Спеціальні потреби

Зустріч США та Росії в Ер-Ріяді. Чому Саудівська Аравія стає посередником у глобальних конфліктах


Держсекретар США Марко Рубіо прибув до Саудівської Аравії 17 лютого 2025 року. Фото: Saudi Press Agency/via REUTERS
Держсекретар США Марко Рубіо прибув до Саудівської Аравії 17 лютого 2025 року. Фото: Saudi Press Agency/via REUTERS

У вівторок, 18 лютого, в столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді має відбутися зустріч делегацій США та Росії, на якій, як повідомили у Держдепі, сторони визначать, чи можливі переговори про завершення війни з Росією. З боку Сполучених Штатів делегацію очолить державний секретар Марко Рубіо, який вже прибув до Ер-Ріяда, з російського боку перемовником буде міністр закордонних справ Сергій Лавров.

Саудівська Аравія не вперше стає майданчиком для міжнародних переговорів. Так у 2023 році в Джидді проходили переговори щодо миру в Україні за участю представників 40 країн. Королівство також намагається стати посередником у врегулюванні конфлікту між Сполученими Штатами та Іраном, а також медіатором миру в Газі.

Керівництво Саудівської Аравії намагається посилити свою роль на світовій арені після участі у війні в Ємені та після вбивства у 2018 році саудівського дисидента та журналіста Джамаля Хашоггі. Про це пише видання BBC.

Саудівська Аравія намагається збільшити свою роль на глобальній арені не лише у сфері геополітики, а й у сфері розваг і спорту. На це країна витрачає величезні гроші, пише видання. До речі, саме в Ер-Ріяді пройшли два поєдинки за титул чемпіона світу між боксерами Олександром Усиком та Тайсоном Ф'юрі.

Канал CNN нещодавно повідомляв, що Саудівська Аравія намагається стати посередником між адміністрацією Дональда Трампа та керівництвом Ірану для досягнення нової угоди щодо обмеження ядерної програми Тегерана.

Саудівська Аравія та Іран давно мають напружені стосунки через політичні та релігійні розбіжності. Саудівська Аравія з її мусульманськими святинями у Мецці та Медині є впливовим гравцем серед мусульман-сунітів, а Іран є центром для мусульман-шиїтів.

Утім з 2023 році за посередництва Китаю відносини між країнами почали нормалізуватись, пише CNN. На тлі того, що Іран ослаблений втратою впливу в Сирії, Лівані та Газі, Ер-Ріяд може спробувати виступити посередником у владнанні відносин із США.

"Я хочу, щоб Іран був великою та успішною країною, але такою, яка не може мати ядерної зброї. Повідомлення про те, що Сполучені Штати, працюючи разом з Ізраїлем, збираються розірвати Іран в пух і прах, дуже перебільшені", — написав нещодавно Дональд Трамп в Truth Social.

Саудівська Аравія стала країною першого закордонного візиту Дональда Трампа у 2017 році, коли він вперше став президентом. Таким чином він порушив традицію американських президентів, які зазвичай для першого візиту на посаді обирали Британію, Канаду чи Мексику.

Після того, як Дональд Трамп вдруге став президентом, він заявив, що ймовірно знову здійснить свій перший візит до Саудівської Аравії.

Після інавгурації Трампа наслідний принц Саудівської Аравії заявив, що королівство хоче інвестувати 600 мільярдів доларів у Сполучені Штати протягом наступних чотирьох років.

У що саме інвестуватиме ця арабська країна, поки невідомо. Утім найбільше Саудівська Аравія зацікавлена в інвестиціях в американський ВПК, пише видання AP.

Також видання BBC пише, що Дональд Трамп сподівається досягти мирної угоди між Саудівською Аравією та Ізраїлем і зрештою покласти кінець протистоянню в Газі.

Утім наразі Ер-Ріяд відкидає пропозицію Трампа "переселити всіх палестинців із Гази".

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG