, супровід кораблів НАТО. Про це говорили політики та експерти під час нещодавньої онлайн-дискусії щодо безпеки судноплавства, який організував Фонд Україна-США. Подробиці – від Андрія Бориса.
Після того, як Росія вийшла із Чорноморської зернової угоди, вивозити українське збіжжя можливо лише через ЄС - так звані "Шляхи солідарності". Однак наземні перевезення підвищують витрати на логістику у кілька разів, тож українські фермери несуть збитки, кажуть представники аграрного сектору.
Жодні наземні шляхи не можуть замінити заблоковані Росією морські порти для експорту українського збіжжя. Європа не має відповідних транспортних потужностей, а також це у кілька разів здорожчує логістику, тож українські фермери несуть збитки.
Африканські країни чітко бачать наслідки рішення Росії вийти із зернової угоди - так в ексклюзивному інтерв'ю Голосу Америки представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі прокоментував факт, що на саміт Росія-Африка приїхали менше половини запрошених делегацій.
Дітріх Трайс – німецький аграрій, який працює в Україні вже близько 25 років, і попри війну залишився в країні. “Я хочу залишитися, я люблю мою роботу, цю країну та ніколи не збирався звідси їхати. Я вірю у це господарство та в Україну”, каже він.
Більше
Підписка
No media source currently available