Prvi put do sada, jedna osoba u SAD je preminula posle zaraze ptičjim gripom. Svetska zdravstvena organizacija ističe da je rizik od zaraze kod opšte populacije mali, ali neki stručnjaci su ipak zabrinuti.
Prva osoba u Sjedinjenim Državama koja je preminula posle infekcije virusom ptičjeg gripa, poznatog kao H5N1, bila je starija od 65 godina, imala druge zdravstvene probleme i bila izložena domaćoj živini kao i divljim pticama, kažu zdravstveni zvaničnici u Luizijani gde se smrtni slučaj dogodio. Od početka 2024. u SAD je do sada potvrđeno 66 slučajeva H5N1 među ljudima.
“Ovo je zaista pošast. Zove se ptičji grip, ali pogađa i ljude. Bolest je usmrtila milione ptica u SAD, posebno grabljivice. Ono što se dešava je da jedu ptice koje su uginule i onda se i same zaraze”, ističe Džim Kin, veterinar Centra za humanu ekonomiju.
Ptičji grip, koji je zvanično poznat kao avijarna influenca, do sada se proširio na više od 900 krda krava u SAD od marta prošle godine. Međutim, Svetska zdravstvena organizacija kaže da je rizik koji preti opštoj populaciji i dalje nizak.
“On ne cirkuliše među ljudima, ali ‘preskače' na ljude koji su izloženi, posebno ako su izloženi živini ili kravama. To su dve grupe gde vidimo najviše prenošenja virusa sa životinja na ljude. Ali ne vidimo neku produženu cirkulaciju virusa”, navodi Margaret Haris iz Svetske zdravstvene organizacije.
Izvan Sjedinjenih Država, više od 950 slučajeva ptičjeg gripa kod ljudi je prijavljeno u poslednjih 20 godina. U polovini tih slučajeva, pacijenti su umrli.
“Mislim da je nemoguće preuveličati rizik koji predstavlja H5N1. Virus ima potencijal da stvori pandemiju u poređenju sa kojom bi kovid 19 izgledao minijaturno, zaboravili biste da se kovid i dogodio”, upozorava veterinar Tomas Pul iz organizacije Animal Wellness Action.
Prema rečima američkih zdravstvenih zvaničnika, dokazi pokazuju da je osoba iz Luizijane razvila mutacije virusa kako se bolest pogrošavala.
To je uznemirilo neke zdravstvene eksperte koji brinu da bi smrtonosniji, mutirani virus mogao da počne da se prenosi na ljude.
“U ovom trenutku, virus ne predstavlja veliki rizik za ljudsko zdravlje, osim ako niste radnik u industriji živine i neće biti opasnost sve do trenutka kada se određena mutacija ne dogodi kod jedne osobe, a onda će biti prekasno da se bilo šta uradi. Dakle, to je rizik. To nije statična meta, već pokretna meta”, navodi Džim Kin, veterinar iz Centra za humanu ekonomiju.
Veterinari kažu da su domaće mačke podložne ptičjem gripu.
"Ako imate mačku, bilo bi dobro da je ne puštate da izlazi napolje i bude u interakciji sa pticama”, kaže Tomas Pul.
Stručnjaci takođe žele da umire ljude da se neće zaraziti ptičjim gripom preko piletine i jaja iz samoposluge.
“Ako je piletina skuvana, ili su jaja skuvana, nema rizika za ljude. Samo morate da ih skuvate”, kaže veterinar Džim Kin.
I mleko je bezbedno, kažu stručnjaci, sve dok je pasterizovano.