Ni veoma hladan nedeljni dan nije sprečio studente i građane da širom Srbije nastave sa protestima i blokadama zbog pogibije 15 ljudi u pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, a danas je glavni događaj bio u Vršcu, gde se održava veliki skup.
Posle trodnevne šetnje pod sloganom „Iz Banata, iz inata“, studenti iz Zrenjanina su stigli do Vršca, gde su im se pridružili i studenti iz Beograda, Novog Sada, Niša i Kragujevca i drugih gradova koji su rodom iz Vršca i svi će zajedno biti na skupu koji je planiran da traje do 18 časova.
Planirano je da studenti i građani blokiraju Bulevar Žarka Zrenjanina u Vršcu, a prema ranijim najavama njima će se tokom dana priključiti i građani Banatskog Karlovca, Alibunara, Bele Crkve, ali i biciklisti iz Pančeva i Beograda koji zajedno stižu u Vršac.
Kolonu koja u Vršac dolazi iz Bele Crkve dočekali su meštani sela Straža, koji su za tu priliku organizovali bogatu trpezu.
Studenti koji organizuju ovaj skup istakli su da ih je podržao mitropolit banatski vladika Nikanor, koji će u vreme 15-minutne ćutnje u obližnjoj crkvi služiti parastos za 15 poginulih u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
U Beogradu se protesni skupovi održavaju na nekoliko lokacija – u parku Manjež održan je protest pod nazivom „Terapija sistema“ iza koga su stali studenti Farmaceutskog fakulteta u Beogradu i farmaceuti.
Zbog nazadovanja celokupnog apotekarstva kao oblika zdravstvene zaštite građana, studenti farmacije i zaposleni u ovom sektoru su imali za cilj da ukažu na važnost postojanja državnih apoteka.
Tokom protesta govorilo se o trenutnom teškom statusu farmaceuta kao zdravstvenih radnika, a prema planu oni će u 15 časova održati protest ispred Ministarstva zdravlja, zbog dugogodišenjeg degradiranja farmaceutske struke.
U Beogradu je na sat vremena bio blokiran i Pupinov most, i to iz četiri pravca u Zemunu - centra, Zemun polja, Altine i Galenike.
Protest je održan i u Požegi, gde su se pod sloganom „Alo, Požega“ okupili građani okolnih mesta - Čajetine, Sjenice, Kosjerića, Dobrinje, Sevojna, Čačka, Arilja, Ivanjice, Lučana, Guče, Užica, Bajine Bašte, Nove Varoši i Ljubovije.
Posle okupljanja na Trgu slobode u Požegi, planirana je šetnja do Ariljske rampe gde će održana petnaestominutna tišina za stradale u Novom Sadu.
U Nišu se studenti okupljaju kako bi krenuli u protesnu šetnju do Niške Banje. Skup se održava pod sloganom "Ne da će da padne, nego se svakog trenutka očekuje da padne", a sa protesta je upućen i poziv građanima cele Srbije da 1. marta dođu na veliki protest u Nišu.
Takođe, grupa poljoprivrednika koja je u ponedeljak „zauzela“ zgradu opštine Rača provodi vikend u hodniku opštine i ostaju pri svom zahtevu da im se smanje porezi na imovinu, kao i da opštinski čelnici podnesu ostavke. Oni poručuju da će blokirati celu Raču na 24 sata ukoliko njihovi zahtevi ne budu ispunjeni do ponedeljka.
A povodom ukupne situacije u Srbiji danas su se oglasili i najviši državni zvaničnici – premijer u ostavci Miloš Vučević je izjavio da je "jedini lekoviti put" za rešenje aktuelne političke situacije u Srbiji dijalog i da se nada da će razum prevladati među studentima i profesorima.
Predsednica parlamenta Ana Brnabić rekla je da su prošle sedmice završeni razgovori između predstavnika svih državnih univerziteta u Srbiji i članova ekspertske radne grupe koju je formirao prošireni rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu.
Po njenim rečima, postignut je finalni dogovor kada se radi o Izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju, u cilju ispunjenja četvrtog studentskog zahteva - povećanja budžeta za visoko obrazovanje od 20 odsto, što je oko 12 milijardi dinara.
Nakon pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sada, kada je poginulo 15 nedužnih građana, započeti su protesti širom Srbije. Nakon prebijanja studenata beogradskog Fakulteta dramskih umetnosti u blokade su krenuli i studenti, koji od nadležnih institucija traže ispunjenje četiri zahteva.
To su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti.