Спеціальні потреби

Програма президента Джо Байдена щодо іміграційного сприяння подружжю та прийомним дітям громадян США відкривається для заявників


Будівля Департаменту внутрішньої безпеки у Вашингтоні, 25 лютого 2015 року. (Фото: AP Photo/Manuel Balce Ceneta)
Будівля Департаменту внутрішньої безпеки у Вашингтоні, 25 лютого 2015 року. (Фото: AP Photo/Manuel Balce Ceneta)

Адміністрація президента США Джо Байдена 19 серпня відкрила програму умовно-дострокового звільнення, або паролю, для подружжя та прийомних дітей громадян США, дозволяючи їм подавати документи для отримання права на законне постійне проживання, не залишаючи країни, й уникаючи у такий спосіб можливої заборони на повторний в’їзд до США.

Програма, оголошена 17 червня, відома як умовно-дострокове звільнення на місці.

Як пояснює Американська імміграційна рада, умовно-дострокове звільнення згідно з імміграційним законодавством значно відрізняється від умовно-дострокового звільнення в контексті кримінального правосуддя.

Згідно з імміграційним законодавством, умовно-дострокове звільнення, так званий пароль, – це спосіб для негромадянина в’їхати, жити та іноді тимчасово працювати у США. Умовно-дострокове звільнення відіграє важливу роль у сприянні особі відповідати критеріям для зміни статусу згідно з імміграційним законодавством.

Закон про імміграцію та громадянство надає міністру внутрішньої безпеки США повноваження на власний розсуд дозволяти тимчасовий в'їзд до Сполучених Штатів, з огляду на кожен конкретний випадок, з невідкладних гуманітарних причин або через значну суспільну користь. Це також дозволяє Міністерству надавати умовно-дострокове звільнення людям, які вже перебувають у Сполучених Штатах без законного імміграційного статусу, дозволяючи їм залишатися протягом певного періоду.

Вимоги до потенційних заявників

Щоб мати право на "пароль" за цією програмою, особа без документів повинна безперервно перебувати у США принаймні 10 років, а також перебувати в офіційному шлюбі з громадянином країни станом на 17 червня 2024 року. Вона також не має бути засудженою за жодні злочини й не має становити загрози для національної безпеки або громадської безпеки, серед інших критеріїв.

Особа повинна заповнити розлогу заяву та сплатити збір, який наразі становить 580 доларів США. Також необхідно сплатити 470 доларів США за отримання дозволу на працевлаштування та 1440 доларів США за подачу заяви на дозвіл на постійне проживання. Також, подружжя громадянина США має подати форму для прийомних дітей, яка коштує 625 доларів США за одну особу.

Якщо особа відповідає всім вимогам, і Міністерство внутрішньої безпеки схвалює заяву, у такої особи буде три роки, щоб подати заяву на постійне проживання. Протягом цього часу особі буде дозволено залишатися у США з родиною та мати право на отримання дозволу на роботу.

Подружжя громадян США без документів

У своєму бюлетені щодо умовно-дострокового звільнення Американська імміграційна рада зазначає, що подружжя громадян США зазвичай мають право на імміграційну візу як найближчі родичі громадянина. Але для тих чоловіків чи дружин громадян США, які в’їхали до Сполучених Штатів без дозволу, зміна імміграційного статусу є "бюрократично обтяжливою та ризикованою".

"Згідно з федеральним законодавством, деякі іммігранти, а саме ті, кого вже "перевірили та допустили" (зазвичай, будь-хто, хто в’їхав через офіційний пункт перетину кордону) або "перевірили та умовно-достроково звільнили" до США, — можуть подати заявку на зміну свого статусу на [статус] постійного проживання без необхідності залишати країну для проходження співбесіди на імміграційну візу в посольстві чи консульстві США за кордоном. Однак іммігранти, які в'їхали без перевірки, не мають такої можливості. Вони повинні залишити Сполучені Штати, піти в консульство за кордоном і отримати нову імміграційну візу для повторного в’їзду", – йдеться в інформаційному бюлетені.

Виїзд зі США для відвідування консульства часто призводить до тривалої заборони на повторний в’їзд. Закон про імміграцію 1996 року накладає заборону на термін до 10 років особам, які незаконно перебували у США понад рік. Через незаконне перебування вони також не мають права отримати візу.

Тим не менш, чинне законодавство дозволяє заявнику подати заяву про виняток з цих правил. Представник уряду США розглядає і затверджує такі винятки окремо в кожному конкретному випадку, при цьому заявник повинен відповідати певним умовам.

Однією з таких умов є те, що заявники "можуть продемонструвати, що їхні подружжя-громадяни [США] зазнають "надзвичайних труднощів" через таке тривале розставання", — йдеться у інформаційному бюлетені Американської імміграційної ради. Станом на квітень рішення щодо цих запитів на виняток ухвалювалися протягом понад 41 місяця.

Зрештою, зміна імміграційного статусу особи, яка в’їхала в країну нелегально, навіть якщо ця особа перебуває у шлюбі з громадянином США, залежить від офіцера імміграційної служби США.

Відповідно до програми умовно-дострокового звільнення на місці, іммігрантам без документів, які одружені з громадянами США, буде дозволено залишатися в США до трьох років, отримати дозвіл на роботу та подати заявку на статус законного постійного мешканця без необхідності покидати країну.

За оцінками Міністерства внутрішньої безпеки, 500 000 незареєстрованих дружин та чоловіків громадян США зможуть подати таку заявку, а також близько 50 000 прийомних дітей громадян США.

Критика програми

У червні група сенаторів-республіканців надіслала листа президенту Джо Байдену, в якому висловила "серйозну стурбованість" програмою умовно-дострокового звільнення на місці. Законодавці заявили, що це імміграційне полегшення "прямо суперечить законам, ухваленим Конгресом" і "поглибить поточну прикордонну кризу".

"Раніше ми оскаржували законність повноважень вашої адміністрації щодо умовно-дострокового звільнення та намагалися реформувати ці повноваження, щоб гарантувати, що рішення щодо умовно-дострокового звільнення будуть ухвалюватися відповідно до початкових намірів Конгресу — "у кожному конкретному випадку" для іноземців, які ще не присутні у США.… Ми закликаємо вас негайно скасувати цю політику", – написали законодавці.

Хоча програма ще не була оскаржена в суді, представники адміністрації Байдена кажуть, що вони впевнені в її законності.

"Ми твердо переконані, що маємо міцну правову базу, щоб зробити це оголошення, і ми почуваємося комфортно, роблячи його", — сказав високопоставлений посадовець, який побажав залишитися неназваним, під час червневої розмови з журналістами.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG