Спеціальні потреби

Чи зміниться політика США після проміжних виборів до Конгресу?


Друзі України у Сенаті виходять на провідні ролі - огляд нового Сенату
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:14 0:00

Друзі України у Сенаті виходять на провідні ролі - огляд нового Сенату

Коли республіканські переможці виборів займуть свої місця в американському Сенаті у січні наступного року, це значно ускладнить роботу президента Барака Обами. Між тим, як запевняють політичні оглядачі, повністю усувати президента США з поля уваги не варто; господар Білого дому лишає за собою ще чимало повноважень. На які компроміси можуть піти політичні опоненти з Конгресу та адміністрації президента, чи вдасться їм знайти спільну мову – по це Ярина Матвійчук.

Cенатор-республіканець Мітч Макконел у січні очолить більшість у Сенаті і стане одним із найвпливовіших у Вашингтоні політиків. І хоча загалом за зовнішню політику США все ще відповідатиме президент Барак Обама, Сенат матиме вагоме слово у всьому, що стосується зовнішніх справ Сполучених Штатів.

Говорить заступник голови американської програми з Лондонського «Чатам гаус» Джейкоб Паракілас:

«Динаміка відносин, коли президент диктує умови, а Сенат виконує його директиви, швидше всього зміниться у напрямку, коли президент і Сенат боротимуться за те, яку політику обрати: у відносинах з Іраном, у справі додаткових санкцій проти Росії, щодо стратегії боротьби з ісламістами ІДІЛ, і багатьох інших питаннях».

Перемога республіканців на виборах у Сенат може суттєво вплинути на політику США щодо України та Росії. Чимало ключових посад у Сенаті, за всіма ознаками, дістанеться тим республіканцям, які неодноразово висловлювали свою проукраїнську позицію. Передбачають, що сенатський комітет з питань збройних сил очолить Джон Маккейн, у крісло голови комітету із міжнародних відносин сяде Боб Коркер, а очільником Комітету розвідки стане Ричард Барр. Напередодні Джон Маккейн в інтерв’ю американській газеті «Дейлі біст» сказав, що має намір переглянути питання постачання Україні летального озброєння, а також домагатиметься скасування закону, що обмежує витрати США на військові потреби.

Нові сенатські портфелі дадуть республіканцям можливість висловлювати позицію країни з міжнародних питань і, як здається, вони схилятимуться до протистояння з президентом.

Між тим, як вважає Йоганнес Тімм (Johannes Thimm) з Німецького інституту міжнародної політики та безпеки у Берліні, в серйозних питаннях внутрішньої безпеки США, Конгрес та Білий дім все-таки дотримуються спільної позиції:

«Якщо президент матиме справу з кризою або муситиме зайняти жорсткішу позицію, тоді він може розраховувати на підтримку республіканців. Перш за все тому, що республіканці вимагають жорсткішого підходу, то ж вони не будуть його стримувати. І по-друге, в питаннях серйозної кризи у США ми завжди бачимо такий собі ефект «згуртованості навколо прапора».

На думку пана Тімма, республіканці, ймовірно, підтримуватимуть президента також у деяких важливих для європейців питаннях, зокрема щодо протистояння з Росією та трансатлантичної торгівлі.

Не менш важливе у політиці США є питання ядерних переговорів з Іраном, які, за очікуваннями сторін, мають закінчитися через три тижні. За словами аналітиків, для президента США краще б досягти угоди зараз, щоб його колеги з Демократичної партії, які до кінця року ще утримуватимуть більшість у Сенаті, встигли її затвердити.

Інакше, каже політолог Джейкоб Паракілас, президенту Обамі навряд чи вдасться послабити санкції проти Ірану, якщо у Сенаті пануватимуть республіканці:

«Безумовно, його (Обаму – ред) підштовхнуть бути жорсткішим, більшою чи меншою мірою, в усіх питаннях».

Серед іншого, це може стосуватися жорсткішої відповіді президента США на агресивну зовнішню політику Росії щодо України, а також боротьби з терористами «Ісламської держави».

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG