Уряд Нідерландів може відмовитися від ратифікації Угоди про асоціацію між Євросоюзом та Україною, після того як більшість виборців відкинули цю угоду в ході референдуму, який носив консультативний характер.
Остаточний підсумок референдуму поки що невідомий, оскільки попередні результати не дозволяють з упевненістю сказати, що 30-відсотковий поріг явки, необхідний для визнання голосування таким, що відбувся, був перевищений.
«Ясно, що противники угоди перемогли з великим відривом. Питання тільки в тому, чи була явка достатньою, - заявив прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте. - Якщо явка виявиться вище 30 відсотків, то, з огляду на той факт, що значна більшість проголосували проти угоди, я вважаю, що процес ратифікації просто не зможе продовжуватися».
Голосування, ініційоване противниками ЄС, розцінюється як перевірка антиєвропейських настроїв на континенті за три місяці до референдуму в Великобританії щодо членства країни в Євросоюзі.
Уряд Нідерландів виступив на підтримку Угоди про асоціацію України і ЄС. Однак, за даними екзит-полів, всупереч цим закликам близько 64 відсотків виборців проголосували проти угоди, і лише 36 відсотків сказали «так».
За даними соціологічної служби Ipsos, явка склала 32 відсотки, в той час як раніше повідомлялося про явку 29 відсотків.
Результати референдуму не є обов'язковими для виконання, але в разі перевищення мінімального порогу явки розглядаються як рекомендація уряду. Якщо ж явка виявиться нижче 30 відсотків, то референдум буде визнаний недійсним, і підсумки голосування можуть не враховуватися урядом.
Дивіться також: Генсек НАТО розповів про найбільше посилення з часу «холодної війни»