У місті Донецьк Ростовської області у четвер почалися закриті попередні слухання у справі Надії Савченко, яку звинувачують у вбивстві двох російських журналістів, замаху на життя кількох жителів Луганської області, які могли постраждати внаслідок скоригованого нею артобстрілу, а також у незаконному перетині російського кордону. На сьогоднішньому засіданні суд визначить дату початку слухань по суті, а також розгляне клопотання захисту щодо залучення до процесу присяжних і щодо перенесення його до Москви.
Як повідомив журналістам адвокат Савченко Ілля Новиков у четвер вдень, він подав клопотання щодо зміни підсудності справи до суду вищої інстанції – Ростовського обласного суду. За його словами, задовольнити це клопотання буде для суду «питанням здорового глузду». Питання, сподівається Новиков, буде вирішене сьогодні ж.
Інший адвокат, Марк Фейґін, відзначив у четвер, що у ростовському Донецьку Надія Савченко не зможе користуватися консульською підтримкою. Окрім того, саме в Москві живуть потерпілі, родичі російських журналістів. До того ж, більшості свідків до Москви дістатися безпечніше і простіше, ніж до прикордонного Донецька.
Надія Савченко своєї провини не визнає. Адвокати стверджують: їхня підзахисна ще до початку мінометного обстрілу, під яким опинилися журналісти ВДТРК, потрапила у полон до бойовиків так званої «ЛНР», а потім в результаті змови сепаратистів і російських спецслужб була незаконно вивезена до Росії.
Ростовський Донецький міський суд – невелика охайна будівля зі свіжим ремонтом, білими стінами, кондиціонерами і кулером з водою для відвідувачів, встановленим у фойє на першому поверсі. Тут усього п'ять залів судових засідань, але з нагоди розгляду справи Савченко один з них готові віддати журналістам, яких, як тут впевнені, основний зал вмістити не зможе. З основного залу до сусіднього буде проведена відеотрансляція.
Однак, у четвер засідання відбувається за закритими дверима (звичайна процедура для попередніх слухань у російських судах), тож історія з трансляцією буде актуальна пізніше, коли справу почнуть розглядати по суті. Поки ж у ростовському Донецьку не так багато журналістів. За словами прес-секретаря суду Тетяни Дієвої, вона отримала близько 30 заявок на акредитацію від охочих висвітлювати початок слухань у справі Савченко.
Сама Надія Савченко до сьогоднішньої появи у суді перебувала в Новочеркаському слідчому ізоляторі №3. Це за 150 кілометрів від місця, де її збираються судити. Місцеві журналісти називають Новочеркаський СІЗО «розстрільним», чи то через те, що раніше сюди відправляли «смертників» – тут, наприклад, чекав вироку Андрій Чикатило, чи то тому, що колись тут сиділи учасники розстріляного у 1962 році страйку робітників. Вважається, що Новочеркаський слідчий ізолятор охороняють особливо ретельно. За словами уповноваженого з прав людини Ростовської області, умови утримання Надії Савченко «більш ніж прийнятні», але адвокати звертають увагу на надзвичайну віддаленість ізолятора від суду: щонайменше непрактично возити підсудну щодня на відстань у 300 кілометрів, хоча найближчий до ростовського Донецька слідчий ізолятор є в Кам'янськ-Шахтинському, тобто усього за 33 кілометри.
За словами адвоката Миколи Полозова, Савченко, яку захист побачив сьогодні уперше за два тижні, виглядає і почувається нормально. Савченко, за її ж словами, три дні везли у «столипінському вагоні» з Москви до Воронежа. У Воронежі її тримали ще добу, після чого перевезли до Новочеркаська. Там вона утримується в одиночній камері, зі зручностями і гарячою водою, що є в цьому СІЗО не у всіх ув'язнених.
У самому ростовському Донецьку про справу Савченко знають переважно зі слів кореспондентів центральних каналів російського телебачення. «Начебто вона когось там підстрелила... Чому її до нас судити привезли, не знаєте? – Питає мене місцевий житель, таксист Геннадій, і одразу ж робить висновок: – А і добре, хоч підроблю».
За офіційною версією, судити Надію Савченко в ростовському Донецьку вирішили тому, що саме тут, в районі пункту пропуску «Донецьк – Ізварине», вона, як стверджують слідчі, влітку минулого року незаконно перетнула російський кордон. Це один з епізодів обвинувачення. Надія Савченко звинувачується також у вчиненні злочинів, передбачених пунктами «а, е, ж, л» частини 2-ї статті 105-ї, частини 3-ї статті 30-ї, пунктами «а, е, ж, л» частини 2-ї статті 105-ї, частини 1-ї статті 322-ї Кримінального кодексу Росії: вбивство двох і більше осіб, замах на вбивство двох і більше осіб загальнонебезпечним способом, з мотивів ненависті до соціальної групи, вчинене групою осіб за попередньою змовою, і незаконний перетин кордону Російської Федерації.
На думку слідства, соціальна група, яку «ненавиділа» Савченко, – це «жителі Луганської області». Окрім цього, як вважають слідчі, під час бойових дій під Луганськом у червні 2014 року Надія Савченко в якості оператора-навідника вертольота Мі-24 передала координати знімальної групи російських журналістів компанії ВДТРК. Жертвами мінометного обстрілу стали репортери Ігор Корнелюк і Антон Волошин.
Максимальне покарання, яке може отримати Надія Савченко, – 25 років позбавлення волі. Її адвокати намагалися добитися розгляду її справи судом присяжних. Через колізії законів зараз у Росії для жінок така форма судочинства недоступна в принципі: на суд присяжних можуть розраховувати тільки ті, кому загрожує довічне позбавлення свободи, а таке покарання в Росії жінкам призначати заборонено. Захист Надії Савченко, однак, має намір під час попередніх слухань у ростовському Донецькому суді знову клопотати про розгляд її справи за участю присяжних. Ще одним неодмінним клопотанням захисту стане прохання щодо зміни для Надії Савченко запобіжного заходу на будь-який, не пов'язаний з утриманням під вартою.
Оригінал матеріалу – на сайті Російської служби Радіо Свобода