Спеціальні потреби

Сі Цзіньпін та Ким Чен Ин привітали свого “найдорожчого друга” Путіна з Новим роком


Президент Росії Володимир Путін і лідер Китаю Сі Цзіньпін розмовляють під час зустрічі на полях форуму "Один пояс, один шлях" у Пекіні, 17 жовтня 2023 р. (Сергій Савостьянов, Sputnik через AP)
Президент Росії Володимир Путін і лідер Китаю Сі Цзіньпін розмовляють під час зустрічі на полях форуму "Один пояс, один шлях" у Пекіні, 17 жовтня 2023 р. (Сергій Савостьянов, Sputnik через AP)

Китайський та північнокорейський лідери надіслали новорічні листи російському президенту Путіну, підкресливши дедалі більш тісні зв’язки між їхніми країнами на тлі продовження російської агресії проти України. Путін привітав їх у відповідь.

Сі Цзіньпін пообіцяв сприяти “миру в усьому світі”, водночас зазначивши, що Китай і Росія завжди рухалися вперед “рука об руку”.

“Незалежно від того, як змінюється міжнародна ситуація, Китай залишатиметься непохитним у подальшому всебічному поглибленні реформ... і сприянні світовому миру та розвитку”, — заявив Сі, слова якого наводять державні китайські ЗМІ.

Протягом повномасштабної російської війни проти України, Китай намагався представити себе нейтральною стороною, яка прагне мирного врегулювання конфлікту, на відміну від США та інших країн Заходу, що взяли сторону України.

Водночас Китай і Росія досягли “стратегічного партнерства нової ери” з ключових питань й суттєво поглибили свою співпрацю й торгівлю за часів війни в Україні.

Західні країни, й зокрема США, звинувачують Китай у сприянні російській воєнній машині та агресії шляхом підтримки її економіки та постачання компонентів подвійного призначення, які Москва використовує у виробництві зброї.

Так держсекретар США Ентоні Блінкен неодноразово стверджував, що близько 70 відсотків верстатів і 90 відсотків мікроелектроніки, які імпортує Росія для виробництва військової техніки, включаючи ракети, боєприпаси та бронетехніку, надходить з Китаю та Гонконгу.

“Коли Пекін каже, що, з одного боку, він хоче миру, він хоче бачити кінець конфлікту, але з іншого боку дозволяє своїм компаніям вживати заходів, які насправді допомагають Путіну продовжувати агресію, це не складається докупи”, – заявив Блінкен на пресконференції у вересні після зустрічі з міністром закордонних справ Китаю Ваном Ї.

Китай досі відмовлявся офіційно засудити російське повномасштабне вторгнення в Україну та не визнав Росію агресором у війні проти України, хоча раніше проголосував за резолюцію ООН, в якій було використане таке означення щодо РФ.

“Перед обличчям змін, які швидко розвиваються, яких не було протягом століття, й неспокійної міжнародної ситуації, Китай і Росія послідовно рухалися вперед рука об руку правильним шляхом неприєднання, відсутності протистояння й відсутності націлювання на будь-яку третю сторону”, - додав Сі.

Сі та Путін підтримують міцний особистий зв’язок. Сі називав російського президента “найкращим другом”, тим часом як Путін висловлювався про китайського лідера як про “надійного партнера”.

“Після трьох чвертей століття злетів і падінь, китайсько-російські відносини стають все більш зрілими й стабільними”, - також сказав Сі, маючи на увазі 75-річчя встановлення дипломатичних відносин між Китаєм та Росією, яке відзначали у 2024 році.

У новорічному зверненні до нації Сі також заявив, що ніщо не може завадити “возз’єднанню” Китаю з Тайванем.

“Люди по обидві сторони Тайванської протоки є однією сім’єю. Ніхто не може розірвати наші сімейні зв'язки, і ніхто не може зупинити історичну тенденцію до національного возз’єднання”, – сказав Сі під час виступу, який транслювався китайською державною телекомпанією CCTV.

Західні посадовці та аналітики неодноразово висловлювали думку, що безкарність російської агресії в Україні та загарбання українських територій Москвою спонукатиме Китай до агресії проти демократичного Тайваню.

Інший ключовий союзник російського президента, північнокорейський диктатор Кім Чен Ин у листі до Путіна назвав його “найдорожчим другом”, високо оцінивши зв’язки КНДР з РФ.

Кім передав привітання “хоробрій російській армії” від КНДР, а також висловив сподівання, що 2025 рік стане роком, “коли російська армія і народ переможуть неонацизм і здобудуть велику перемогу”. Це твердження, ймовірно, стосувалося війни в Україні.

Україна, Південна Корея та країни Заходу заявили, що КНДР надіслала близько 11-12 тисяч військових до Росії для участі у війні проти України, зокрема, боях проти українських сил у Курській області.

На заміну Росія надає КНДР економічну допомогу та технології, включно з військовими технологіями, вважають посадовці та експерти на Заході.

Зокрема генеральний секретар НАТО Марк Рютте на початку грудня зауважив, що російські ядерні та ракетні технології надходять до КНДР, й можуть становити загрозу країнам Заходу, включно зі США.

“Звісно, я не збираюся розповідати про розвідувальну інформацію, яку ми маємо. Але загалом дозвольте мені сказати, що ми не повинні бути наївними. І коли я це говорю, то це тому, що ми не повинні бути наївними”, - сказав тоді генсек НАТО.

“Є всі підстави зробити таку заяву, що ядерні технології та ракетні технології надходять до Північної Кореї, і тому існує ризик, що Північна Корея використає це не лише для того, щоб бути загрозою для нас тут, але й для материкової частини США і, звичайно, для регіону, включаючи Республіку Корея - Південну Корею - та Японію”, - додав Рютте.

У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.

Якою буде стратегія Трампа щодо Північної Кореї. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG