Державний секретар США Джон Керрі в четвер прибув до Києва для переговорів з українськими лідерами про можливість відновлення припинення вогню на сході країни.
Держсекретар, насамперед, провів зустріч з президентом України Петром Порошенком. У спільній заяві, яку вони озвучили після розмов, президент України взяв на себе особисте зобов’язання щодо подальшого втілення необхідних реформ.
У свою чергу, Джон Керрі заявив, що США не хочуть війни з Росією:
«Ми не намагаємося вступити в конфлікт з Росією. Ніхто цього не хоче ні США, ні європейська спільнота. Ми сподіваємось, що Росія скористається дипломатичним рішенням», – зазначив Керрі.
Джон Керрі заявив, що Росія повинна негайно припинити підтримку сепаратистів на Донбасі.
За його словами, Росія має «на практиці показати виконання Мінських домовленостей.
«Росія повинна продемонструвати свої зобов’язання припинити кровопролиття назавжди. І ми просимо її зробити це, виконуючи Мінські домовленості. Росія повинна негайно припинити цю військову підтримку сепаратистів і сісти за стіл переговорів», – зазначив він.
Держсекретар Керрі наголосив на необхідності мирного вирішення конфлікту. Проте він зазначив, що США не можуть закрити очі на дії, які відбуваються на Донбасі.
«Ми не можемо не зважати на танки, які перетинають кордон з Росію в Україну, та на військових, які перетнули кордон, аби підтримувати цей конфлікт», – додав він. Джон Керрі закликав до припинення вогню, відведення тяжкої зброї та виведення військ і закриття кордонів. Необхідно, заявив Керрі, відновити і поважати суверенітет України.
Відтак на спільній з прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком прес-конференціяї на закінчення свого візиту Джон Керрі заявив, що президент Обама вивчає різні варіанти надання допомоги Україні. Одна з можливостій, сказав він, є надання оборонної допомоги.
Державний секретар сказав також, що США гарантують надання Києву кредиту на один мільярд доларів для потреб уряду та готові гарантувати додатковий кредит на таку ж суму за умови проведення реформ:
«Ми гарантуватимемо кредит на 1 мільярд доларів для того, щоб підтримувати програму економічних реформ в Україні, а також щоб задовольнити найближчі потреби уряду. Ми готові розглянути ще одну гарантію кредиту на 1 мільярд доларів цього року, якщо реформи будуть продовжуватись», – заявив він.
У відповідь на це прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк заявив, що українська сторона вдячна СШАтакож за надання фінансової допомоги для потреб Донбасу.
Візит Керрі проходив на тлі погіршення ситуації на сході України, де урядові війська ведуть боротьбу з наступаючими проросійськими сепаратистами.
Високопоставлені представники адміністрації Барака Обами заявили, що хоча Вашингтон знову розглядає питання про доцільність поставок зброї Україною для боротьби з проросійськими сепаратистами, рішення з цього питання поки що не прийнято.
Ештон Картер, кандидат на посаду міністра оборони США, заявив у середу, що він «схиляється» в напрямку надання летальних озброєнь Україні, але разом з тим вважає, що основна увага повинна приділятися економічному та політичному тиску на Росію.
Прес-секретар Білого дому Джош Ернест підкреслив, що остаточне рішення з цього питання прийматиме президент Обама, а не Картер.
Дивіться також: Ексклюзив. Джен Сакі: Питання у тому, чи зробить Росія те, що зробила Україна