Кілька міністрів оборони країн-членів НАТО висловилися проти надання Україні озброєння. На конференції НАТО в Брюсселі німецький міністр оборони Урсула фон дер Лейн, зокрема, заявила, що збільшення кількості зброї в цьому районі не вирішить проблему, а тільки посилить страждання місцевого населення.
Тим часом в США схиляються до надання Україні озброєння, в тому числі і летального. Члени Комітету Сенату США з питань збройних сил від обох партій провели спільну прес-конференцію, на якій заявили про необхідність озброїти Україну.
«Це двопартійний консенсус - США повинні негайно діяти, щоб надати Україні летальне озброєння», - заявив голова комітету сенатор-республіканець Джон Маккейн.
Це двопартійний консенсус - США повинні негайно діяти
«Російське вторгнення в Східну Україну, яке триває, незважаючи на політичні та економічні санкції, це найбільша загроза європейській системі безпеки за кілька десятиліть. 5 358 людей було вбито, 12 325 поранено з квітня 2014 року. 224 мирних мешканців було вбито і 545 поранено тільки за останні три тижні.
«Якщо дозволити агресії продовжуватися, то Москва може і кинути виклик безпеці НАТО. Тому США і наші союзники повинні надати Україні оборонне летальне озброєння. Летальне озброєння не дасть можливості Україні захистити себе в повноцінній війні з Росією, але це збільшить ризик і ціну, яку заплатить Росія за свої наступи і розвіє цинічні заяви Росії, що росіян немає в Україні.
Ми підписали Будапештський меморандум, Україна відмовилась від ядерної зброї, отримавши гарантії безпеки
«Путін не зможе нескінченно ховати правду від росіян. Україна не просить американських військових, щоб вони воювали за них, а щоб наша країна знову відкрила свій арсенал демократії, щоб незалежна нація змогла себе захистити. У нас існує двопартійний консенсус, що настав час саме це і зробити», заявив у своєму виступі сенатор Маккейн.
За словами Джона Маккейна, допомога Україні відбити атаки і захистити себе не суперечить пошуку мирного вирішення конфлікту. Вона істотна для того, щоб її досягти. Тільки якщо Кремль знає, що ризик і ціна подальшого військового конфлікту високі, він шукатиме політичного вирішення.
Голова комітету подякував колегам, які не байдужі до людей в далекій країні, яких вбиває прямо зараз людина, яка «намагається відновити російську імперію».
Путін не розуміє нічого крім сили. Він злодій, він не відповідає на санкці
До надання Україні летальної оборонної зброї також закликав член Сенатського комітету з питань збройних сил Джек Рід:
«Адміністрація вже пообіцяла виділити майже 120 мільйонів доларів військової допомоги Україні у формі нелетальної військової допомоги. Останнє посилення протистояння показало, що Росія продовжує порушувати свої зобов’язання та посилює свою агресію проти України. Конгрес схвалив і включив у бюджет на фіскальний 2015 рік надання Україні нелетальної і летальної зброї, яка має оборонний, а не наступальний характер з тим, щоб Україна могла захистити свою територію та суверенітет від російської агресії. Це може бути протитанкова зброя, радарні системи, тощо. Надання Україні інструментів для самозахисту підніме ціну для Росії та завадить подальшій агресії», - зазначив сенатор Джек Рід.
Відповідаючи на своє власне запитання: «Чому США повинні допомогти українським збройним силам?», сенатор Линдсі Ґрем сказав:
Це не тільки інтереси України, а й інтереси американської безпеки
«Росія і російські агенти знищили можливості країни себе захистити. Ті, хто вірить в демократію, повинні зробити, те що від них очікується. Допомогти їм себе захистити. Жодна людина не пропонує надсилати американські війська в Україну. Ми повинні зробити те, що очікується від друзів і допомогти їм себе захистити. І головне - якщо ми допоможемо одному другові, інші друзі Америки будуть себе впевненіше почувати. Протистояння одному диктатору вплине на поведінку диктаторів скрізь».
Давно вже настав той час, коли ми повинні надати Україні оборонну зброю
Сенатор Ричард Блументаль каже, що запроваджені проти Росії санкції просто - не працюють, і українців продовжують масово вбивати.
«Це наша роль - приборкати конфлікт. Довіра до нас під ризиком. Це не тільки інтереси України, а й інтереси американської безпеки опинилися під ризиком. Путін не розуміє нічого крім сили. Він злодій, він не відповідає на санкції. Потужну відповідь, до якої ми закликаємо, вже затвердив Конгрес попереднього скликання - 350 мільйонів доларів військової допомоги, що включає види озброєння, які абсолютно необхідні Україні, щоб себе захистити».
Йдеться про довіру до США, заявила сенатор Келлі Айотт:
«Ми підписали Будапештський меморандум, Україна відмовилась від ядерної зброї, отримавши гарантії безпеки. Росія порушила цю домовленість. Давно вже настав той час, коли ми повинні надати Україні оборонну зброю, щоб вони могли захиститися від зухвалої агресії Росії та припинити загарбання їх країни», - заявила на прес-конференції сенатор Келлі Айотт.
Дивіться також: Ексклюзив. Джен Сакі: Питання у тому, чи зробить Росія те, що зробила Україна