Спеціальні потреби

Трамп та Гарріс на дебатах показали різне бачення щодо війни Росії проти України 


Кандидати у президенти США Дональд Трамп та Камала Гарріс під час передвиборчих дебатів посперечалися на тему, як має завершитись війна в Україні. Колишній президент Трамп двічі ухилився від відповіді на питання про те, чи він бажає перемоги України в нинішній війні проти Росії. Камала Гарріс закинула своєму опоненту бажання здати Україну за лестощі диктаторів, які готові його “з’їсти на ланч”.

Кандидати також розкритикували позиції один одного щодо іміграції, абортів, економіки. В питаннях зовнішньої політики Дональд Трамп висловив захоплення прем'єр-міністром Угорщини Орбаном, тоді як Камала Гарріс віддала належне альянсу НАТО.

Голос Америки наводить повністю текст відповідей Камали Гарріс та Дональда Трампа про Україну під час дебатів.

Девід Муір, журналіст АВС, модератор дебатів: Позиція адміністрації Байдена полягає в тому, що ми повинні захищати Україну від Росії та Володимира Путіна, захищати їхній суверенітет і їхню демократію, що зробити це - в найкращих інтересах Америки. Він [Байден] переконував, що у випадку, якщо Путін переможе, це його може надихнути піти ще далі, на інші країни. Пане президенте Трамп, ви заявляли, що завершите цю війну за 24 години, ви це казали цього вечора. Як саме ви плануєте це зробити? Чи ви хочете, щоб Україна перемогла у цій війні?

Дональд Трамп: Я хочу, щоб війна припинилася. Я хочу врятувати життя, які марно втрачають. Людей вбивають, мільйони. Їх мільйони. Це значно гірше, ніж цифри, які ви отримуєте, які є фальшивими цифрами.

Подивіться, ми вже витратили 250 мільярдів доларів або більше, тому що вони не просять Європу, яка отримає значно більше переваг, ніж ми, якщо все це закінчиться. Вони витратили на 150 мільярдів доларів менше, тому що і в Байдена, і у вас бракує сміливості попросити Європу так, як я зробив це з НАТО. Вони заплатили мільярди і мільярди, сотні мільярдів доларів, коли я сказав: або ви платите, або я не збираюся більше вас захищати.

Тож, можливо, це одна з причин, чому вони не люблять мене так сильно, як слабких людей. Але ви подивіться, що відбувається. Ми витрачаємо від 250 до 275 мільярдів. Вони - 100-150 мільярдів, їх треба змусити це зрівняти.

Але я хочу врегулювати війну. Я дуже добре знаю Зеленського, і я дуже добре знаю Путіна. У нас хороші стосунки, і вони поважають вашого президента, вони мене поважають. Вони не поважають Байдена. Чому б його поважали? Чому? З якої причини? За два роки він навіть не телефонував Пуртіну, ні з ким не розмовляв. Вони навіть не намагаються це зробити. Це війна, яка дуже хоче бути вирішеною. Я розв'яжу це питання ще до того, як стану президентом.

Якщо я виграю, коли мене оберуть президентом, я поговорю з одним, поговорю з іншим. Я зберу їх разом, і цієї війни як і не було.

Насправді коли я бачився з Путіним після того, як залишив посаду [президента США], (на жаль, залишив, бо після того наша країна пішла до біса), але після того, як я пішов, я бачив, як він нарощує [кількість] військових, він це робив. То ж коли я йшов, я сказав: О, він напевне веде переговори, це має бути сильна позиція для переговорів.

Але це було не так, тому що Байден не уявляв, як з ним розмовляти. Він не мав уявлення, як це зупинити, і тепер мільйони людей мертві, і все тільки погіршується, і це може призвести до Третьої світової війни. Не обманюйте себе, Девіде,, ми граємось із Третьою світовою війною, і в нас є президент, про якого ми навіть не знаємо, чи він є. Де наш президент? Ми навіть не знаємо, чи він президент. Вони викинули його з виборчої кампанії як собаку. Ми навіть не знаємо, чи він наш президент. Але у нас є президент, який не знає, чи він живий.

