Спеціальні потреби

Трамп зосереджений на фіналі війни – оглядачі


Новообраний президент Дональд Трамп під час виступу на AmericaFest, 22 грудня 2024 року у Фініксі заявив, що Путін хоче зустрітися з ним "якнайшвидше". AP Photo/Rick Scuteri
Новообраний президент Дональд Трамп під час виступу на AmericaFest, 22 грудня 2024 року у Фініксі заявив, що Путін хоче зустрітися з ним "якнайшвидше". AP Photo/Rick Scuteri

Американські оглядачі аналізують, якою є та може бути надалі політика новообраного президента США Дональда Трампа щодо України. Оскільки чіткого плану він досі не озвучив, аналітики висловлюють власні прогнози щодо можливого розвитку подій.

Трамп оточив себе скептиками щодо України
National Review

Трамп “оточив себе скептиками щодо України”, зазначає Ноа Ротман із National Review.

Водночас Семюел Чарап, політолог корпорації RAND наголошує: “На відміну від Джо Байдена, адміністрація якого дотримувалася політики непохитної підтримки України, не наполягаючи на визначеному фіналі війни, Трамп зосередився майже виключно на цьому фіналі”.

Ротман наголошує, що, судячи із заяв, Дональд Трамп зосередився на чіткому послідовному меседжі щодо зобов’язань Америки щодо підтримки захисту України.

Трамп продовжить озброювати Україну, домагаючись припинення війни
Financial Times

“Різдвяним дивом” він називає запевнення Financial Times у тому, що Трамп “продовжить озброювати Україну, домагаючись припинення війни”. FT публікує це з посиланням на найближчих зовнішньополітичних помічників новообраного президента.

“Під час своєї кампанії Трамп обіцяв припинити допомогу Україні, змусити Київ розпочати негайні мирні переговори та залишити союзників по НАТО незахищеними, якщо вони не витрачатимуть достатньо коштів на оборону, лякаючи європейські столиці… Але … Трамп тепер має намір продовжити військові поставки США до Києва після його інавгурації”, – упевнені журналісти FT.

Утім, Foreign Affairs застерігає, що окремі особи у оточення Трампа все ще наполягають на ультиматумах, щоб змусити сторони укласти угоду.

“Будь-який крок може дати зворотний ефект, – пише оглядач Семюел Чарап. – Повне припинення допомоги Україні майже за будь-яких обставин не в інтересах США, тому що це може призвести до поглинання країни Росією”.

Джерела Financial Times свідчать, що Трамп і надалі притримується тези, що Україна “ніколи не повинна бути членом НАТО”. А від європейських членів альянсу очікує підвищення витрат на оборону до 5% (при цьому “погодиться” на 3,5%, як кажуть наближені до Трампа особи, на яких посилається FT).

Foreign Affairs наголошує, що будь-який план завершення війни повинен включати чотири ключові елементи:

  • добре продуману угоду про припинення вогню,
  • надійну гарантію повоєнної безпеки України,
  • спосіб забезпечення відповідальності за агресію Росії,
  • заходи щодо стабілізації російсько-західних відносин.

Видання нагадує, що стаття 42.7 Договору про ЄС містить ті самі гарантії, що і стаття 5 натівських домовленостей – про взаємодопомогу учасників договору у разі нападу на одного з них.

FA також наголошує – потрібні перемовини між союзниками про план закінчення війни. План Зеленського у виданні назвали нереалістичним:

Було б дивно, якби дипломатичні зусилля з припинення війни увінчалися успіхом менш ніж за рік
Foreign Affairs

“Без порад від США та їхніх союзників Київ виробив нереалістичні ідеї щодо припинення війни, як-от план перемоги Зеленського, оголошений цієї осені”.

Тому українському президенту та його команді, вважає Семюел Чарап, було б корисно регулярно співпрацювати зі своїми західними колегами щодо дипломатичної стратегії, “щоб уникнути подібного дисонансу”.

Трампу видання радить “керувати очікуваннями” на противагу передвиборчій обіцянці “завершити війну за 24 години”:

“Швидше за все, початкові спроби переговорів зазнають невдач, шлях буде довгим і вимагатиме великих витрат часу та уваги на високому рівні з боку Сполучених Штатів та їхніх союзників”.

Було б дивно, якби дипломатичні зусилля з припинення війни увінчалися успіхом менш ніж за рік

Щодо часових перспектив, що FA зазначає: “Було б дивно, якби дипломатичні зусилля з припинення війни увінчалися успіхом менш ніж за рік, якщо вони взагалі досягнуть успіху”.

Дональд Трамп заявив днями, що президент Росії Володимир Путін висловив зацікавленість у зустрічі щодо війни проти України.

“Президент Путін сказав, що хоче зустрітися зі мною якомога швидше”, – сказав Трамп під час свого виступу на конвенції AmericaFest Turning Point, цитує новообраного президента CNBC.

Трамп додав: “Тож ми повинні дочекатися цього, але ми повинні закінчити цю війну. Ця війна жахлива, жахлива”.

Раніше цього місяця Трамп зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським і його французьким колегою Еммануелем Макроном у Парижі. Він закликав до негайного припинення вогню в Україні, заявивши, що Київ "хотів би укласти угоду" щоб припинити війну, яка триває понад 1000 днів.

“Потрібно негайно припинити вогонь і почати переговори. Надто багато життів марно втрачено, надто багато сімей зруйновано", – заявив Дональд Трамп, закликаючи президента Росії Володимира Путіна діяти, щоб припинити бойові дії.

Як повідомляв Голос Америки, розв’язання “проблеми України з Росією” Дональд Трамп назвав пріоритетом на посаді президента США. За його словами, війна в Україні є складнішою ситуацією, ніж конфлікт на Близькому Сході.

Про це Дональд Трамп сказав в інтерв’ю французькому виданню Paris Match, записаному 7 грудня під час візиту майбутнього президента США до Парижа, і яке було оприлюднене цього місяця.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG