Сполучені Штати тимчасово закрили своє посольство у Києві 20-го листопада через “конкретну інформацію про можливу значну повітряну атаку” цього дня.
“З міркувань обережності посольство буде закрите, а співробітникам посольства наказано сховатися на місці”, - йдеться у повідомленні на вебсайті американської дипмісії.
“Посольство США рекомендує громадянам США бути готовими негайно сховатися у разі оголошення повітряної тривоги”, - додано у повідомленні.
Також про закриття своїх дипустанов у Києві 20 листопада повідомили Іспанія, Італія та Греція, з огляду на ймовірну повітряну атаку за допомогою ракет і безпілотників.
Тим часом посольство Великої Британії у Києві залишалося відкритим.
Цим подіям передувало ймовірне застосування Україною американських ракет ATACMS вночі 19 листопада для ураження складу боєприпасів в Брянській області Росії. Офіційно Київ не підтверджував, що використовував саме ці ракети.
За повідомленнями у ЗМІ, президент США Джо Байден перед тим дозволив використовувати ATACMS для ураження цілей в Росії на тлі залучення Москвою військ КНДР до війни проти України.
Удар, ймовірно, був першою повітряною атакою України на територію Росії з використанням американських далекобійних ракет. Однак, таке використання американської зброї ще не отримало прямого офіційного підтвердження.
У повідомленні 19 листопада посольство США у Києві закликало американських громадян в Україні “проявляти підвищену обережність протягом наступних кількох тижнів”.
“Постійні російські атаки на цивільну інфраструктуру по всій Україні можуть призвести до відключень електроенергії, втрати опалення та збоїв у роботі комунальних послуг. Ракетні атаки та падіння уламків становлять загрозу безпеці”, - зазначило посольство, порекомендувавши мати запаси води, їжі та інших речей першої потреби, включно з необхідними ліками.
Минулими вихідними Росія завдала масованого удару по українській енергетичній системі із застосуванням 120 ракет та 90 безпілотників. Внаслідок цієї атаки та декількох повітряних ударів у наступні дні по цивільній інфраструктурі та житловим районам в Сумах, Одесі, Глухові та деінде в Україні, загинули десятки цивільних мешканців, включно з дітьми, сотні дістали поранення.
Застереження посольства США також з’явилися на тлі заяв директора Служби зовнішньої розвідки Росії Сергія Наришкіна про те, що Росія помститься країнам НАТО, які сприяють завданню Україною ракетних ударів великої дальності по території Росії.
“Спроби окремих натівських союзників брати участь у забезпеченні можливих далекобійних ударів західною зброєю вглиб російської території не залишаться безкарними”, - заявив Наришкін в інтерв’ю російському виданню “Національна оборона”.
19 листопада президент Росії Володимир Путін ввів у дію оновлену ядерну доктрину, яка розширює умови для використання Москвою ядерної зброї.
Коментуючи цю подію, речник Державного департаменту США Метью Міллер заявив 19 листопада, що США не бачать жодних підстав корегувати власну ядерну позицію і продовжуватимуть переконувати Росію “припинити безвідповідальну риторику”.
“Сама по собі зміна цієї політики лише підкреслює лицемірство Росії. Росія цим припускає, що вона використала б або могла б застосувати ядерну зброю проти неядерних держав, якщо вони здійснять таку саму агресію, яку сама Росія завдає Україні та її народу”, – заявив Міллер.
Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро назвав це рішення Путіна “риторикою”.
“Ми не налякані”, - додав він.
Тим часом глава європейської дипломатії Жозеп Боррель звернув увагу на те, що Москва не вперше залякує інших ядерною зброєю.
“Вони не вперше погрожують ядерною ескалацією, що абсолютно безвідповідально. Росія погодилася з принципом, що ядерну війну неможливо виграти, і тому її ніколи не можна вести”, - сказав він.
Водночас коментуючи заяву посольства США в Україні, керівник Центру протидії дезінформації при Радбезі України Андрій Коваленко заявив, що Росія давно готується до нових авіаударів по Україні.
“Нагадаю, що росіяни робили запаси ракет на серію обстрілів України протягом місяців. Це стосується ракет Х-101, які вони продовжують виготовляти, а також «калібрів» і балістики.”, - зазначив Коваленко у мережі Telegram.
“Відповідно, це потрібно розуміти і завжди тримати в голові, структурам продумувати заходи безпеки, людям - реагувати на тривоги”, - додав він.