Я вважаю, що в інтересах США - закінчити цю війну, просто закінчити її, домовитися про угоду
Дональд Трамп

Девід Муір: Щоб уточнити питання, чи вважаєте ви, що перемога України у цій війні є в інтересах США?

Дональд Трамп: Я вважаю, що в інтересах США - закінчити цю війну, просто закінчити її, домовитися про угоду, тому що ми повинні зупинити знищення всіх цих людських життів.

Девід Муір: Я хочу звернутися до віцепрезидентки Гарріс. Яка ваша позиція про підтримку України в цей момент? Як головнокомандувач країни, якщо вас оберуть, як би ви поводилися з Володимиром Путіним? І чи відрізнялося б це від того, що ми бачимо від президента Байдена?

Камала Гарріс: По-перше, важливо нагадати колишньому президенту, що ви балотуєтесь не проти Джо Байдена, ви балотуєтесь проти мене.

Я вважаю, коли Дональд Трамп каже, що ця війна закінчиться протягом 24 годин, це тому, що він би просто здався. Але це не те, хто ми є як американці. Давайте розберемося, що тут відбувається.

Я зустрічалась із Зеленським за кілька днів до того, як Росія вторглася і спробувала силою змінити територіальні кордони, порушивши одні з найважливіших міжнародних правил і норм, якими є важливість суверенітету та територіальної цілісності. Я зустрілася з президентом Зеленським і поділилася з ним даними американської розвідки про те, як він може захиститися.

Через кілька днів я побувала на східному фланзі НАТО, у Польщі та Румунії, і завдяки роботі, яку виконали я та інші, ми об’єднали 50 країн, щоб підтримати Україну в її справедливому захисті, і завдяки нашій

Якби Дональд Трамп був президентом, Путін би зараз сидів у Києві.
Камала Гарріс

підтримці, протиповітряною обороною, боєприпасами, артилерією, джавелінами, танками “Абрамс”, які ми надали, Україна досі стоїть як незалежна і вільна країна.

Якби Дональд Трамп був президентом, Путін би зараз сидів у Києві. І зрозумійте, що це означало б, тому що плани Путіна стосуються не лише України. Зрозумійте, чому європейські союзники та наші союзники по НАТО такі вдячні, що ви більше не президент, і що ми розуміємо важливість найбільшого військового альянсу, який коли-небудь існував у світі, це є НАТО, і скільки ми зробили, щоб зберегти спроможність Зеленського та українців боротися за свою незалежність.

Інакше Путін сидів би в Києві, приглядаючись до решти Європи, починаючи з Польщі.

І чому б вам не сказати це до 800 000 польських американців прямо тут, [які живуть] у Пенсильванії, як швидко ви здалися б заради прихильності та заради того, що ви вважаєте дружбою з відомим диктатором, який готовий з’їсти вас на обід.

Дональд Трамп: Путін сидів би у Москві, і не втратив би 300 тисяч чоловіків і жінок. Сидів би в Москві.

У нього [Путіна] є те, чого немає в інших людей. У нього ядерна зброя.
Дональд Трамп

Він би сидів у Москві і був би значно щасливішим, ніж зараз. Знаєте, у нього є те, чого немає в інших людей. У нього ядерна зброя. Вони ніколи про це не говорять. У нього є ядерна зброя. Про це ніхто ніколи не думає. Можливо, він нею скористається, а можливо він погрожував, але в нього є те, про що ми навіть не любимо говорити. Ніхто не любить про це говорити.

Але щоб ви зрозуміли, вони послали її на мирні переговори ще до початку цієї [повномасштабної] війни. Через три дні він вторгнувся і почав війну, тому що все, що вони говорили, було слабким і дурним. Вони говорили неправильні речі. Ця війна не повинна була починатися. Вона була емісаром, її відправили на переговори із Зеленським і Путіним.

Гарріс: це неправда.

Трамп: …вона це зробила, і війна почалася через три дні, ось який талант ми маємо. На мій погляд, вона гірша за Байдена. Я вважаю, що він найгірший президент в історії нашої країни, а вона увійшла до списку найгірших віцепрезидентів в історії нашої країни.

Але дозвольте мені сказати вам дещо. Вона жахливий перемовник. Вони відправили її на переговори. Як тільки вони поїхали, Путін вторгнувся.

Девід Муір: Віцепрезиденте Гарріс, ви коли-небудь зустрічалися з Володимиром Путіним?

Гарріс: Знову ж таки, як я казала на початку цих дебатів, ви почуєте купу брехні від цього хлопця, то ж це одна з них.

Америка ... має бути завжди країною-лідером, яка дотримується міжнародних правил і норм, яка демонструє силу, розуміючи, що альянси, які ми маємо в усьому світі, залежать від нашої здатності піклуватися про друзів і не віддавати перевагу ворогам. 
Камала Гарріс

Коли я їздила на зустріч із президентом Зеленським, я вже зустрічалася з ним більше п’яти разів. Реальність в тому, що мова йде про позицію Америки, якою вона має бути завжди як країна-лідер, який дотримується міжнародних правил і норм, як лідер, який демонструє силу, розуміючи, що альянси, які ми маємо в усьому світі, залежать від нашої здатності піклуватися про наших друзів і не віддавати перевагу нашим ворогам.

Ви обожнюєте авторитарних правителів замість того, щоб дбати про демократію, і це саме те, що тут поставлено на карту. Президент Сполучених Штатів є головнокомандувачем, і американський народ має право покладатися на президента, який розуміє важливість ролі та відповідальності Америки щодо забезпечення стабільності і того, щоб ми відстоювали свої принципи, і щоб не продавати їх взамін на лестощі до своєї особи.

Зовнішня політика

Кандидати різко розкритикували зовнішньополітичну діяльність одне одного. Гарріс назвала колишнього президента США слабким.

“Трамп слабкий у зовнішній політиці. Він хоче стати диктатором”, - зазначила віцепрезидентка США і додала, що світові лідери та деякі американські високопосадовці сміються з Дональда Трампа.

“Я розмовляла з військовими лідерами, деякі з яких працювали з вами, і вони сказали, що ви ганьба”, — сказала Гарріс, звертаючись до Трампа.

Дональд Трамп не погодився і процитував прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.

“Подивіться, це сказав Віктор Орбан. Він сказав, що Дональд Трамп - це людина, яку найбільше шанують і якої найбільше бояться”, - зазначив Трамп.

Віктор Орбан - один з найбільш поважних людей. Його називають [справжнім] чоловіком. Він жорстка людина, розумний прем'єр-міністр Угорщини.
Дональд Трамп

Трамп відзначив Орбана як одного з найбільш поважних людей, і додав, що Орбан “ненавидить її”. Ймовірно, маючи на увазі свою опонентку.

“Віктор Орбан - один з найбільш поважних людей. Його називають [справжнім] чоловіком. Він жорстка людина, розумний прем'єр-міністр Угорщини. Вони питали: чому весь світ вибухає? Три роки тому цього не було, чому зараз вибухає? І він сказав: "Тому що потрібно, щоб Трамп повернувся як президент". Вони боялися його. Китай боявся. І я не люблю вживати слово страх, але я просто цитую його - "Китай його боявся, Північна Корея його боялась. - Подивіться на Північну Корею, він, до речі, сказав. - Росія його боялася”, - розповів на дебатах Дональд Трамп.

“Вони маніпулюють тобою лестощами”, - парирувала Гарріс.

Колишній президент США назвав Камалу Гарріс найгіршою віцепрезиденткою за історію країни. Відповідаючи на питання про Ізраїль, Трамп заявив, що за президентства Гарріс Ізраїлю за два роки не існуватиме, і що вона ненавидить арабське населення.

“Я завжди дам Ізраїлю можливість себе захищати, - сказала Гарріс, - але нам потрібне рішення двох держав”. Гарріс також наголосила на тому, що Ізраїль, як і палестинці, мають перебувати в безпеці.

