To je problem poput izreke “šta je starije - kokoška ili jaje”: restorani se bore sa rekordno visokim cenama jaja u SAD, ali njihovi omleti, kajgane i huevos rančerosi mogli bi da budu deo problema.
Doručak “cveta” u američkim restoranima. First Watch, lanac restorana koji služi doručak, branč i ručak, skoro je učetvorostručio broj lokacija tokom protekle decenije na 570. Lanac Eggs Up Grill ima 90 restorana u devet južnih država, u odnosu na 26 u 2018. Još jedan lanac, Another Broken Egg Cafe sa sedištem na Floridi proslavio je svoj 100. restoran prošle godine.
Lanci brze hrane takođe dodaju više artikala za doručak. Starbucks, koji je lansirao obroke sa jajima 2017. sada ima meni za doručak sa 12 odvojenih artikala koji sadrže jaja. Vendis je ponovo uveo doručak 2020. i nudi 10 artikala sa jajima.
Veb sajt za recenzije Yelp navodi da je prošle godine u Sjedinjenim Državama otvoreno 6.421 ugostiteljskih firmi za doručak i branč, 23 odsto više nego 2019.
U normalnim vremenima, proizvođači su mogli zadovolje potražnju za jajima. Ali tekuća epidemija ptičijeg gripa, koja je do sada primorala farme da zakolju skoro 159 miliona pilića, ćurki i druge živine - uključujući skoro 47 miliona od početka decembra - čini zalihe oskudnijim i povećava cene. U januaru je prosečna cena jaja u SAD dostigla rekordnih 4,95 dolara za pakovanje od deset komada.
Procenat jaja koja idu u restorane u SAD u odnosu na druga mesta, poput prodavnica ili proizvođača hrane, nije javno dostupan. US Foods, dobavljač restorana, i Cal-Maine Foods, najveći američki proizvođač jaja u ljusci, nisu odgovorili na zahteve Asošiejted presa za komentar.
Ali potražnja iz restorana gotovo sigurno raste. Promet u američkim restoranima od 2019. najviše je porastao za jutarnje obroke, prema kompaniji za istraživanje tržišta Circana. Dolasci u vremene pre ručka činili su 21 odsto ukupnih poseta restoranima u 2024.
Sendviči za doručak su najpopularnija narudžbina tokom jutarnjih poseta, saopštila je Circana, a 70 odsto sendviča za doručak u američkim jelovnicima sadrži jaja.
Riki Ričardson, izvršni direktor lanca Eggs Up Gril rekao je da su restorani za doručak počeli da rade posle pandemije kovida jer su ljudi čeznuli za udobnošću i vezom. Kako je inflacija dovela do poskupljenja hrane, kupci su došli do zaključka da im je pristupačnije da doručkuju i ručaju van kuće, rekao je on.
Rast potražnje u restoranima preokreće obrazac koji se pojavio tokom pandemije, kada su potrošači pokušavali da stvore kućne zalihe jaja, ali je restoranima bilo potrebno manje njih jer su mnogi od njih morali da se zatvore na neko vreme, kaže Brajan Ernest, vodeći ekonomista za životinjske proteine u CoBank-u.
Promena preferencija od tada izazvala je dodatno opterećenje na tržištu. Amerikanci sve više traže proteine sa malo dodatih sastojaka, a jaja odgovaraju tome.
„Potrošači misle da su jaja zaista sveža, pa ako pravite nešto sa jajima, znate da je sveže“, rekao je Ernest.
Da bi se pozabavili problemima prava životinja, Mekdonalds i neke druge kompanije prešle su potpuno na upotrebu jaja od kokošaka koje se uzgajaju van kaveza, što ograničava izvore iz kojih će kupovati. Deset država, među kojima Kalifornija i Kolorado, usvojilo je zakone kojima se dozvoljavaju samo proizvodi od jaja kokošaka uzgajanih van kaveza.
„To čini tržište mnogo komplikovanijim nego što je bilo pre 20 godina“, rekao je Ernest.
Više cene teško pogađaju restorane. Velikoprodajne cene jaja dostigle su nacionalni prosek od 7,34 dolara za pakovanje od deset komada, prema podacima američkog Sekretarijata za poljoprivredu.
To je 51 odsto više nego na početku godine. Velikoprodajni troškovi mogu da budu veći od maloprodajnih cena, jer trgovci koriste nestašicu jaja kako bi privukle mušterije.
Neki lanci, kao što je Vafl haus, dodali su doplatu kako bi amortizovali rast cena troškova za jaja. Drugi se okreću zamenama za jaja kao što je skrob tapioka za neke recepte ili jela od jaja, rekao je Fil Kafarakis, predsednik i izvršni direktor Međunarodnog udruženja proizvođača hrane.
Predsednik i izvršni direktor lanca First Watch Kris Tomazo rekao je da su jaja ključna za njihov brend i da se nalaze u većini ponuda, bilo kao deo glavnog jela, bilo samo kao jedan od sastojaka. Do sada, rekao je, kompanija je bila u mogućnosti da nabavi jaja koja su joj potrebna i ne naplaćuje ih dodatno.
First Watch takođe povećava veličinu porcija za artikle bez jaja kao što su meso i krompir, rekao je Tomaso.
Ričardson, iz lanca Eggs Up Grill, naveo je da se nedavno sastao sa kupcima franšize kako bi razgovarali o uvođenju doplate, ali su se oni odlučili protiv toga.
„Jaja su uvek bila i biće važan deo američke ishrane“, rekao je Ričardson.