Linkovi

Mogućnost izbijanja pandemije ptičjeg gripa brine farmere i naučnike


ARHIVA: Farma pataka Kresent dak u Akvabogu u državi Njujork, 29. oktobra 2014. (Foto: AP/Julie Jacobson)
ARHIVA: Farma pataka Kresent dak u Akvabogu u državi Njujork, 29. oktobra 2014. (Foto: AP/Julie Jacobson)

Nedavno izbijanje ptičjeg gripa i mogućnost da virus mutira izazvali su zabrinutost u naučnoj zajednici, koja strahuje da bi moglo da dođe do prenošenja sa čoveka na čoveka i nove pandemije. Farmeri su zabrinuti kako će sve to uticati na njihov izvor prihoda, a obični građani primećuju jednu posledicu – veliko poskupljenje jaja.

Džordž Terviliger je vlasnik farme Plezant vejl u Delaplejnu u Virdžiniji, zapadno od Vašingtona. Svoju poslovnu operaciju malog obima je modifikovao zbog virusa H5N1 ili avijarne influence. Takozvani ptičji grip nije doveo samo do visoke stope smrtnosti kod američkih ptica od 2022. već i do drastičnog poskupljenja jaja širom zemlje.

“Ovde na ovoj farmi nismo povećavali broj živine poslednjih godinu ili dve iz straha da slučajno ne unesemo ptice koje su inficirane”, priča za Glas Amerike Terviliger.

Naučnici i farmeri strahuju od mogućeg širenja ptičjeg gripa
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:00 0:00

Farmer, koji je član odbora Sekretarijata Virdžinije za resurse za divlji svet, takođe je zabrinut zbog opasnosti koja zbog ptičijeg gripa preti njegovim svinjama, kao i oko 100 krava i teladi na farmi.

“Ako bolest dođe do tačke da bude zaražena stoka, ili da meso – govedina – ne može da se koristi, to bi nas dovelo do bankrotstva.”

Ptičji grip kod krava je prvi put prijavljen krajem marta prošle godine. Centri za kontrolu i prevenciju bolesti navode da je rizik i dalje mali, budući da je potvrđeno samo 67 slučajeva prenošenja virusa sa životinja na ljude, uz jedan smrtni slučaj.

Međutim, stalne promene genoma virusa brinu neke naučnike.

“Ako se dogode promene koje bi povećale mogućnost prenošenja sa čoveka na čoveka, što do sada nismo videli, to bi bio pravi izazov za naše javno zdravlje. I to je razlog što mislimo da virus ima potencijal da izazove pandemiju”, objašnjava Megan Dejvis sa Univerziteta Džons Hopkins.

Ona međutim dodaje da postoje načini da se smanji rizik od zaraze.

“Izbegavanje kontakta sa bolesnim ili mrtvim divljim životinjama je verovatno najvažnija stvar koja se može uraditi. Znamo da su pasterizacija mleka, kuvanje mesa do preporučenih temperature i kuvanje jaja efikasni načini da se onesposobi ovaj konkretni virus.”

Vlasnicima kućnih ljubimaca se savetuje da prate povlačenje kontaminirane hrane za ljubimce i mleka, i da sprečavaju kontakt svojih ljubimaca sa divljim pticama.

Dok pažljivo prati najnovija dešavanja, farmer Džordž Terviliger razmišlja unapred.

“U narednih mesec dana obično bismo kupovali ćurke za uzgajanje i prodaju pred Dan zahvalnosti. Nisam siguran da ćemo to uraditi ove godine, jer bih strahovao zbog porekla ptica – pitao se da li će doći sa ptičijim gripom?”

U međuvremenu, Džordž kaže da će pratiti naučne savete i nada se da će bolest proći bez većeg širenja, dok ujedno pažljivo motri na svoje životinje na farmi.

XS
SM
MD
LG