Обоє кандидатів висловили підтримку Ізраїлю.

“Ця війна має закінчитись, закінчитися негайно, нам потрібна угода про припинення вогню”, - сказала Гарріс.

Внутрішні питання США: економіка, аборти, іміграція

Питання економіки та вартість життя у США - одне з пріоритетних для американців перед президентськими виборами. Цим питанням модератори почали дебати.

Камала Гарріс, відповідаючи на запитання, чи американцям сьогодні краще живеться, ніж чотири роки тому, розповіла про свої плани допомагати сім’ям, малому бізнесу, забезпечувати доступне житло, розширити податкові пільги. Вона закинула Трампу, що він має намір знизити податки для “мільярдерів і великих корпорацій”.

Після його президентства, каже Гарріс, в країні був “найгірший рівень безробіття з часів Великої депресії”.

Вона марксистка, і всі знають, що вона марксистка.
Дональд Трамп

“Що ми зробити - це прибрали безлад після Дональда Трампа”, - додала віцепрезидентка США.

Трамп пообіцяв запровадити мита для інших країн, таких як Китай. Він назвав Камалу Гарріс “марксисткою”, мовляв, таким був її батько - професор економіки Стенфордського університету, який зараз на пенсії.

“Вона марксистка, і всі знають, що вона марксистка. Її батько – професор економіки-марксист, і він її добре навчив”, – сказав експрезидент під час дебатів.

Трамп звинуватив адміністрацію Байдена та Гарріс у тому, що вони дозволяють іммігрантам заїжджати незаконно у США. Він сказав, що іммігранти “захоплюють” американські міста і “мільйони людей пливуть до нашої країни з в’язниць, із психіатричних закладів і божевільних”, що мігранти “забирають робочі місця там, де зараз працюють афроамериканці, латиноамериканці, а також профспілки”.

Колишній президент США додав, що іммігранти приїжджають до США і “їдять домашніх тварин”.

“Люди, які приїхали, вони їдять котів. Вони їдять… Вони їдять домашніх тварин, люди, які там живуть. І це те, що відбувається в нашій країні. І це ганьба”, - сказав Трамп. Після цих слів модератори додали, що немає підтвердження цих заяв.

Гарріс заявила, що законопроєкт про зміни щодо безпеки на південному кордоні США був створений, проте, за її словами, Трамп "заблокував цей законопроєкт".

В питанні абортів та репродуктивних прав Трамп звинуватив Камалу Гарріс, що вона, будучи президентом дозволить аборти на дуже пізніх періодах. Він звинуватив демократів у "бажанні страчувати дітей".

Камала Гарріс своєю чергою розкритикувала республіканців, які хочуть повністю заборонити аборти в країні.

Заборона абортів у 23-х штатах, де навіть немає виключення на випадки зґвалтувань, це злочин, наголосила Камала Гарріс: "Уряд не має говорити жінці, що робити з її тілом".

Вона також назвала аморальним не дозволяти аборти жінкам, які пережили злочин або насильство над своїм тілом.

На питання, чи Трамп застосує вето на закон про заборону абортів, він не відповів. Коли модератор послався на відповідні заяви напарника Трампа Венса, Дональд Трамп сказав, що не обговорював цього зі своїм кандидатом у віцепрезиденти.

При цьому колишній президент заявив, що не підпише національну заборону абортів.

Відповідаючи опонентці на закиди, що він просуватиме національну заборону абортів, Трамп сказав: “Ну, вона знову це каже, це брехня. Я не підпишу заборону, і немає причин підписувати заборону, тому що ми отримали те, чого всі хотіли”. Ймовірно, він мав на увазі рішення Верховного суду США про скасування справи “Роу проти Вейда” щодо дозволу абортів.

Дивіться також:

Брифінг. Спецефір: Дебати Гарріс і Трампа. Які заяви прозвучали?
please wait

No media source currently available

0:00 0:44:15 0:00
  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG