Європейський Союз на цьому тижні вчергове засудив Ізраїль за спорудження поселень на палестинських територіях. Ці будівництва стали головною перепоною на шляху мирних переговорів між сторонами. Поворотним моментом у цій справі може стати рішення ізраїльського суду, який визнав, що п’ять багатоквартирних будинків, побудованих нещодавно у Західному Березі, повинні бути знесені оскільки земля, на якій вони стоять – належить палестинському чоловіку.
Йдеться про житлові комплекси «Ульпана», збудовані на околиці ізраїльського поселення Бейт Ел, де живе сім тисяч людей. Суд постановив, що уряд Ізраїлю мусить знести незаконні будинки, а 30 молодих родин, які там проживають, переселити у інше місце. Мешканці, яким суд наказав виїхати з будинків кажуть, що купили землю. Але факт купівлі-продажу ніде не був зареєстрований. Адміністратор цього ізраїльського поселення Денні Дейтон не погоджується з рішенням суду:
«Хіба виселення людей з будинків, які вони чесно купили, є справедливим рішенням? Ні. Я думаю що справедливим рішенням було б розв’язати цю суперечку грошовим методом»
Судова справа навколо цього поселення встановлює прецедент, який може відкрити шлях до подібних позовів і щодо інших ізраїльських поселень.
Палестинці вважають усі подібні забудови на Західному Березі та у східному Єрусалимі – нелегальними.
Ізраїльська правозахисна група Єш Дін підтримала у цій справі сторону палестинського власника землі. Директор групи Хаім Ерліх каже, що тепер уряд Ізраїлю мусить виконувати рішення суду:
«Якщо уряд Ізраїлю відмовиться виконувати рішення суду, це буде трагедією для ізраїльського суспільства, ізраїльської демократії і загалом стане ударом по правовій системі країни».
Мешканці спірного поселення шкодують, що опинилися у ролі загарбників. Серед них батько трьох дітей, кінорежисер Алекс Трайман:
«Люди, які тут живуть, поважають західні цінності. Разом з тим, ми хочемо бути гармонійною частиною цього регіону. Ми хочемо жити в мирі з нашими сусідами – палестинцями, сирійцями, єгиптянами. І ми поважаємо закон».
Деякі члени коаліційного уряду Ізраїлю пропонують визнати це поселення законним, незважаючи на рішення суду. Професор Ґідеон Рахат каже, що це буде великою помилкою:
«Вищий суд Ізраїлю – важлива інституція. Це частина правової, демократичної держави. Його рішення повинні виконувати навіть крайньоправі політики».
На цей момент залишається невідомим, яке рішення прийме ізраїльський уряд у цьому питанні.
Інше за темою
Розсилка
Голос Америки: головне за тиждень
Вибір читачів
1